Naminio vyno ligos

vyno ligos

Gaminam net ir geriausiose vyno gaminimo įstaigose vynas gauna tam tikrų ydų arba ligų. Vienas jų galima pašalinti, o kitas ne. Bet svarbu žinoti, dėl ko tos ligos atsiranda ir kaip jų išvengti.
1. Drumstumas.
a. Jei vynas buvo giedras ir supiltas j butelius susidrumstė, tai reiškia, kad jo rūgimas dar buvo nepasibaigęs. Vyną reikia supilti j vieną didelj butelį arba statinę ir palaukti, kol baigs rūgti.
b. Jei vynas nesidaro giedras, pirmąjį reikia keletą kartų išvėdinti. Jei ir tas negelbsti, tad giedrina želatina, kiaušinių baltymais arba taninu.
2. Parudimas. Vynas pradeda darytis rudas, durpinis ir drumstas. Vėliau šitos rudos drumzlės nugula ant dugno, ir vynas pasidaro giedras. Vynas parunda dažniausiai tada, kai vaisių buvo nesveikų, pūvančių.
Kad vynas greičiau pasidarytų giedras, į jį reikia pridėti cukraus ir šiltame kambaryje pastatyti. Naujas vyno rūgimas pagreitina drurnzliį nugulimą ant dugno.
3. Pajuodėjimas. Kai kada vynas beveik pajuosta. To priežastis dažniausiai yra ta, kad sultys ilgai laukia išsilupusiuose kibiruose, rūgštys ištirpina geležį ir nuo geležies junginių su sulčių rūgštimis pasidaro juodi dažai, kurie visą vyną nudažo juodai.
Kad greičiau panaikintume vyno juodumą, turime išvėdinti ir 100 litrų vyno pridėti apie 5 gramus tanino. Po dviejų trijų savaičių vynas dažnai pasidaro giedras.
4. Supuvusių kiaušinių kvapas. Supuvusių kiaušinių kvapą vynas gauna dėl kelių priežasčių:
a. Jei rūkinant statinę siera, užtiško ant sienų arba po rūkinimo per mažai buvo išplauta.
b. Jei pasibaigus didžiajam rūgimui vynas nuo mielių ilgai buvo nenupiltas, tai mielės pradėjo pūti ir vynas gavo supuvusių kiaušinių kvapą.
c. Jeigu vynui pasaldinti vartojamas baltintas cukrus, o ne paprastas smulkusis cukrus, tai irgi dažnai vynas pagenda. Vyną reikia vėdinti ir kelis kartus nupilti, o statinės kiekvieną kartą nupilant atsargiai truputį parūkinti siera ir gerai išplauti.
5. Pelėsių skonis. Vyne atsiranda arba dėl to, kad sultis darė iš nesveikų, pūvančių vaisių ar uogų arba vartojo nešvarius indus. Pelėsių skonį sunku pašalinti:
a. Jei skonis silpnas, galima mėginti pašalinti vėdinimu ir nupylimu.
b. Taip pat mėgina pašalinti vyną pasaldindami ir antru kartu apraugdami geromis mielėmis.
c. Kvapą galite susilpninti, jei vyną padarysite stipresnį įmaišydami spirito.
6. Kartumas. Vynas apkarsta arba dėl to, kad po didžiojo rūgimo jis ilgai buvo nenupittas, arba dėl to, kad sultys buvo gamin¬tos iš nesveikų vaisių.
7. Actinis prarūgimas. Ant vyno paviršiaus pasidaro balta plėvelė ir vyne atsiranda acto. Išgydyti negalima Kad vynas nevirstų actu, reikia:
a. Sultis daryti tiktai iš sveikų vaisių.
b. Pagamintas sultis apraugti geromis vyno mielėmis.
c. Indai rauginti turi būti švarūs.
d. Po didžiojo rūgimo indus reikia pripilti beveik ligi pat kamščio.
e. Rauginamas vynas laikyti švariame kambaryje, kur niekas kitas nerauginama ir nepūdoma.

Tai yra dažniausiai kylančios ligos. Dauguma jų vyna padaro vyną labai neskaniu, todėl rekomenduojame naudoti tik sveikus vaisius, švarius indus ir kitus kokybiškus ingridijientus.


Komentarai:

Palikti atsakymą

Please enter your comment!
Please enter your name here