AREOMETRAS – Kaip juo naudotis ir kaip jį pasidaryti pačiam

0
1863
aerometras

Norint nustatyti, kiek procentų alkoholio yra tūrio vienete, t. y vadinamąjį gėrimo „stiprumą“, tenka spe­cialiu prietaisu – areometru – matuoti lyginamąjį skys­čio svorį ir po to pažiūrėjus į  lentelę sužinoti, kiek skystyje yra alkoholio. Areometras – tai stiklinis į apačią platėjantis vamz­delis. kurio gale yra stiklinis rutuliukas, užpildytas ma­žyčiais plieniniais šratukais. Viršutinė areometro dalis yra iš plono stiklo, todėl šį prietaisą reikia saugoti kaip savo akį ir laikyti jį specialiame dėkle.

Lyginamajam misos svoriui matuoti reikalingas are­ometras, kurio skalė nuo 1,000 ligi 1,080, o naminės lyginamajam svoriui – areometras su skale 0,820- 0,880-0,940;0,940-1,00.

aerometras gedtinei

Areometrą galite ir patys pasigaminti: į 60-80 mm ilgio mėgintuvėlį įdėkite mažą sunkų svarelį (šratą, švi­no gabalėlius) ir mėgintuvėlį uždarykite kamščiu, į jį (Statydami ploną medinį 100-150 mm strypelį. Mėgin­tuvėlį panardina į 20°C temperatūros distiliuoto vandens pripiltą indą ir kaitaliodami svarelio masę nutaiko taip, kad plonasis medinis strypelis beveik panirtų į vande­nį, ir tokioje padėtyje strypelyje padaro įpjovą. Paskui 80 cm3 distiliuoto vandens ištirpina 20 g cukraus ir į šį tirpalą panardina mėgintuvėlį (dabar plonasis strypelis kyšo iš vandens). Šioje padėtyje strypelyje daroma ki­ta įpjova. Atstumą tarp dviejų įpjovų strypelyje dalina į 10 lygių dalių – taip pagaminamas prietaisas, kurio kiek­viena padala atitinka 2% cukraus koncentraciją. Ma­tuojant skaičiuojamos padalos virš panirimo lygio. Taip pat daromas areometras naminei, tik atliekant kalibra­vimą reikalingas 40° arba 80° koncentracijos spirito tir­palas.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.3 / 5. Įvertinimų skaičius: 4

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia