Kaulavaisinių medžių genėjimas – kaip taisyklingai genėti slyvus ir vyšnias

0
4476
vyšnių genėjimas

Iš kaulavaisinių mūsų soduose daugiausia auginama vyšnių ir slyvų. Jos auga ir vystosi 3-4 kartus greičiau už sėklavaisinius medžius.

Vyšnios genimos atsižvelgiant į jų augimo būdą, nes yra krūminės ir medžio formos vyšnių. Vyšnios baigiamos formuoti, Kai jos esti 2-2,5 m aukščio ir pradeda gausiai derėti. Deran­čios krūminės vyšnios genimos.tam, kad visose vainiko vietose kasmet augintų ilgesnius kaip 30-40 cm ūglius. Kai auga tokio ilgio metūgliai, vainiko šakas pakanka tik retinti. Kai pradeda augti trumpesni kaip 15-20 cm ilgio metūgliai, pradedama at­jauninamai genėti patrumpinant pagrindines ir pirmos eilės šalutines šakas ties stipresniais atsišakojimais. Kai šakos labiau nuplinka, jos dar daugiau trumpinamos. Sutankėjusių vainikų vaismedžiams mažiau šalinama storesnių šakų, o daugiau plonų.

Nuo stipraus genėjimo vyšnių derlingumas nesumažėja. Prare­tintos šakos atjauninamai genimos pašalinant visas plikas, nesišakojančias šakas. Nuplikusi šaka trumpinama labiau. Kai rei­kia patrumpinti daug šakų, geriau tą darbą atlikti ne iš karto, bet per 2-3 metus. Tada vyšnios mažiau sakuoja. Taip nugenė­tos krūminės vyšnios išaugina daugiau  naujų ūglių, galinčių duo­ti didesnį derlių.

slyvu genejimas

Medžio tipo vyšnios genimos šakas labiau trumpinant negu retinant. Ūgliai trumpinami tam, kad daugiau šakotųsi ir formuo­tų daugiau puokštinių vaisinių šakelių. Šakos atjauninamai ge­nimos tuomet, kai pradeda augti trumpi metūgliai. Trumpinama tose vietose, kur anksčiau jos stipriau augo. Sutankėjusias vai­niko šakas naudinga retinti, kad pagerėtų šviesos sąlygos.

Atžalinės vyšnios tokios, kurios augina atžalas. Jos išaugi­namos iš savašaknių vyšnių šaknų atžalų. Iki 15 metų amžiaus, kai vyšnios pradeda senti, šaknų atžalos šalinamos, kad nesu­tankintų vainikų. Vėliau augančias šaknų atžalas galima panau­doti vyšnios vaismedžiams restauruoti. Tam reikalui paliekamos augti stipriausios ir geriausiose vietose augančios šaknų atžalos, iš kurių formuojamos naujos šakos, o senos pašalinamos. Nuo senos vyšnios pagrindo nutolusios atžalos netinka restauruoti, nes trukdys vyšnyno priežiūros darbams.

Slyvos genimos tam, kad kiek galima ilgiau nesusilpnėtų jų augimas. Kol auga ilgesni kaip 40 cm metūgliai, pakanka re­tinti vainiko šakas, kad jis nesutankėtų ir būtų geriau apšvies­tas. Retinant šalinamos ligotos, nulaužtos, sausos, besitrinančios, nuplikusios, pašalusios, vainiką tankinančios šakos. Kai metūglių prieaugis susilpnėja, taikomas atjauninamasis genėjimas patrumpinant šakas iki artimiausio jų gero atsišakojimo. Vėliau taikant dar stipresnį atjauninamąjį genėjimą, šakos nupjauna­mos iki stipresnių vilkaūglių. Stipriau atjauninamai genėti tiks­linga tik sveikas slyvas.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.1 / 5. Įvertinimų skaičius: 18

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia