Gudobelė – jos auginimas, priežiūra ir gydomosios savybės

1
5224
gudobelės gydomosios savybės

Iš pasaulyje priskaičiuojamų daugiau kaip 1000 gudobelių rūšių, mūsų krašte auga apie 50. Tai 3-10 m aukščio apskritu vainiku medžiai ar krūmai, tvirtais purpuriškai rudais blizgančiais ūgliais ir retais, kietais, tiesiais, storais 2,5-4 cm ilgio dygliais. Lapai kumpakočiai, stambiai dantyti, su prielapiais, susibūrę trumpųjų ūglių galuose. Žiedai nedideli, balti, rečiau- rausvi, sukrauti 4- 5 cm skersmens sudėtiniuose žiedynuose, esančiuose trum- pųjų ūglių galuose, kartais po 2-3 ir pavieniai, specifinio kvapo.

Vaisiai įvairios formos: rutuliški, pailgi, kriaušiški, 5-. 20 mm skersmens, raudoni, geltoni, juodi, sultingi ir miltingi, su 1-5 kauliukais-sėklomis. Kai kurių rūšių gudobelių vaisiai stambūs, malonaus skonio, valgomi. Nunoksta rugpjūčio-spalio mėnesį ir ilgai nenukrinta. Iš vieno krūmo surenkama po 3-8 kg vaisių. Dera kiekvienais metais.

Auga retuose sausuose miškuose, pamiškėse, upių slėniuose. Geriausiai auga  smėlio-žvirgždo dirvose. Gudobelė atspari šalčiams ir sausroms. Tai dekoratyvus augalas, kurį lengva genėti ir formuoti. Jis išleidžia daug ūglių, todėl labai vertinamas, nes tinka gyvatvorėms bei alėjoms.

Gudobelės vaisiai rūgščiai saldaus skonio, turi daug biologiškai aktyvių medžiagų. Juose yra 75-277 mg% vitamino C, 250-500 mg% vitamino P, 2-14 mg% karotino, 0,6-1,6% pektininių medžiagų, 0,2-0,5% rauginių ir dažančių medžiagų bei 3-14% cukrų; rūgštingumas – 0,3- 0,9%. Be to, vaisiuose yra cholino, acetilcholino, tiamino, riboflavino, antocianų, katechinų, organinių rūgščių ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų.

Maistui vartojami švieži ir perdirbti vaisiai. Iš jų gaminamos sultys, tyrės, uogienė, drebučiai, marmeladas, kompotas, miltai.

Gudobelės vaisiai ir žiedai vartojami sutrikus širdies darbui, jai nusilpus, po sunkių ligų, prasidėjus hipertonijai, nuo nemigos, svaigimo, dusimo, širdies neurozės ir kitų ligų.

Raudonoji gudobelė

Ji savaime auga rytiniuose europinės dalies regionuose ir Sibire. Kultivuojama visur. Krūmas iki 4 m aukščio. Jauni ūgliai purpuriškai rudi su tiesiais iki 4 cm ilgio dygliais. Lapai iki 6 cm ilgio ir 5 cm pločio, atvirkščiai kiaušiniški, su pleištišku pagrindu, , stambiai dantyti, triskiaučiai ir septynskiaučiai, iš abiejų pusių pūkuoti. Žiedai gelsvai balti, iki 1,5 cm skersmens. Vaisiai apskriti, iki 1 cm skersmens, skaisčiai raudoni, miltingu minkštimu, su 3-4 sėklomis, valgomi. Žydi birželio mėnesį, vaisiai nunoksta rugsėjyje. Derėti pradeda 10-ais augimo metais. Gudobelės amžius 200 ir daugiau metų.

gudobeles auginimas

Rytinė gudobelė

Ji paplitusi rytų Europoje, Kryme, Kaukaze. Iki 3 m aukščio krūmas, lapai kieti, blyškūs, iš abiejų pusių apaugę tankiais, minkštais pilkšvais pūkeliais. Vaisiai rausvai oranžiniai, šiek tiek plaukuoti, 13- 20 mm skersmens, galuose gerokai suploti, malonaus rūgštoko skonio, valgomi.

Maksimovičiaus gudobelė

Ji auga Rytų Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose. Kultivuojama visur. Krūmas arba medis, užaugantis iki 7 m aukščio. Lapai stambiai dantyti, iš abiejų pusių pūkuoti, apatinė pusė – kiek labiau. Ūgliai, ant kurių sutelkti žiedynai ir žiedų taurelės, gausiai pūkuoti. Žiedai balti, 12-15 cm skersmens, sukrauti po 15-20 į skydiškus žiedynus. Vaisiai raudoni, miltingi, saldūs, valgomi. Dera kasmet.

Gudobelė dauginama sėklomis, šaknų atžalomis, atlankomis, skiepijimu, žaliais auginiais, bet dažniausiai sėklomis. Kadangi gemalas fiziologiškai subręsta anksčiau negu sėklos, jas reikia ruošti sėjai nevisiškai subrendusias. Visiškai subrendusių sėklų stratifikacija trunka 2 metus. Kad greičiau stratifikuotųsi, nevisiškai subrendusias sėklas reikia pasėti rudenį, iš anksto parą palaikius 1% kalio nitrato tirpale. Sėjimo vietoje sėjinukai auginami 3-4 metus. Kad geriau vystytųsi šaknų sistema, antrais metais liemeninės šaknys trumpinamos arba vienamečiai sėjinukai persodinami į augyną.

Sodinant į nuolatinę vietą, iš anksto iškasamos duobės ir patręšiama. Duobių matmenys priklauso nuo augalų ir šaknų matmenų. Gyvatvorėms auginti kasamos tranšėjos, o krūmai sodinami šachmatine tvarka 25-30 cm atstumu. Šaknys duobėse užpilamos derlinga žeme. Pasodinus augalą, žemė apspaudžiama, suplūkiama, laistoma ir mulčiuojama. Svarbiausi priežiūros darbai yra laistymas, pomedžių purenimas, piktžolių ravėjimas. Gyvatvorės formuojamos periodiškai aklai genint, kad gausiau augtų šakos ir dygliai.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.4 / 5. Įvertinimų skaičius: 39

Įrašas dar neįvertintas.

1 KOMENTARAS

  1. Labai ieškau dviejų vienetų gudobelės grauželinės medelių RUBRA PLENA veislės. Būčiau dėkinga, jei kas turintis ir galintis parduoti šiuos du medelius man paskambintų tel. 868615061. Laukčiau greito skambučio ar el. laiško. Ačiū.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia