Raugerškis – jo gydomosios savybės, veislės, priežiūra ir dauginimas

0
5674
Raugerškis

Pasaulyje auga apie 500 raugerškio rūšių, iš jų 15 – mūsų regione. Tai dygliuoti, išsišakoję, 2-5 m aukščio krūmai. Žiedai smulkūs, dvilyčiai, sukrauti į kekės pavidalo žiedynus, kabančius ant trumpų ūglių. Žydi baigiantis pavasariui. Vaisius – pailga, raudona arba juoda, rūgštaus skonio uoga, beveik 10 mm ilgio, su 1-5 pailgomis sėklomis. Uogos nunoksta rugsėjo-spalio mėnesį, per žiemą nenukrinta. Raugerškis mėgsta neutralias, silpnai šarmines trąšias dirvas, tačiau auga ir akmenuotuose šlaituose, ant uolų ir pylimų. Atsparus šalčiams, sausroms, bet nepakenčia ilgo užliejimo. Geriausiai auga atviruose stačiuose šlaituose. Raugerškio sąžalynai susidaro tik atviruose gerai apšviestuose šlaituose ir pamiškėse. Aptinkamas raugerškis ir miškuose, bet vaisių neveda.

Vaisiuose yra 32-36% sausų medžiagų, 3,9-7,0% cukrų, 0,6-0,8% rauginių ir dažančių medžiagų, 0,4-0,6% pektino, 6-7% obuolių rūgšties, 25-100 mg% vitamino C, 250-500 mg% vitamino P, 10-75 mg% alkaloidų ir kt. Raugerškio šaknyse yra daugiau kaip 10 alkaloidų, iš jų – berberino, lapuose – berberino, askorbininės rūgšties, vitamino E, karotino ir organinių rūgščių.

Profilaktiškai ir gydymui vartojamos uogos, lapai, žievė ir šaknys. Tinka sergant šlapimo takų ligomis, kolitu, taip pat kaip prakaitą varanti priemonė nuo maliarijos, kaip sutraukiantys vaistai viduriuojant, Raugerškio uogų dedama į vaistažolių mišinius nuo kepenų ligų. Berberino ir kitų alkaloidų preparatai skiriami kaip tulžį varanti ir skausmą malšinanti priemonė sergant kepenų ir tulžies pūslės ligomis: chronišku hepatitu, tulžies akmenlige, cholecistitu.

raugerskio uogos

Iš uogų sphudžiamos sultys, gaminami gėrimai, vynas, uogienė, pastilė, prieskoniai ir kiti maisto produktai. Neprinokusios uogos yra nuodingos, bet prisirpusios praranda nuodingąsias savybes. Panašiai kaip rūgštynės jauni raugerškio lapai vartojami maistui. Lapai skinami nuo patrumpintų šakelių, raugerškiui žydint arba peržydėjus, ir džiovinami atvirame ore.

Paprastasis raugerškis savaime paplitęs Rytų Europoje, Kaukaze ir Kryme. Tai 2,5 m aukščio krūmas sukampuotais gelsvais ar gelsvai purpuriniais, vėliau rusva pilkais ūgliais. Pumpurai aštrūs, pliki, iki 1 mm ilgio. Lapai ploni, plėveliniai, kartais šiek tiek odiški, elipsiški, at virkščiai kiaušiniški, beveik 4 cm ilgio ir 2 cm pločio. Prie pagrindo pleištiškai šiaurėjantys, su suapvalinta, kai kade siaurėjančia viršūne, smulkiai aštriai pjūkliški. Dygliai pavieniai, iki 20 mm ilgio. Žiedynai kekės pavidalo, geltoni, iki 6 cm ilgio. Žiedkočiai 5-12 mm ilgio. Uogos skaisčiai raudonos, kartais gelsvai raudonos, rūgščios, pailgos, iki 12 mm ilgio, valgomos.

raugerskio krumas

Sibirinis raugerškis paplitęs Altajaus krašte ir Vakarų Sibire. Tai 1 m aukščio dygliuotas krūmas. Lapai pailgai kastuviški, prie pagrindo pleištiškai šiaurėjantys, šiurkštūs, su ryškiu gyslų tinklu, kraštuose su 3-7 dantukais, besibaigiančiais ilgu plonu spygliu. Dygliai trišakiai, penkiašakiai, septynšakiai, iki 14 mm ilgio. Žiedai geltoni, 6- 8 mm skersmens. Uogos raudonos, plačiai ovališkos, 9 mm ilgio, valgomos.

Amūrinis raugerškis auga visoje Tolimųjų Rytų teritorijoje: Tai 3,5 m aukščio mažai šakotas, dygliuotas krūmas su stačiais ir trumpais šoniniais briaunotais ūgliais. Dygliai gelsvi, trišakiai, iki 30 mm ilgio. Lapai plėveliniai, atvirkščiai kiaušiniški, pailgi, iki 10 cm ilgio ir 5 cm pločio, smulkiai dantyti, iš viršaus matiniai, apačioje ryškiai žali. Žiedynas – beveik 10 cm ilgio kekė, sudaryta iš 10- 25 gelsvų žiedų. Uogos skaisčiai raudonos, elipsiškos, apie 10 mm ilgio, valgomos.

Visų rūšių raugerškis dauginamas sėklomis ir vegetatyviškai: šaknų atžalomis, dalijant krūmą ir žaliaisiais auginiais. Geriausia sėklas sėti rudenį į gerai apšviestą, purią derlingą dirvą. Dvimečiai sėjinukai persodinami į nuolatinę vietą. Parenkant sodinimo vietą, atsižvelgiama į tai ką norima išauginti: uogas ar šaknis. Mėgėjo sode raugerškis paprastai sodinamas palei tvorą ar sklypo pakraštyje į 0,5×0,5X0,5 m duobes, kurios užpilamos gerai patręšta puria ir drėgna žeme. Krūmas formuojamas iš dalies apkarpant ūglius. Tarp krūmų paliekama 2-2,5 m. Daugelis raugerškio atmainų ir formų naudojamos dekoratyvinėje sodininkystėje.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4 / 5. Įvertinimų skaičius: 45

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia