Svogūnų auginimas sode ir derliaus nuėmimas

0
2226
svogūnų sodinimas

Svogūnai – tai dvimečiai arba daugiamečiai augalai, paplitę beveik visame pasaulyje. Šių daržovių grupei priklauso ropiniai svogūnai, česnakai, porai, taip pat ir daugiamečiai svogūnai.

Mūsų krašte daugiausia auginami ir vartojami ropiniai svogūnai. Pagal specifinį kvapą ir skonį jie skirstomi į aštriuosius, pusiau aštriuosius ir saldžiuosius. Auginami vegetatyviniu būdu (ropelėmis ar jų dalimis), sėjinukais (mažais iš sėklų išaugintais svogūnėliais), daigais ir sėklomis.

Labai svarbu, kad svogūnų ropelės žiemą nebūtų pašalusios, t. y. buvusios ilgesnį laiką žemesnėje kaip 10 °C temperatūroje, nes bus daug žyduolių ir svogūnai neužderės. Kad laiškai pradėtų greičiau augti, galima nupjauti svogūno viršūnėlę ir apibarstyti medžio pelenais, kad neimtų gesti. Ropiniai svogūnai sodinami 20X20 cm atstumu.

Sėjinukus prieš sodinant galima pusvalandį pamirkyti kalio permanganato tirpale (jo spalva turi būti mėlyna, bet ne per tamsi). Sodinama 20X10-15 cm atstumu.

Svogūnų daigai pirmiau išauginami šiltnamiuose. Sėklos sėjamos prieš 30 dienų iki sodinimo. Daigų pikuoti (persodinti) nereikia, nes jų šaknys nesišakoja. Sodinimui tinka, kai būna 16-20 cm aukščio. Sodinami tokiu pat atstumu kaip sėjinukai.

Kai kuriuose mūsų rajonuose (Šalčininkų, Varėnos) svogūnai auginami iš sėklų ir duoda neblogą derlių. Daigintos sėklos sėjamos 20 cm atstumu, sudygę svogūnėliai retinami (kai kur neretinami). Gaunama apie 30- 40% maistui tinkamų svogūnų, kiti naudojami kaip sėjinukai. Šitaip auginti tinka ’Skvirskij’ ir ’Danilovskij 301’ veislės.

svogunu derlius

Svogūnams dirva turi būti puveninga, laidi vandeniui, patręšta fosforo ir kalio trąšomis. Jau mūsų proseneliai žinojo, kad svogūnams labai tinka medžio pelenai, kuriuose yra fosforo ir kalio bei kalkių. Augimo pradžioje svogūnams reikia daugiau drėgmės, o bręstantiems – mažai. Jei šiuo metu drėgmės per daug, svogūnai būna storakakliai ir per žiemą neišsiiaiko.

Svogūnų nereikia pertręšti azotu. Juo galima tręšti tik dirvą iki sodinimo ir šiek tiek papildomai iki birželio vidurio. Nuimtus svogūnus reikia labai gerai išdžiovinti, nes neiš- džiūvę greita: pūva.
Veislės. ‘Lietuvos didieji’ yra pusiau saldieji (tinka auginti vegetatyviniu būdu, sėjinukais ir daigais), ’Svirskij’ – pusiau aštrieji, ‘Danilovskij’ – pusiau aštrieji, violetiniu lukštu.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.5 / 5. Įvertinimų skaičius: 4

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia