Pagal kokius veiksnius rinktis bulvių veislę ir kas juos nulemia

0
1118
bulvių veislių kokybės įvertinimas

Svarbus rodiklis yra bulvių derlingumas, tačiau vien jo nepakanka veislei įvertinti. Geros veislės bulvės turi būti derlingos, gumbai taisyklingos formos, atsparūs ligoms, gero skonio. Veislės, kurių gumbai apvalūs, negiliomis akutėmis, geriau tinka mechanizuotai skusti, būna mažiau atliekų.

Vertinant veisles svarbu ir bulvių maistingumas. Maistinė ir pašarinė bulvių vertė dažniausiai priklauso nuo krakmolo ir baltymų kiekio gumbuose. Bulvių baltymai gerai virškinami ir lengviau pasisavinami, palyginus su kitų augalų baltymais. Jų suvirškinama iki 90% ir daugiau. Baltymingumas priklauso ne tik nuo veislės biologinių savybių, bet ir nuo agrotechnikos bei meteorologinių sąlygų bulvėms augant. Didelę svarbą turi tręšimas.

Krakmolingos bulvės ne tik maistingesnės ir techniškai vertingesnės, bet ir geriau laikosi. Bulvių krakmolingumas daugiau negu derlingumas priklauso nuo veislės biologinių savybių, bet jį taip pat lemia oro bei dirvos temperatūra, šviesos režimas, tręšimas bei kitos agrotechninės priemonės. Stambesniais gumbais pasodintos bulvės esti krakmolingesnės.

Skonis ypač svarbu maistui skiriamoms bulvėms. Bulvių skonis nepriklauso nei nuo krakmolingumo, nei nuo baltymingumo. Jei krakmole yra mineralinių medžiagų, ypač fosforo, bulvės esti skanesnės.

Drėgnoje, supuolusioje dirvoje augusios bulvės esti prastesnio skonio. Laiku purenamos ir kaupiamos bulvės būna skanesnės.

Daugiausia vitamino C būna užaugusiuose, bet dar pakankamai nesubrendusiuose gumbuose. Gumbams visiškai subrendus, vitamino C sumažėja, o kitų maisto medžiagų padaugėja. Laikomose bulvėse vitamino C labai mažėja ir balandžio, gegužės mėnesiais jo gali būti net du kartus mažiau. Pradedant gumbams dygti, vitamino C bulvėse vėl padaugėja ir kartais esti beveik tiek pat, kiek ir buvo nuimant derlių. Vitaminingesnės geltonu minkštimu bulvės.

Vitamino C kiekis bulvėse priklauso ne tik nuo veislės, bet ir nuo klimato, dirvožemio, tręšimo ir kitų sąlygų. Gausiau organinėmis ir mineralinėmis trąšomis tręšiamų bulvių vitaminingumas mažėja. Kai bulvių maitinimosi plotas didesnis, vitamino C susikaupia daugiau.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 2.7 / 5. Įvertinimų skaičius: 3

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia