Maisto medžiagos reikalingo augalams ir jų trūkumo atpažinimas

0
1619
maisto medžiagos daržovėms

Daržovės maisto medžiagas iš dirvos įsisavina ištirpusias vandenyje. Esant pakankamam maisto medžiagų kiekiui, kad augalai galėtų normaliai augti reikia ir optimalaus dirvos drėgnumo.

Daržovių augimui būtiniausi yra 7 maisto elementai : azotas, fosforas, kalis, kalcis, magnis, siera ir geležis. Trūkstant bet kurio šių elementų, augalai blogai auga. Tačiau reikalingi dar ir mikroelementai, iš kurių būtiniausi: arsenas, cinkas, varis, jodas, boras. Mikroelementų augalams reikia labai mažai, todėl dažniausiai jų užtenka iš dirvos.

Skirtingose dirvose yra labai nevienodas maisto medžiagų kiekis. Pagal augalų išvaizdą galime spręsti, kurių maisto elementų jiems trūksta.

Trūkstant azoto augalai silpniau auga, būna šviesiai žalios spalvos, lapai greit gelsta.

Trūkstant fosforo augalai taip pat silpnai auga, bet yra tamsiai žalios spalvos su raudonu arba purpuriniu atspalviu. Džiūstančių lapų spalva tamsi, beveik juoda. Ypač jautrūs fosforo trūkumui pomidorai. Jų lapai iš pradžių būna mėlynai žali, vėliau pilkšvi, o stiebas ir lapkočiai — rudi su violetiniu atspalviu. Fosforas skatina vaisių mezgimą ir brendimą, todėl ypač svarbu, kad jo netrūktų sėklojams ir vaisinėms daržovėms.

Trūkstant kalio lapų pakraščiai ruduoja. Pomidorų stiebų viršūnėse lapai pradeda suktis, apatinių lapų tarpgyslinė dalis ruduoja, vaisiai nevienodai noksta, ant jų atsiranda geltonų dėmių. Dažniausiai kalio trūksta durpinėse dirvose.

Trūkstant magnio pomidorų tarpgyslinė lapų dalis šviesėja ir vėliau pasidaro geltona, agurkų lapų pakraščiai ruduoja.

Trūkstant kalcio apmiršta augalų viršūniniai pumpurai ir šaknys, ant jaunų lapų išryškėja tamsūs taškai. Kalcis augalams reikalingas ramstiniams audiniams susidaryti, be to, jis labai svarbus dirvos savybėms pagerinti. Nemažai kalcio į dirvą patenka su mėšlu, superfosfatu bei kitomis trąšomis, todėl juo tręšti reikia retai.

Trūkstant boro apmiršta viršūniniai pumpurai, šaknelės, lapai, krenta žiedai ir užuomazgos, žiedinių kopūstų galvutės ruduoja, pradeda pūti.

Trūkstant vario pabala lapų galai.

Daržovėms žemė turi būti tręšiama ne tik mineralinėmis, bet ir organinėmis trąšomis (mėšlu, kompostu). Organinėse trąšose yra beveik visų augalams reikalingų mikroelementų, susidaro didesnės maisto medžiagų atsargos, pagausėja dirvoje bakterijų, kurios skaldo ir padeda augalams įsisavinti mineralines medžiagas.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertinimų skaičius: 3

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia