Pomidorų klasifikacija, jų maistinė nauda ir jų panaudojimas

0
1270
pomidorų maisto medžiagos

Pagal botaninę klasifikaciją pomidorai priklauso bulvinių (Solartaceae) šeimai, Lycopersicum Tourn. genčiai. Šį gentis dalijama į 3 rūšis, iš kurių Lycopersicum esculentum Mill. rūšiai priklauso kultūrinių pomidorų veislės. Pastaroji skirstoma dar į 3 porūšius: 1) vulgare – paprastus pomidorus, gulsčiais stiebais, įvairios spalvos ir įvairaus dydžio vaisiais; 2) validum – štambinio tipo pomidorus, kurių stiebai esti trumpesni, tačiau storesnį ir kietesni, nelinkę pagulti, augalai raukšlėtais lapais; 3) grandiiolium – stambialapius pomidorus, plačiais bulvių tipo lapais, gulsčiais stiebais, skaniais prekiniais vaisiais.

Pomidorai yra labai vertinga daržovė. Jų vaisiai vertinami ne tik dėl gero skonio, bet ir dėl jų maistingumo. Juose yra daug vitaminų B, C, PP, provitamino A (karotino), cukrų (3-7%), mineralinių medžiagų, organinių rūgščių ir kitų žmogaus organizmui reikalingų junginių.

Nė viena daržovė taip įvairiai nevartojama maistui, kaip pomidorai. Daugiausia jie vartojami salotoms ir mišrainėms. Pomidorai taip pat sūdomi, marinuojami ir pasterizuojami.

Pomidorų sultys gaminamos iš nunokusių sveikų vaisių, pašalinus iš jų sėklas, vaisių odelę ir kietą minkštimo dalį. Šios sultys išsaugo visas šviežių vaisių savybes, yra malonaus, gaivinančio skonio, numalšina troškulį, ir vitaminų A, B ir C dėka yra labai naudingas bei sveikas produktas sportininkams ir sunkiai dirbantiems žmonėms, vaikams, ligoniams ir seneliams.

Aštrūs padažai gaminami iš pomidorų tyrės, pridedant į ją cukraus, druskos, acto rūgšties ir prieskonių. Šiuo metu plačiai naudojamas pomidorų konservavimas sveikais vaisiais. Sūdyti galima žalius; pusiau nunokusius – raustančius- ir nunokusius – raudonus vaisius, tačiau geriausia sūdyti raudonus ir rausvus vaisius, kurie turi būti gerai išsivystę, sveiki, be vaisiaus kotelio. Prieš sūdymą vaisiai nuplaunami šaltu vandeniu, sudedami talpoje ir užpilami 6-8% druskos tirpalu.

Be to, pomidorai marinuojami. Šiam tikslui Vartojami ne visiškai nunokę vaisiai. Jų paviršius keliose vietose subadomas, paskui užpilama druska (4-5% nuo vaisių svorio) ir po 24 valandų užpilama pagamintu marinatu.

Pomidorų vaisius taip pat galima pasterizuoti. Šiam tikslui švieži, švarūs, sveiki, raustantys arba raudoni vaisiai sudedami į stiklainius, kurių dugne sudedamos prieskoninės daržovės. Pomidorai užpilami karštu sūrymu, stiklainiai uždaromi ir pasterizuojami. Taip pasterizuoti pomidorai nesuverda, išlaiko natūralią spalvą, skonį ir aromatą.

Ne visos pomidorų veislės tinka konservavimui. Labiausiai šiam tikslui tinka pomidorų veislės, kurių vaisiai pasižymi gera chemine sudėtimi, t. y. gausiu cukraus, atitinkamu rūgščių kiekiu, gausiu vitaminų kiekiu, geru skoniu bei aromatu. Pomidorų tyrėms, pastoms ir sultims gaminti gali būti naudojamos stambiavaisės, salotinio tipo pomidorų veislės, atitinkančios aukščiau nurodytus reikalavimus. Konservavimui sveikais vaisiais tinka specialios pomidorų veislės, pasižyminčios nedideliais, lygiu paviršiumi, apvalios arba ovalinės formos mėsingais vaisiais, mažais sėklalizdžiais ir smulkiomis sėklomis.

Mūsų šalyje dirvos klimatinės sąlygos pomidorams auginti yra palankios. Vegetacijos laikotarpis be šalnų pas mus trunka vidutiniškai apie 100 dienų, tuo metu paprastai drėgmės ir šilumos yra pakankamai.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.7 / 5. Įvertinimų skaičius: 3

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia