Putino krūmas – uogos, auginimas, dauginimas ir maistinė vertė

0
5447
putinas

Pasaulyje žinoma apie 200 putino rūšių, iš jų 8 auga Lietuvoje. Dažniausiai tai krūmokšniai. Lapai priešiniai, žiedai balti, jungtavainikiai, taurelė suaugusi su mezgine, viršuje susidaro danteliai, vainikėlis taisyklingas. Gydymui vartojamas tik paprastasis putinas. Vaisiai skinami visiškai subrendę, kai sausa, kartu su vaiskočiu. Džiovinami lauke pavėsyje arba krosnyje 60-80 °C temperatūroje. Žievė vaistams lupama nuo kai kurių šalutinių šakų.

Paprastasis putinas

Reiklus drėgmei, nepakenčia tiesioginio apšvietimo, atsparus šalčiams. Krūmai išauga iki 4 m aukščio. Žievė pilkšvai ruda, sueižėjusi. Lapai, stambūs, apie 7-10 cm ilgio, kotuoti, triskiaučiai, stambiai dantyti, jų apatinė pusė šviesesnė, ties gyslomis truputį pūkuoti, su 2 nedideliais siaurais prielapiais. Žiedynas skydiškas, apie 10-15 cm skersmens. Žiedai balti arba balsvai rožiniai, maždaug 5 mm skersmens. Kraštiniai žiedai belyčiai, stambesni už vidurinius, su varpišku vainikėliu. Vaisiai- raudoni, rutuliški, 7-12 mm skersmens, su vienu stambiu plokščiu kauliuku kaulavaisiai. Žydi nuo gegužės pabaigos iki liepos vidurio, vaisiai sunoksta rugpjūčio-rugsėjo mėnesį. Prinokę vaisiai sultingi, valgomi, tačiau švieži aitrūs ir kartoki, pašalę – ne tokie kartūs.

Vaisiuose yra daug cukrų, apie 3% raugintų medžiagų, organinių rūgščių (valerijono, skruzdžių, acto ir kt.), vitamino C (50-75 mg%), vitamino P (300-500 mg%), karotino ir kt. Kosint, persišaldžius, viduriuojant, sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, kolitu, hemorojumi, taip pat esant vidiniam kraujavimui ir bėgant kraujui iš nosies, rekomenduojama gerti sultis ir uogų nuovirą su medumi. Odos ligos, inkštirai ir opos gydomos atskiestomis 10- 20% vaisių sultimis. Sergant bronchine astma ir hipertonija, sultys vartojamos kaip skausmus mažinanti priemonė. Putino uogos veikia tonizuojančiai, gerina širdies darbą, skatina šlapimo išsiskyrimą. Jas naudinga vartoti nuo neurozės, kraujagyslių spazmų ir hipertonijos. Anksti pavasarį surinkta, išdžiovinta ir sutrinta į miltelius žievė naudojama kaip kraujavimą stabdanti priemonė (nuoviras). Šaknų nuoviras – gera priemonė nuo skrofuliozės, traukulių, isterijos priepuolių, nemigos, ašfiksijos. Žiedų nuoviras gerina virškinimą, juo gydomi žarnų diegliai ir spazmai, viduriavimas, įvairūs ginekologiniai susirgimai, jis taip pat yra nebloga atsikosėjimą lengvinanti ir prakaitavimą skatinanti priemonė. Vitamininga putino uogų arbata veikia stiprinančiai ir raminančiai. Putino uogų sultyse yra želatinos. Sumaišius jas su obuolių tyre, galima pagaminti marmeladą ir pastiles. Iš vaisių verdama uogienė ir kisielius, gaminamas įdaras pyragams, vynas, jie valgomi sutrinti su cukrumi.

putino auginimas

Putinas dauginamas sėklomis, atlankomis, atžalomis, auginiais. Sėklas geriausia sėti rudenį. Saldžiavaisės putino formos dauginamos vegetatyviškai. Sodinukai auginami dvejus metus augyne. Nuolatinėje vietoje sodinami į gerai organinėmis trąšomis patręštas duobes. Putiną reikia gerai prižiūrėti: laistyti, papildomai tręšti, purenti dirvą, formuoti vainiką. Tada jo derlius būna 1,5-2 kartus gausesnis. Paprastai iš vieno krūmo surenkama 20-25 kg uogų.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.5 / 5. Įvertinimų skaičius: 48

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia