Kaip sandėliuoti ir laikyti svogūnus per žiemą?

0
4113
svogūnų sandėliavimas

Dėl savo biologinių savybių svogūnai gana atsparūs ir šilumai, ir šalčiui. Nuo neigiamų aplinkos veiksnių svogūno ropelę gerai apsaugo labai glaudžiai susluoksniuoti, nepažeisti viršutiniai sausi lukštai. Kadangi įvairių rūšių svogūnų sudėtyje yra 65-90% vandens ir 2-6% angliavandenių, tai kaip tik šios svogūnų savybės sudaro puikias sąlygas veistis įvairiems mikroorganizmams, jeigu svogūnai neteisingai laikomi.

Svogūnams išsilaikyti dar turi įtakos veislės savybės, augimo sąlygos, svogūnų subrendimas ir jų paruošimas laikymui. |vairių veislių svogūnai išsilaiko nevienodai. Aštrieji daugializdžiai svogūnai išsilaiko geriau nei pusiau aštrus ar saldieji vienalizdžiai.

Svogūnų išsilaikymui turi įtakos ir meteorologinės sąlygos. Jeigu rugpjūtis ir rugsėjis lietingi ir šilti, tai net ir gražiai užaugę svogūnai pradeda gesti. Jei nuraunant svogūnus būna lietingas oras, tai geriausia jų nelaikyti lauke.

Saikingas tręšimas svogūnų laikymui įtakos neturi. Svarbiausia – svogūnų paruošimas laikyti ir laikymo sąlygos.

Ropiniai svogūnai sušąla -2-3°C temperatūroje, todėl labai svarbu, kad patalpose, kuriose jie saugojami, temperatūra būtų ne žemesnė kaip O-3°C. Laikant šiltai – + 18-22°C temperatūroje, svogūnų ropelės taip pat neblogai išsilaiko, tik gyvybiniai procesai juose vyksta daug intensyviau, todėl jie gali greičiau sudygti. Laikant žemoje temperatūroje, svogūnai prieš laiką nesudygsta ir, be to, slopinamą ligų sukėlėjų veikla.

Jeigu jau laikomi svogūnai sušalo, staigiai sumažėjus temperatūrai, bet tai truko neilgai, tai reikia juos lėtai atšildyti. Lėtai atšildžius atsistato pirmykštė jų struktūra ir gyvybiniai procesai juose vyksta normaliai. Sušalusių svogūnų negalima krauti, rūšiuoti, nes nuo sumušimų gali būti pakenktos ląstelių sultys ir tai sukeltų fiziologinius sutrikimus.

Svogūnus laikant reikia atsižvelgti į jų rūšį, paskirtį. Prekinius, maistui skirtus ropinius svogūnus, porus geriausia laikyti šaltai: nuo +3 iki 0, bet optimaliausia jų laikymo temperatūra – +5-10°C. Reikia žinoti, kad kuo ilgiau svogūnai laikomi žemoje temperatūroje, tuo vėliau ir smulkesni užauga jų laiškai.

Svogūnų sėjinukus galima laikyti įvairiai: rudenį – +20-22°C, o prasidėjus šalčiams gali išbūti ir 0°C ar -2°C temperatūroje. Pavasarį, likus maždaug 3 savaitėms iki sodinimo, sėjinukai pora parų palaikomi +25-35°C temperatūroje, o po to laikomi iki sėjos +20-22°C temperatūroje.

Sėjinukus gerai išdžiovinus rudenį, žiemą galima laikyti sukrovus 4 ar 5 cm storio sluoksniu, o blogiau išdžiūvusius – iki 3 cm.

Santykinis oro drėgnumas taip pat turi įtakos svogūnų išsilaikymui. Sausas oras, kaip ir žema temperatūra, trukdo ligoms plisti, tačiau iš svogūnų išgaruoja daugiau vandens. Todėl oro drėgnumą reikia derinti su temperatūra. Laikant šiltai, oras turi būti sausesnis, o šaltai – drėgnesnis.

Rekomenduoti, kaip išlaikyti svogūnus žiemą ūkio sąlygomis, sunku, kadangi tai priklauso nuo turimų patalpų, svogūnų kiekio, jų paskirties ir pan. Ūkininkai, auginantys didesnius svogūnų plotus, turėtų turėti svogūnų sandėlius-džiovyklas, kuriuose nurauti svogūnai išdžiovinami ir saugojami. Neblogai svogūnai išsilaiko kamarose, klėtyse, sausuose, ne per daug šaltuose rūsiuose.

Galima laikyti supylus į retas pintines ar dėžes su grotelėmis; galima laikyti kiekvieną ropelę sudėjus į kiaušiniams pervežti skirtas kartonines dėžutes. Patalpos turi būti tamsios, gerai vėdinamos.

įdubai gerai išsilaiko į pynes supinti svogūnai, kurias galima kur nors pakabinti. Netgi ir mieste patogu juos taip laikyti, tik reikia kabinti kaip galima vėsesnėje vietoje.

Svogūnų pynė pinama tokiu būdu: reikia paimti dvi vienedo dydžio ropeles, kurių kaklelis yra 5-6 cm ilgio, ir juos susukti kaip rišant paprastą kilpą. Toliau imti kitas dvi ropeles ir vėl susukti. Sudėti šias dvi poras svogūnų kartu, persukti kryžmai ir per vidurj surišti stipria ilga virvute. Toliau vėl, kaip ir pirma, sudėti keturias ropeles, deti jas ant surištą pirmųjų ir vėl perrišti. Taip pinti tokią pynę, kokio nori ilgio. Taip saugant galima laiku pastebėti gendančius svogūnus ir juos išmesti.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.4 / 5. Įvertinimų skaičius: 29

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia