NARCIZALAPIS ČESNAKAS – Allium nutans L

0
1643
narcizlapiai

Česnakinių šeimos daugiametis augalas, paplitęs Sibiro stepėse bei Vidurinėje Azijoje. Lietuvoje nedažnas, pradedamas auginti mėgėjų daržuose.

Stiebas išauga 20-40 cm aukščio, plokščias. Lapai plokšti, lygūs, trumpesni už stiebą, po 6-8 prie stiebo pagrindo. Šie česnakai yra plačialapiai ir siauralapiai. Žiedynas daugiažiedis, žiedeliai balzganai rausvi. Svogūnėliai kūgiški, 1,5-2cm pločio, po 1-2 prikibę prie šakniastiebio. Sėklos pailgos, juodos.

Narcizalapiai česnakai mėgsta įdirbtas priemolio ir durpingas dirvas. Dauginami sėklomis bei padalytų kerelių svogūnėliais. Sėjama anksti pavasarį į dėžutę arba į purios dirvos lysvę. Paaugę daigai arba svogūnėliai sodinami į lysvę 20-30 cm atstumu. Šie česnakai dauginasi palyginti greitai. Vienoje vietoje reikėtų juos auginti ne ilgiau kaip 5-6 metus, nes vėliau kerai labai išsiplečia, o lapai sumažėja.

Misų klimato sąlygomis narcizalapiai česnakai atželia kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje. Liepos mėnesį žydi, o rugpjūčio pabaigoje subręsta sėklos.

Šių česnakų lapus galima vartoti iki vėlyvo rudens. Lapai sultingi, turi daug vitamino C (iki 200 mg %), mineralinių druskų (ypač geležies). Jų skonis švelnesnis negu svogūnų, todėl tinka vartoti ir jų vienų salotas, ir kaip priedą kitiems valgiams paskaninti.

Naicizlapiai česnakai yra dekoratyvūs, plačialapiai, su ilgakočiu žiedynu, todėl juos galima auginti tarp gėlių, bordiūruose.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.2 / 5. Įvertinimų skaičius: 6

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia