Kardelių veislės – kiek jų auginti savo darželyje ar ūkyje?

0
1539
gladiolių veislės

Veislių gausumu kardelius pralenkia nebent rožės ir vilkdalgiai. Kiek iki šiol pasaulyje yra išvesta jų veislių, tiksliai negalima nurodyti, nes visuotinė registracija nevedama. Vien JAV per pokario laikotarpį kasmet oficialiai užregistruojama daugiau kaip po 100 naujų veislių. Nemažai kasmet jų išveda ir kitų šalių, taip pat mūsų šalies selekcininkai profesionalai bei mėgėjai. Manoma, kad vien šį šimtmetį sukurta ne mažiau kaip 30 tūkstančių veislių ir kasmet jų pagausėja bent keliais šimtais. Taip pat negalima tiksliai pasakyti, kiek jų seniau auginta ar dabar auginama mūsų šalyje. Nevisiškai tiksliais duomenimis, šalyje veislių gali būti apie 2 tūkstančius. Vien Lietuvos Žemdirbystės mokslinio tyrimo instituto gėlyno kolekcijoje pastaraisiais metais auginama daugiau kaip 1000 veislių. Gėlininkai mėgėjai savo kolekcijose jų augina nuo keliasdešimt iki kelių šimtų. Šimtai veislių kasmet tiriama šalies žemės ūkio kultūrų veislių tyrimo punktuose, naujų veislių kūrėjams kasmet išduodama po kelis autorinius pažymėjimus.

Dažnai kyla klausimas, kiek veislių augintojui reiktų turėti. Tai daugiausia priklauso nuo to, kokiu tikslu kardeliai auginami. Jei auginami žiedams, veislių gali būti nuo kelių ar keliolikos iki keliasdešimt.

Dauginant sodinamąją medžiagą, patogiausia viename ūkyje auginti kuo mažiau veislių, geriausia vieną. Tada nėra pavojaus joms susimaišyti, daugelis darbų supaprastėja, palengvėja, pagreitėja. Jei auginamos dvi trys ar kiek daugiau veislių, ypač jei jų gumbasvogūniai spalva ir kitais požymiais ryškiai skiriasi, darbai nelabai pasunkėja. Auginant keliasdešimt veislių, jau reikia daugiau atidumo, kvalifikuotesnių darbininkų ir kt. Todėl ūkiuose turėtų užtekti vienos kitos dešimties dauginamų veislių ir kasmet jų sortimentą bent 5-10% atnaujinti, t. y. pradėti dauginti naujas, vertingesnes veisles.

Gėlininkų mėgėjų auginamų veislių kiekį turėtų nulemti šio darbo tikslas ir kai kurios kitos sąlygos. Jei kardeliai auginami kaip dekoratyviniai darželio augalai, tai parinktinos žemaūgės įvairaus ankstyvumo veislės ir jų turėtų būti palyginti nedaug – nuo kelių iki keliolikos. Žiedams skinti taip pat neturėtų būti auginama daug veislių, nes nuo jų kiekio priklauso darbo sudėtingumas. Jei žiedai realizuojami, reikia atsižvelgti į paklausą. Lyg ir atskirą grupę sudaro gėlininkai kolekcionuotojai ir selekcininkai. Jie paprastai stengiasi auginti gana daug veislių ir nuolat savo kolekcijas papildyti, atnaujinti. Atsižvelgiant j tai, kad kardeliai žiedų spalva, forma, didumu, žydėjimo ankstyvumu ir kitais atžvilgiais yra labai įvairūs, jų kolekcijoje gali būti 100-300 veislių. Selekcininkų kolekcijos, ypač jei darbas siauros apimties, pavyzdžiui, užsiimama tik smulkiažiedžių kardelių selekcija, gali būti ir mažesnės, nes ir iš kelių veislių galima gauti dešimtis kryžminimo kombinacijų.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4 / 5. Įvertinimų skaičius: 4

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia