ŠIUOLAIKINĖS SELEKCIJOS UŽDAVINIAI KARDELIŲ VEISLĖMS

0
1010
kardelių selekcija

Selekcijos darbas prasideda veislių parinkimu kryžminimui ir baigiasi naujos veislės padauginimu ir įteisinimu visuomeniniu bei valstybiniu mastu. Selekcininkas turi žinoti, kokių savybių veisles nori sukurti, kad jos atitiktų jo krašto augintojų lūkesčius ir vartotojų pomėgius.

Pirmiausia išvestos veislės turi būti dekoratyvios, gerai prisitaikiusios prie aplinkos sąlygų, atsparios ligoms ir kenkėjams. Žinoma, visiškai atsparių ligoms, ypač fuzariozei, veislių nėra ir vargu ar atsiras, tačiau jų atsparumas įvairioms ligoms labai nevienodas.

Be to, labai svarbu sukurti gyvybingas, vislias veisles, kurių gumbasvogūniai būtų taisyklingos formos ir išaugintų daug pakankamai didelių, gerai dygstančių gumbapumpurių. Mūsų respublikos sąlygomis nemaža reikšmės turi veislės žydėjimo laikas, labiau vertinamos ne per vėlai žydinčios veislės. Ateities selekcijos uždavinys- sukurti kvepiančius ir lauke žiemojančius kardelius.

Vertingiausios yra veislės, turinčios ne tik dekoratyvius žiedus, bet ir daug kitų gerų savybių, pavyzdžiui: atitinkamas stiebo bei žiedyno ilgis, tvirtas, atsparus augalas išvirtimui, taisyklingas žiedynas, tam tikras jame žiedų išsidėstymas ir jų kiekis, atitinkamas skaičius vienu metu pražystančių gerai prisitvirtinusių žiedų, gera žiedlapių faktūra ir kt.

Pageidaujama, kad stambiažiedės veislės būtų 130- 160 cm aukščio, stiebo ir žiedyno ilgio santykis maždaug 1:1. Žiedynas turi būti visiškai tiesus. Tobuliausia žiedyno forma, kai žiedai išsidėstę dviem eilėmis taip, kad žiedlapiai viršūnėlėmis siekia vieni kitus ir per

žiedus nematyti arba vos matyti žiedynkotis. Vertinami ir vienaeiliai arba pusiau dvieiliai žiedynai. Žiedyne turi būti ne mažiau kaip 15 žiedpumpurių, iš kurių tuo pačiu metu turi žydėti ne mažiau kaip 6 žiedai ir dar bent 4 žiedpumpuriai būtų nusispalvinę veislei būdinga pagrindine spalva.

Išvedant naujas veisles, ypač reikia dėmesį kreipti į žiedų spalvą bei formą, žiedlapių faktūrą, prisitvirtinimo tvirtumą. Labai svarbi savybė yra žiedų forma ir jų spalvos originalumas. Dabar labiausiai vertinami žiedai banguotais, gofruotais ir karpytais žiedlapiais. Plačiai atviri ir taisyklingai pakrypę į vieną žiedyno pusę žiedai pageidautini labiau negu piltuvėlio, lelijos ar kitos formos. Taip pat svarbu, kad žiedyne visi žiedai būtų vienodo tipo: tiesiniai  arba atvirkštiniai. Dviejų ar daugiau spalvų gama visuose žieduose turi būti darniai kontrastinga, vienodo ryškumo ir nenuobodi.

Augalo ir žiedų didumas nėra išskirtinis vertinimo kriterijus, nes gėlių mėgėjų, skonis gana greit kinta. Reikia turėti gerų veislių ir su stambiais, ir su smulkiais žiedais.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertinimų skaičius: 1

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia