Sulčių maistinė, fiziologinė ir dietinė reikšmė

0
810
sulčių dieta

Sultys, lyginant su žaliava, iš kurios jos gautos, yra koncentruotas produktas. Išspaustų sulčių skonio komponentai, ypač rūgštumas, visada būna stipresnis negu žaliavoje. Todėl kai kurias sultis reikia saldinti ar pridėti druskos, sumaišyti su kitomis sultimis, kad būtų galima gerti. Vis dėlto sultys, kaip gėrimas, nėra panašios į nealkoholinius gėrimus — giras, limonadų ir kt. Sultys gėrimu vadinamos tik dėl skystos konsistencijos. Jos yra ta pati žaliava, iš kurios pagamintos. Dietiniu požiūriu sultys vertingesnės už žaliavų, nes neapsunkina virškinimo trakto celiulioze, o kai kurios sulčių dalys patenka tiesiog į kraujų. Išalkęs žmogus, išgėręs sulčių, pajunta sotumų, o sportininkas atgauna prarastas jėgas.

Sultyse labai mažai baltymų, beveik nėra riebalų, nedaug ir angliavandenių, todėl jų energetinė vertė menka (25—72kcal, arba 105— 300 kJ), Praito šimtmečio pradžioje sultys nelabai buvo vertinamos. Pirmenybė teikta tiems maisto produktams, kuriuose yra daug baltymų, riebalų ir angliavandenių, t. y. mėsai, cukrui, duonai, miltiniams patiekalams ir kt. Vėliau paaiškėjus, kad tokiu maistu besimaitinantys žmonės dėl kai kurių medžiagų trūkumo (pvz., vitaminų) arba gausaus jų vartojimo (pvz., cukraus, gyvulinių riebalų) sunkiai suserga, sultys pradėtos labiau vertinti. Mat jų vertė priklauso nuo bioaktyvių (vitaminų, mineralinių medžiagų ir pan.), o ne nuo energetinių medžiagų. Sultis geriausia gerti atšaldytas iki 12—13°C. Tada jos labiau gaivina, malšina troškulį, žadina apetitų, o su anglies dioksidu dar stipriau veikia.

Sulčių skonis priklauso nuo daugelio komponentų — rūgštumo, spalvos, aromato, geriamų sulčių temperatūros, anglies dioksido.

Sulčių gaivinantis veikimas priklauso ne nuo absoliutaus rūgščių kiekio, bet nuo vandenilio jonų koncentracijos (pH dydžio). Obuolių ir citrinų sultys, kurių pH 2, 9, labiau atgaivina negu vyšnių ir citrinų (jų pH 3, 2). Sultyse esančios rūgštys dirgina virškinimo traktą ir skrandžio liaukos išskiria daugiau sulčių, kurios lengviau virškina maistą ir stabdo nebūdingų virškinimo traktui bakterijų vystymąsi. Be to, sulčių rūgštys gerina kraujo bei limfos apytaką, ir iš organizmo lengviau pasišalina kenksmingos medžiagos. Sultyse esančios rūgštys veikia geriau negu kituose gėrimuose (pvz limonade).

Sulčių spalva, aromatinės ir skonio medžiagos taip pat veikia gaivinančiai ir žadina apetitą. Aišku, kad gyva, graži sulčių spalva maloniau nuteikia negu blanki arba ruda. Be to, sulčių veiksmingumui įtakos turi aplinka, pvz., stalo serviruotė, užkanda ir kt.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertinimų skaičius: 1

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia