Kaip užsiauginti braškių daigų

0
3595
braškių sodinukai

Veisliniai braškynai, skirti daigams auginti, įveisiami grynaveisliais, sveikais, geros kokybės daigais. Kaip jau minėta, pradinę sodinamąją medžiagą reikia įsigyti specializuotuose sodininkystės ūkiuose ir po to ją padauginti.

Sodinamąją medžiagą reikia kas keleri metai atnaujinti, įsigyjant pradinės medžiagos iš minėtų ūkių. Be to, atsiranda naujų produktyvių braškių veislių, kurias reikia kuo greičiau padauginti.

Daigai naujiems braškynams įveisti auginami dviem būdais. Paprasčiausias ir plačiausiai paplitęs daigų auginimo būdas – kai rozetėms leidžiama įsišaknyti pačiame braškyne, šalia veislinio krūmo. Antras dauginimo būdas, kai dar neišsišaknijusios, tik su pirminėmis šaknelėmis rozetės nupjaunamos nuo ūsų ir išpakuojamas į tam tikslui paruoštas lysves įšaknydinimui.

Nustatyta, kad, leidžiant rozetėms įsišaknyti šalia krūmo, geriausi daigai išauga pirmamečiame braškyne. Iš antramečio braškyno daigus galima, imti, bet tokiame braškyne patys braškių krūmai jau dideli, suformavę gausią lapiją, tankiai auga, todėl daigai dažnai būna ištįsę, prastos kokybės. Be to, daigai jau gali būti pažeisti ligų bei kenkėjų. Iš senesnių braškynų jų visai neimama.

Išaugintų daigų kiekis ir kokybė labai priklausys nuo daigų iškasimo laiko ir veislinio braškyno sodinimo schemos. Vytėnų bandymų stotyje nustatyta, kad pirmamečiame braškyne sodinimui pavasarį iš kiekvieno veislinio braškių krūmo galima gauti 2-2,5 karto daugiau sodinti tinkamų daigų. Braškynui įveisti rugpjūčio viduryje iš kiekvieno krūmo gaunam 15 kartų mažiau daigų, negu sodinti pavasarį. Todėl, norint maksimaliai išnaudoti veislinį braškyną, braškes sodinti reikia atidėti pavasarį.

Veislinis braškynas, kuriame, daigai bus auginami iki pavasario, įveisiamas ne tankiau kaip 70×50 cm atstumais. Tankiau įveistame braškyne daigai ištįsta. Jeigu daigai bus auginami iki vasaros pabaigos – rugsėjo mėnesio braškyną galima įveisti tankiau 60-70×20-30Cm atstumais. Tokiam braškyne priauga daug daigų, kurie dar nespėja ištįsti. Kad daigai turėtą geresnę daigų sistemą ir juos būtų lengviau iškasti, veislinis braškynas mulčiuojamas durpėmis, o ūsams, augant ir rozetėm šaknijantis laistomi.
Tokiame braškyne pirmais auginami daigai, o antrais ir trečiais metais – uogos.

Norint dar intensyviau išnaudoti veislinius braškynus ir prisiauginti daugiau daigų, ankstyviems vasariniams, sodinimo terminams, reikia rinkti neišsisaknijusias rozetes. Jos įšaknydinamos išpikavus į paruoštas lysves.

Dar neišsišaknijusias rozetes galima atskirti nuo motininio krūmo jau birželio pabaigoje. Jos imamos nuo pirmamečių arba antramečių krūmų. Pikuoti tinka rozetės su dviem trimis lapeliais ir šaknų užuomazgomis bei sveika širdele. Pašalinant ūsus, patartina prie rozetės palikti 1cm ilgio ūso dalį. Taip paruoštas rozetes patogiau išpikuoti. Jos geriau laikosi substrate, kol prigyja. Paruoštos rozetės dedamos į polietileninius maišelius ir tuoj pat sudrėkinamos, kad neapvystų. Rozetės išpikuojamos tą pačią arba kitą dieną.

Nuo to paties krūmo per vasarą rozetes galima rinkti 2 – 3 kartus. Taip dauginant, galima kelis kartus daugiau priauginti daigų iš vieno krūmo, negu leidžiam jiems įsišaknyti vietoje. Pamulčiavus veislinius krūmus juoda plėvele, rozečių kiekis iš krūmo padidėja dvigubai, o pirmos rozetės pasirodo 10-15 dienų anksčiau.

Žemė išpakuotiems daigams auginti turi būti lengva ir gerai įtręšta. Patartina žemės mišinį sudaryti iš 2 dalių durpių, 1 dalies dirvožemio, 1 dalies smėlio. Iš taip paruošto žemių mišinio formuojamos lysvės ir pikuojamos rozetės 10×10 arba 10×7 cm atstumais, maždaug 100 -150 rozečių 1m2. Tokį daigyną galima įrengti polietileniniame šiltnamyje arba tiesiog sode, kur augo ankstyvosios daržovės arba tulpės.
Išpikuotus daigus būtina palaistyti. Laistoma labai atsargiai, kad vanduo nesupluktų dirvos ir neišplautų rozečių. Kelias dienas po išpikavimo – laistyti kasdien.

Pikuojami daigai turi lapelius, bet beveik visai neturi šaknelių, todėl, pasitaikius karštesnėms dienoms, tokie daigai išgarina vandenį ir nudžiūsta. Kad taip neatsitiktų, karštomis ir sausomis dienomis išpikuoti daigai ne tik laistomi, bet ir kelioms dienoms užpavėsinami nuo tiesioginių saulės spindulių. Šiam tikslui geriausia lysves su išpikuotais daigais pridengti popieriumi, audeklu arba bent šakelėmis su lapais.
Įsišaknijimui paspartinti galima naudoti laikinas polietilenines priedangas.

Taip auginami daigai per 3 -4 savaites išaugina 3-5 lapus, 5-7 cm ilgio šaknų sistemą ir būna tinkami sodinti.

durbiu puodeliai
Galima daigus išpikuoti ir į puodelius, užpildytus minėtų žemių mišiniu. Puodeliai gali būti polietileniniai, popieriniai, o geriausia – durpiniai. Jų diametras turi būti ne mažesnis kaip 5×5 cm. Puodelius galima sudėti į dėžutes.

Puodeliuose išaugintus daigus patogiau sodinti į nuolatinę vietą, jie labai gerai prigyja.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.1 / 5. Įvertinimų skaičius: 23

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia