Agrastų ir serbentų sodinimas

0
4858
agrastų sodinimas

Vaiskrūmių sodinti nesukultūrintame dirvožemyje neverta. Mažai gelbsti tokiu atveju ir didelės duobės. Iškasus didelę duobę ir pripylus ją geresnio dirvožemio, susidaro vazono efektas. Pasodintas medelis arba krūmas neleidžia šaknų į besiribojantį visai nederlingą duobės kraštą, o keletą metų gerai paaugę, vaiskrūmiai ima skursti.

Kai dirvožemis sukultūrintas, didelių duobių kasti nereikia. Užtenka iškasti tokias duobutes, kad būtų galima laisvai išdėstyti šaknis jų nesulankstant ir nekryžiuojant.

Serbentai ir agrastai sodinami vienas nuo kito 1-1,5 m atstumais. Tai priklauso nuo veislės. Vienų veislių krūmabūna stambūs ir išsiskleidę, kitų-aukšti ir statūs, o dar kai kurių-nedideli ir siauri. Sodinama eilės tvarka iš šiaurės į pietus. Jeigu sodinamos kelios eilės, tarp jų paliekami 2-2,5 m tarpueiliai. Kol krūmai jauni, tarpueiliuose galima auginti daržoves, o krūmams visiškai suaugus, reikia laikyti švarų juodą pūdymą.

Duobės kasamos tokio gylio, kad krūmelį galima būtų pasodinti 5-6 cm giliau, negu jis augo medelyne. Daroma taip. Iškasama duobutė, jos dugne daromas kauburėlis, ant jo pastatomas krūmelis. Šaknis reikia taisyklingai išdėstyti rankomis. Labai svarbu, kad jų galai jokiu būdu neužsiriestų į viršų. Vienas sodintojas krūmelį prilaiko rankomis, kitas kastuvu šaknis užberia žemėmis. Užpylus 2/3 žemių, krūmelis gausiai palaistomas, o vandeniui visiškai susigėrus, supilamos likusios žemės ir šiek tiek suspaudžiamos. Užpilama taip, kad apie pasodintą augalą susidarytų lėkštė, į kurią susirinktų lietaus vandens.

Kaip sodinamas krūmelis? Jeigu tai yra vienastiebis augalas, jį reikia sodinti 45° kampu. Tokiu atveju, pavasarį patrumpinus, jis daug geriau krūmijasi, negu pasodintas vertikaliai. Sodinukai, turintys 2-3 stiebus, irgi sodinami truputį gulsčiau. O štai, norint sudaryti ištisinę nepertraukiamą vaiskrūmių juostą (pavyzdžiui, pagal kelią), juos reikia sodinti visiškai horizontaliai. Tokiu atveju kasamos ne duobutės, bet apie 15 cm gylio griovelis. Į jo dugną paguldomi sodinukai, jų šaknys užpilamos žemėmis, bet stiebai su visais pumpurais turi likti neužpilti. Viršuninius vieną du pumpurus pavasarį reikia patrumpinti, o visi kiti susprogsta ir išleidžia į viršų ūglius. Ūgliams gerokai paūgėjus, griovelis vasarą užpilamas žeme. Apkaupti ūgliai išleidžia papildomas šaknis, o juosta greit suauga į ištisinę gyvatvorę. Agrastus geriau sodinti dvimečiais krūmeliais, serbentus-vienmečiais arba dvimečiais. Visų vaiskrūmių, senesnių kaip dvimečių krūmelių, persodinti neverta. Vis dėlto persodinimo metu, netekę labai daug smulkių šaknelių, krūmai ilgai skursta, o tai labai neigiamai veikia derlingumą.

Naujai pasodintus krūmelius prieš žiemą naudinga mulčiuoti mėšlu arba durpėmis. Jeigu sodinimą dėl kokių nors priežasčių tenka atidėti pavasariui (nors tai neverta), reikia paskubėti tai atlikti kuo anksčiau pavasarį, kai tik atitirpsta dirva. Pavasarį pasodintus augalus reikia laistyti visą gegužės mėnesį kartą per savaitę, jei tik laikosi sausi orai.

Pasodinus augalus, tuoj pat reikia sodo užrašų sąsiuvinyje nubraižyti situacijos planelį, tiksliai pažymint krūmų vietas ir veislių pavadinimus. Eilėse augalai skaičiuojami iš šiaurės į pietus. Etiketes su pavadinimais reikia pririšti taip, kad jos nekristų į akis, bet būtų lengvai randamos. Reikia tiksliai aprašyti ir dirvožemio paruošimo darbus-kaip įdirbta dirva, kuo ir kiek patręšta.

Tos pačios veislės vegetatyviškai padauginti augalai sudaro vieną kloną, tačiau jo viduje įvairuoja. Ypač pavojingi pasitaikantys nederlingi, smulkiavaisiai, labai ligoti augalai. Juos reikia pašalinti negatyvinės atrankos principu-blogus išrauti. Dauginimui krūmai atrenkami pozityvinės atrankos principu-tie, kurie savo kiekybiniais parametrais pralenkia šio klono vidurkį, kurie derlingesni, sveikatingesni, ištvermingesni. Reikalui esant, panaudojamos specialios kovos priemonės prieš ligas ir kenkėjus. Iš tokių atrinktų krūmų išauginti sodmenys vadinami superelitu. Jeigu jie padauginti paprastu vegetatyviniu būdu, priskiriami B klasei, o jeigu iš meristeminių ląstelių-A klasei (be virusų). Kitos vegetatyvinės reprodukcijos augalai yra elitas. Iš elito išauginami veisliniai sodmenys gamybiniams ir mėgėjiškiems uogynams įveisti.

Pirmos prekinės rūšies veisliniai sodinukai turi būti be lapų, neapdžiūvę, nesusprogę, be mechaninių pažeidimų. Veislių grynumas-100 proc. Sodinukų amžius-2-1 metai.

Šaknų sistema visiškai sumedėjusi, žievė tamsios spalvos, neturi būti baltų šaknų. Ne mažiau, kaip 4 išsišakojusios skeletinės šaknys, agrastų-ne trumpesnės kaip 25 cm, serbentų-ne mažiau kaip 20 cm ilgio. Kuokštinės agrastų šaknys-ne trumpesnės kaip 20 cm, serbentų-15 cm ilgio.

Dvimečių krūmelių antžeminę dalį turi sudaryti 3-2 stiebai, agrastų-ne trumpesni, kaip 30 cm, serbentų-40 cm ilgio. Vienmečiai krūmeliai turi turėti 1-2 ūglius. Dvimečių stiebų skersmuo prie pagrindo-1 cm, vienmečių-0,8 cm.

Krūmeliai turi būti nepažeisti ligų ir kenkėjų. Valkčio ir serbentinio ūglių gumbauodžio pažeistų augalų negali būti daugiau kaip 0,1 proc.

Antros rūšies krūmeliai turi turėti ne mažiau kaip 3 skeletines šaknis, agrastai-20 cm ilgio, serbentai-15 cm. Kuokštinės agrastų šaknys-ne trumpesnės kaip 15 cm, serbentų-10 cm. Dvimečiai krūmeliai turi turėti ne mažiau kaip du stiebus, vienmečiai-1-2 ūglius, agrastai-25 cm ilgio, serbentai-30 cm ilgio. Dvimečių krūmelių stiebų skersmuo-0,8 cm, vienmečių-0,6 cm.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.2 / 5. Įvertinimų skaičius: 24

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia