Vietos parinkimas ir dirvos paruošimas agrastams ir serbentams sodinti

0
1379
serbentų sodinimas

Juodieji serbentai

Juodieji serbentai dirvožemio atžvilgiu nėra reiklūs. Jie puikiai gali augti ir derėti įvairaus lengvumo priesmėliuose ir įvairaus sunkumo priemoliuose. Svarbu tiktai, kad dirva nebūtų užmirkusi, turėtų natūralų nuolydį arba dirbtinį drenažą, bet būtų pakankamai drėgna. Tiek labai sausose, tiek šlapiose dirvose jie auga ir dera prastai. Antra labai svarbi sąlyga, kad dirva būtų gerai sukultūrinta. Trečia-vieta neturi būti užpavėsinta, bent jau didesnę dienos dalį. Juodiesiems serbentams, kaip ir kitiems vaiskrūmiams dirvą reikia sukultūrinti prieš jų sodinimą. Pirmiausia dirva turi būti idealiai išvalyta nuo daugiamečių piktžolių šaknų ir šakniastiebių (varpučių, kiaulpienių, usnių ir daugelio kitų). Išvalyti galima įvairiai. Vieni sodininkai, giliai perkasdami dirvą, kartu išrenka visas šaknis ir šakniastiebius. Tai, žinoma, nelengvas ir kruopštus darbas. Jį galima palengvinti naudojant juodąjį arba herbicidinį pūdymą.

Naudojant juodąjį pūdymą, žemė po rudens perkasimo ištisą sezoną pavasarį ir vasarą intensyviai dirbama. Kas 2-3 savaitės, kai tik suželia daugiametės piktžolės ir sudygsta vienmečių piktžolių sėklos, dirva arba perkasama, arba purenama kiekvieną kartą po 5-6 cm vis giliau ir giliau. Kiekvieno purenimo metu į paviršių išverčiamas vis naujas dirvos sluoksnis. Piktžolėms sužėlus, įdirbama vis giliau ir giliau. Daugiametės piktžolės išravimos su šaknimis ir šakniastiebiais. Ir taip iki rudens 6-7 kartus vis giliau įdirbant žemę, ji gerai sukultūrinama. Belieka patręšti ir sodinti vaiskrūmius.

Tręšti reikia visą plotą ištisai prieš paskutinį gilų įdirbimą rudens pradžioje. Davus 1 arui 1t mėšlo arba pusę tonos mėšlo ir pusę tonos kompostuotų durpių ir išbarsčius 5kg superfosfato bei 1kg kalio chlorido (95 proc.), galima garantuoti, kad, pasodinus gerų veislių vaiskrūmius, uogų bus pakankamai. Šviežios nekompostuotos durpės, vartojamos kaip trąša, dažnai neduoda naudos. Jas geriau naudoti pokrūmėms mulčiuoti.

Daugelis sodininkų, ypač pradedančių, pervertina dirvožemio kalkinimą sode. Dirvožemį reikia kalkinti tik turint jo konkrečią kartogramą, jeigu jis iš tiesų yra labai rūgštus. Kartogramoje būna nurodytas reikalingas kalkių kiekis. Kalkines trąšas irgi reikia įterpti gerai išmaišant su visu sukultūrintu dirvožemio sluoksniu. Kalkių negalima maišyti su mineralinėmis trąšomis. Agrastų paprastai kalkinti nereikia.
Praėjus kokiam mėnesiui po pagrindinio dirvos įtręšimo, ateina laikas sodinti vaiskrūmius. Geriausias terminas-spalio vidurys. Tada jie jau būna užbaigę vegetaciją, o tuo metu prigyti užtenka drėgmės ir pakanka laiko iki nuolatinių šalčių pradžios.

Herbicidinis pūdymas tuo skiriasi nuo juodojo, kad, be intensyvaus žemės dirbimo, piktžolėms išnaikinti panaudojami herbicidai. Dabar sodininkams pardavinėjamas labai efektyvus dirvožemio herbicidas-propinatas (dalaponas), kurio pakelio-1kg užtenka 5 arų plotui. Šį kiekį reikia ištirpinti tokiame kiekyje vandens, kad jo užtektų visam reikalingam plotui lygiai išpurkšti arba išlaistyti su laistytuvu. Propinatas naudojamas iš rudens, ne vėliau kaip rugsėjo mėn. arba anksti pavasarį. Jis labai gerai naikina varputį ir daugelį kitų piktžolių.

Raudonieji ir baltieji serbentai

Raudonieji ir baltieji serbentai yra specifiniai lengvesnių dirvožemių vaiskrūmiai. Sunkiuose priemoliuose jie auga labai prastai. Tokiu atveju, jeigu sode yra sunkus priemolis, dirvožemį reikia gerokai pakeisti: atvežti lengvo priesmėlio, pridėti kompostinių durpių, giliai perkasti ir viską giliai permaišyti.

Auksuotieji serbentus

Auksuotuosius serbentus, kurie pas mus yra naujas ir dar retas vaiskrūmis, reikia sodinti pačiose sausiausiose vietose ir mažiausiai derlingame dirvožemyje.

Agrastai

Agrastai dirvožemio atžvilgiu nėra labai reiklūs, tačiau nemėgsta neutralių ir ypač šarminės reakcijos dirvų, o gerai auga ir dera silpnai ar net gerokai rūgščiuose (pH 5-6) dirvožemiuose. Svarbu, kad dirva būtų gerai sukultūrinta ir įtręšta organinėmis trąšomis. Žvyro dirvoje agrastų sodinti neverta. Jie taip pat nepakenčia užmirkusių ir per daug drėgnų vietų.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertinimų skaičius: 5

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia