Bruknių auginimas ir priežiūra

0
2360
bruknės

Bruknės – tai šviesių miškų, rūgščių (pH 3,5-6), nederlingų, tačiau purių smėlio ar priesmėlio dirvožemių augalas. Tokie dirvožemiai ir tinka bruknėms auginti. Norint jas auginti sunkiuose molio dirvožemiuose, kaip ir spanguolėms kasamos duobės, kurios pripildomos aukštapelkių ar tarpinio tipo durpių, į kurias galima pridėti 1/3 dalį dirvožemio iš brukninio ar viržinio pušyno (tik reikia žiūrėti, kad nebūtų padaroma žalos miškui), o auginant bruknes priesmėlio ar smėlio dirvožemyje, patartina į 1m2 įberti 0,5-1 kibirą žemapelkių (kompostinių) durpių. Jos beriamos rudenį, sukasant dirvą (20 -25 cm gylyje).

Bruknės sodinamos pavasarį, balandžio pabaigoje – gegužės pirmoje pusėje, prieš tai perkasus dirvą iki 15-20 cm gylio ir išlyginus grėbliu. Sodinama vienametėmis šakniastiebėmis atžalomis su šakniastiebio dalimi (2-3cm ilgio) arba krūmokšniais. Sodmenys ruošiami prieš sodinimą sveikuose, gyvybinguose bruknių sąžalynuose. Kad mažiau būtų pažeidžiamas sąžalynas, kas 1 -2 metrus kasama 7-10cm gylio, 20-25cm pločio juosta, pakeliama paklotė ir išrenkami sodmenys (paklotė sudedama vėl į tą pačią vietą). Jie laikomi pridengti pavėsyje.

Sodinama kas 15-20cm tiek tarp eilių, tiek ir tarp sodinukų eilėmis tokiame gylyje, kad virš dirvos paviršiaus liktų ne ilgesnės kaip 4-5cm viršūnėlės. Pasodinus mulčiuojama 2-3 cm durpių, pjuvenų, medžio drožlių ar rupaus, nekarbonatingo smėlio sluoksniu. Nustatyta, kad mulčiuotoje dirvoje geriau laikosi drėgmė, yra stabilesnė temperatūra, silpniau pažeidžiami žiedai vėlyvųjų pavasarinių šalnų metu. Dėl to gaunamas daug didesnis uogų derlius: jeigu nemulčiuotame laukelyje iš 1m2 3-4 auginimo metais prirenkama 19-63g uogų, tai, pavyzdžiui, mulčiuotame durpėmis 162-251g.

Tiek spanguoles, tiek ir bruknes geriausiai sodinti apsiniaukusią dieną arba vakarop. Pasodinus, gausiai palaistoma. Kol prigyja, pirmąsias 3-4 savaites, jeigu oras būna sausas ir šiltas, spanguolės laistomos kasdien, o bruknės – kas 2-3 dienas, vėliau laistomos rečiau – tik tada, kai pradžiūsta dirva, o jeigu oras lietingas ir vėsus, – visai nelaistoma. Būtina žiūrėti, kad dirva per daug neišdžiūtų, bet kad ir neužpelkėtų, nes tada augalai skursta dėl deguonies. stokos. Taigi dirva turi būti tik drėgna, bet ne šlapia. Pradedant antrais auginimo metais, sausrų metu spanguolės laistomos bent kartą per savaitę, o bruknių galima ir visai nelaistyti – jos nežus.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.1 / 5. Įvertinimų skaičius: 7

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia