Spanguolės – jų auginimas sode

0
1988
spanguolės

Norint auginti spanguoles, reikia atsiminti, kad tai pelkių augalas. Jis mėgsta rūgštų durpinį dirvožemį, drėgmę ir saulėtas vietas. Tiesa, sodai durpynuose neveisiami betgi ir soduose galima įrengti kelių kvadratinių metrų „durpynėlius“: iškasamos apie 50 cm gylio duobės, jų sienelės išklojamos storesnio polietileno sluoksniu, ruberoidu, lentomis, o dar geriau ir dekoratyviau — jei išcementuojamos kaip baseinėlių. Laidaus smėlio ar karbonatiniame dirvožemyje reikėtų iškloti ir dalį dugno (smėlynuose į dugną galima įdėti sluoksnelį molio). Tokios duobės, o auginant balkonuose — kibirai, dėžės ar statinaitės — užpildomos aukštapelkėmis arba tarpinio tipo (kraikinėmis) durpėmis, kurių pH yra 4—6 (rūgštesnes reikėtų pakalkinti). Durpes geriausia pilti rudenį, kad per žiemą susigulėtų (pilant pavasarį, jos kiek suslegiamos). Prieš spanguolių sodinimą, kad geriau išsilaikytų drėgmė durpėse, jų paviršius užberiamas 3—5 cm sluoksniu rupaus, nekarbonatingo smėlio (geriausia upės).

Spanguolės dauginamos gyvašakėmis — nupjautomis vienametėmis 9—12 cm ilgio šakelėmis (nesvarbu ar vaisinėmis, su žiedynpumpuriu viršūnėje, ar vegetatyvinėmis). Gyvašakės ruošiamos ir sodinamos gegužės mėn. pirmoje pusėje, pradėjus sprogti spanguolių pumpurams ar vos pradėjus augti ūgliams. Paruoštos gyvašakės iš karto apdedamos drėgnais kiminais. Laikant drėgnuose kiminuose vėsioje patalpoje, jų įsišaknijimo galimybės nesumažėja 3—4 savaites. Sodinama įsmeigiant kuolelį, padėjus jį ant pamatinės gyvašakės dalies ar padarius duobutę ir paskui prispaudus iš šono, lyg pikuojant daigus, tokiame gylyje, kad virš dirvos paviršiaus liktų 2—3 cm gyvašakių viršūnėlės (ilgesnės nukerpamos). Patartina sodinti po 2 —3 gyvašakes į lizdą. Atstumai tarp lizdų — 15—20 cm.

Gyvašakės geriau prigyja, kai pirmus 2—3 mėnesius po pasodinimo pridengiamos polietileno plėvele, t. y., kai įrengiamas lyg nedidelis, bent 1m aukščio, šiltnamėlis. Beje, spanguolės neretai nukenčia nuo pavasarinių temperatūrų svyravimų nutirpus sniegui — tuo laiku būtina jas gausiai laistyti, arba pridengti eglišakėmis, pušų šakelėmis (pridengti galima žiemos pradžioje prasidėjus šalčiams). Auginant spanguoles induose, žiemai juos būtina įkasti į žemę ar gerai apvynioti, kad šaltis nepažeistų šaknų.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.7 / 5. Įvertinimų skaičius: 7

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia