Kuo mums naudingi agurkai? – agurkų maistinė vertė

0
2978
agurkų nauda

Agurkai (Cucumia sativuei L.) Kilusi ši daržovė iš tropinių ir subtropinių Rytų Azijos kraštų. Jų tėvynė drėgni pietų Indijos, Birmos miškai. Laukinės, agurkų veislės ir dabar auga Kinijos, Japonijos miškuose. Pasitaiko veislių kurių vaisiai užauga iki pusantro metro ilgio.

Agurkai nėra nei per daug maistingi nei kaloringi, nes apie 31% juose yra vandens. Tačiau tame vandenyje yra ištirpusių mineralinių medžiagų, mikroelementų, vitaminų, eterinių aliejų, todėl ir nesakoma, kad agurkų vanduo, bet agurkų sultys. Cheminė sudėtis, mitybinė vertė šiek tiek priklauso, kur agurkai augo: lauke ar šiltnamyje. Darže augę agurkai daugiau sukaupia angliavandenių, kalcio, magnio,vitaminų. Pavyzdžiui, vitamino C lauka augę agurkai turi 10 miligramų 100g agurkų, o šiltnamyje – tik 7 miligninus. Šiltnamyje augę agurkai daugiau turi kalio – iki 196 miligramų, o lauko – tik 141 miligramą. Vitaminų agurkuose randama daugiausia paviršiuje, todėl vartoti reikia tik gerai nuplautus, o lupti tik storesnę, grubesnę odelę. Suvalgę 100g agurko, gauname 16kcal, o iš šiltnaminių – tik 10 kcal energijos. Jei valgydami ne su kramtysime agurkuose esančių sėklų, tai ir šių kalorijų negausime, nes sėklose yra susikaupę nedideli kiekiai riebalų, fitino. Dėl mažo kaloringumo agurkai rekomenduojami žmonėms, linkusieme tukti. Kur agurkai bebūtų augę, jie turi geležies, mangano, cinko, jodo ir kitų žmogaus sveikatai reikalingų mikroelementų.

Nors agurkai turi nedaug maisto medžiagų, nepasižymi vitamlnninguinu, tačiau labai vertinami, nes juose yra didelis šarminių jonų perteklius. Šiuo požiūriu tik juodieji ridikai juos pralenkia. Agurkai organizmui turi nemažą fiziologinį poveikį. Jie žadina žarnų peristaltiką, šalina iš organizmo vandenį, taip pat, cholesterino Ir mineralinių druskų perteklių, kuris įgali kauptis sąnariuose. Tačiau šis poveikis būdingas šviežiems, o ne konservuotiems agurkams. Švieži agurkai vartojami ir liaudies medicinoje. Jų sultimis gydomos kai kurios egzemos, agurkai su medumi ar sirupu ramina kosulį, juos vartojant išvengiama vidurių užkietėjimo. Vartojami ir kosmetikoj nes atgaivina odą, daro švelnią.

Agurkų galime turėti beveik visus metus. Nemažai jų užauginama daržuose, šiltnamiuose, daug jų patiekia daržininkystės ūkiai.

Rauginti, marinuoti ar kitaip konservuoti agurkai žadina apetitą, padeda pasisavinti riebalus, baltymus.
Sausoje dirvoje augę agurkai turi karstelėjusį skonį, todėl, juos reikia gausiai laistyti, ypač sausomis šiltomis dienomis, kad žemė šaknų gylyje būtų pastoviai drėgna.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertinimų skaičius: 2

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia