Pūkuotoji vyšnia – dekoratyvinis krūmas kuris duoda valgomą derlių

0
4788
pukuotoji vyšnia

Pūkuotoji vyšnia dar vadinama veltinine, veltinine krykle. Jos lapų apatinė pusė ir ūgliai tankiai padengti pūkeliais. Savaime auga Kinijoje, Japonijoje. 1957 m. veltinine vyšnia buvo įvežta iš Tolimųjų Rytų į mūsų regioną. Lietuvoje ją selekcionavo ir platino V. Paukštė.

Ankstyvų formų vaisiai pradeda nokti kartu su ‘Žagarvyšnėmis’ (liepos pirmoje pusėje), vėlyvosios — kartu su ‘Vietinės rūgščiosios’ vaisiais (liepos pabaigoje), noksta vienu kartu. Vaisiai mažesni už ‘Žagarvyšnes’ (1,5—2 g), apvalūs ar šiek tiek širdiškos formos, ryškiai raudoni. Minkštimas sultingas, saldus arba saldžiarūgštis, šiek tiek aitrokas. Vaisiai prisegti prie šakelių trumpais, apie 0,5 cm ilgio vaiskočiais ir tankiai padengia šakeles. Tinka šviežiam vartojimui ir perdirbimui. Uogienė pasižymi maloniu specifiniu skoniu.

Pūkuotoji vyšnia augdama sudaro krūmą, kuris yra dekoratyvus. Jis išauga apie 2 m aukščio ir 1,5 m pločio. Krūmas turi nuo 3 ir daugiau įvairaus amžiaus tiesių stiebų, išaugusių iš krūmo pagrindo. Krūmas šaknų atžalų neleidžia. Žiemos šalčiams pakankamai ištvermingas. Žydi anksti, gegužės pradžioje, 4—5 dienomis anksčiau už ‘Žagarvyšnes’. Žiedai balti ar rožiniai, dekoratyvūs. Pradeda derėti 3-iais sode augimo metais, dera kasmet ir gausiai. Suaugę krūmai duoda po 7—10kg vaisių. Iš atskirų krūmų gaunama po 14—20kg. Pūkuotoji vyšnia dera ant mišriųjų ir puokštinių vaisinių šakelių. Prinokę vaisiai stipriai laikosi ant šakelių, nekrinta, gali išsilaikyti apie mėnesį ir ilgiau. Tačiau nuskintus vaisius reikia greitai realizuoti.

Būdinga tai, kad pūkuotosios vyšnios vaisius paukščiai ne taip puola, kaip Žagarvyšnių ar kitų vyšnių, nes esantieji prie vaisių lapai juos uždengia ir iš viršaus lieka nepastebimi. Veisiama sėklomis, atlankomis, skiepijant ir auginiais. Ji skiepijama į aitriąją slyvą, kauka- zinę arba į smiltyninę vyšnią. Padauginta sėklomis ne visuomet esti derlinga.

Pūkuotoji vyšnia rekomenduotina auginti mėgėjams, kaip tutinti daugelį vertingų biologinių ir ūkinių savybių; palyginti lengvai ir greitai dauginama, krūmas dekoratyvus, dera kasmet ir gausiai, ištverminga žiemą.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.6 / 5. Įvertinimų skaičius: 25

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia