Šiek tiek informacijos apie kopūstus ir jų naudojimą mityboje

0
637
kopūstai

Kopūstai (Brassica L.) – puikiausia daržovė, kurią ir šviežią, ir įvairiai paruoštą visi valgome ištisus metus. Kopūstuose daug organizmui reikalingų medžiagų: mineralinių druskų, angliavandenių, baltymų, B grupės vitaminų, C ir kitų vitaminų.

Daugiausia mes vartojame baitagūžių kopūstų, mažiau žiedinių (vadinamų kalafiorų). Mažiausiai – briusellnių kopūstų, nors atskiri sodininkai juos augina, retkarčiais jų matome ir parduotuvėse. Taip pat rečiau vartojami garbanotieji, kinų bei ropiniai kopūstai.

Taip pat dar per mažai dėmesio kreipiame ir į raudongūžius kopūstus, kurių parduotuvėse beveik visada randame. Jie, kaip ir baitagūžiai, labai gerai išsi tiko visus metus. Literatūroje nurodoma, kad raudongūžiuose kopūstuose vitamino C yra iki 60 mg %, o baltagūžiuose šio vitamino yra apie 40 mg %. Kaudongūžlų kopūstų galvutės kompaktiškesnės, kietesnės, mažiau pažeidžiamos kenkėjų, Norėčiau patarti daugiau jų valgyti natūralių, ypač salotų iš jų, taip pat ir virtų, Svarbiausia, norėčiau, kad visi pradėtų juos ir rauginti. Aš keletą metų bandžiau juos rauginti, 5 1 talpos viename stiklainyje tą pačią dieną raugiau raudongūžius kopūstus, kitame stiklainyje – baltagūžius. Naudojau tuos pačius prieskonius, vienodais kiekiais ir vieniems, ir kitiems. Laikiau stiklainius toje pačioje patalpoje. Ir ką gi – labai buvau patenkinta raugintais raudongūžiais kopūstais. Jie labiau tiko salotoms, net svečius vaišinau. Ta neįprasta jų spalva dar labiau išryškėjo, parausvėjo.

Kopūstus vartojame natūralius, virtus, troškintus, marinuotus ir raugintus. Kopūstų lapus džiovina, o paskui ant jų kepa skanią duoną ir bulvinius blynus. Iš sudžiovintų kopūstlapių mažų kvadratėlių galima virti skanią kopūstienę su morkomis ir bulvėmis. O kiek skanių patiekalų iš jų galima pasigamint i. Net vieną dieną savaitės ar mėnesio meniu galima skirti tik kopūstams. Tada galima iš kopūstų gaminti patiekalus pusryčiams, pietums ir vakarienei. O kaip priedas atitinkamai paruošti kopūstai tinka prie įvairiausių patiekalų – mėsos, žuvies, pagamintų iš kitų daržovių, ypač ankštinių.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertinimų skaičius: 1

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia