Aronijos – kas tai? Viskas ką reikia žinoti apie juodavaises aronijas

0
1429
juodavaisės aronijos

Juodavaisės aronijos lapai, skirtingai nuo paprastojo šermukšnio, ištisiniai, elipsės formos arba plačiai ovališki, trumpa, smailia viršūnėle. Jų viršutinė pusė standi, ryškiai žalia, blizganti, rudenį raudona, apatinė – balkšva, truputį pūkuota. Lapkotis plonas, trumpas, apie 1,5 cm ilgio. Ūgliai laibi, beveik pliki, tamsiai pilki.

Storiausių stiebų pagrindo skersmuo iki 4 cm. Senstančių stiebų apatinės šoninės šake- lės nudžiūsta. Tada žydi ir dera tik viršutinė stiebų dalis.

Lapų pažastyse išauga vegetatyviniai pumpurai, kurie yra pailgi, plokšti, prigludę prie stiebo, žiediniai – stambesni, apvalesni, kiek atsilošę ir mišrieji. Iš pastarųjų išsivysto žiedynai ir ūgliai su lapais.

Žiedai dvilyčiai, kaip ir paprastojo šermukšnio, gausiuose skėčio pavidalo žiedynuose. Atskiri žiedai apie 1 cm skersmens. Vainiklapiai balti. Kuokelių rausvos dulkinės iškilusios virš piestelių purkų. Žiedų viduje tarp mezginių ir kuokelių yra daug nektarinių liaukelių, kurias noriai lanko bitės. Viršūninių pumpurų žiedynai stambesni, šoninių – smulkesni. Beveik kiekviename žiede užsimezga vaisius. Viršutiniuose žiedynuose vaisiai užauga didesni, negu šoniniuose.

Vaisiai beveik rutuliški ar šiek tiek pailgi, juodi ar juodai purpuriniai su melsvu apnašu. Jauni vaisiukai pūkuoti. Vėliau pūkai išnyksta ir lieka blizganti odelė. Minkštimas rausvas, gana malonaus skonio, sultingas. Vaisių rubino spalvos sultys yra žaliava vyno gamybai, taip pat naudojamos kai kuriems gaminiams bei gėrimams ir kepiniams nudažyti.

aronijos aprasymas
Sėklos smulkios, pailgos, rusvos. Paprastai viename vaisiuje išsivysto ne daugiau kaip 5 sėklos.
Šaknys labai išsišakojusios, smulkios, jų gausu. Storesnės užauga iki 1,5-3 cm skersmens. Jos įsiskverbia iki 1 m, o sausesnėse vietose- 1,5-2 m ir giliau, į šalis – apie 2 m. Jaurinėse sukultūrintose dirvose apie 90% šaknų išsiraizgo 25 cm, o priesmėliuose – 35- 40 cm gylio sluoksnyje. Todėl aronijos plantacijai dirvą reikia įdirbti ne mažiau kaip 30-40 cm gylio.

Penkerių ar daugiau metų vešlus krūmas, priklausomai nuo dirvos derlingumo ir priežiūros darbų, turi apie 50 įvairaus amžiaus įsišaknijusių stiebų. Stiebų amžius – 10-15 metų, po to jie mažai arba visai nedera ir juos reikia išgenėti. Atsargiai, nepažeidžiant sveikų, jie seka- toriumi išplaunami prie krūmo pagrindo. Tinkamiausias tam laikas – ramybės laikotarpis, tai yra anksti pavasarį, vėlai rudenį ir netgi žiemą. Senus stiebus nesunku atskirti: jų viršūnės būna sausos, o žievė pilka.

Aronijos krūmai puošnūs žydėjimo metu. Rugpiūčio-rugsėjo mėn. juodi vaisiai ryškiai išsiskiria lapijos fone. Lapuose gausu antocianų, todėl vėlai rudenį krūmai „suliepsnoja“ – parausta. Aronija tinka pavieniams bei grupiniams sodiniams ir gyvatvorėms. Ypač gražiai ji atrodo įskiepyta į paprastąjį šermukšnį.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.8 / 5. Įvertinimų skaičius: 5

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia