Kaip panaudoti aronijas? Uogienės, sultys, vynas, jų šaldymas bei džiovinimas

0
4792
džiovintos aronijos

Pateiksime keletą uogienių, sulčių, vyno ruošimo receptų, dominančių šeimininkes.

Aronijų uogienė

Uogienės iš aronijos vaisių gaminamos įvairiais būdais ir laikomos kambario temperatūroje. Net 3-8 mėnesius laikoma uogienė atvirame inde nerūgo ir nepelijo. Rūgimo procesą, matyt, sulaiko rauginės medžiagos, kurių nemaža yra aronijos vaisiuose, ir kai kurių bakterijų dauginimąsi slopinantys antocianiniai (raudoni) pigmentai. Tik uogienę su obuoliais reikia laikyti kiek žemesnėje temperatūroje (5-10°) ir, atidarius indą, greitai sunaudoti.

Šaltas uogienės gaminimo būdas

Vaisiai nuplaunami virintu vandeniu ir sutrinami su cukrumi (1 :0,8). Masė sudedama | iš anksto paruoštus stiklainius, kurie sandariai uždaromi.

Karštas gaminimo būdas

Nuplauti vaisiai nuplikomi verdančiu vandeniu (dėl to vitamino P nesumažėja), užpilami karštu sirupu ir kaitinama ant silpnos ugnies 10-15 min. (uogienės temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 90°). Tokioje uogienėje 6 mėnesius gerai išsilaikė vitaminas P (1,27%) ir net rasta 7,5 mg% vitamino C.

Aronijos vaisiai su obuoliais

Obuoliai nulupami, supiaustomi, sudedami į emaliuotą indą eilėmis su aronijos vaisiais ir apipilami cukrumi (1 : 1 :0,5). Indas uždaromas ir statomas į įkaitusią orkaitę pusei valandos. Per tą laiką orkaitė įjungiama 2 kartus po 5 min. Uogienė bruknių skonio.

Aronijos vaisiai su slyvomis

Slyvos nuplaunamos, išimami kauliukai ir dedamos į indą, Toliau visą daroma kaip ir su obuoliais.

Aronijos vaisiai su juodaisiais serbentais

Vaisiai ir serbentai dedami sluoksniais, vis užpilant cukraus (1:1 :0,5), ir uždarytame inde pavirinama 20-30 min.

Vokuoti aronijos vaisiai

Nuplauti vaisiai nuplikomi verdančiu vandeniu ir užpilami karštu (90-95°) cukraus sirupu. Po 5-10 min. sirupas nupilamas, užvirinamas ir juo vėl užpilami vaisiai. Kartojama 3 kartus.

Atvėsusios uogienės išpilstomos į tinkamai paruoštus indus, kurie sandariai uždaromi.

Aronijų sultys

Kad daugiau išliktų vitaminų, prieš spaudžiant sultis patariama vaisius 10-15 min. palaikyti verdančio vandens garuose. Pasterizuotose sultyse taip pat mažiau suyra vitamino P.

Į šviežiai išspaustas sultis pridedama cukraus (150-200 g 1 litrui), jos filtruojamos ir išpilstomos j stiklinius indus, kurie sandariai uždaromi. Vieną valandą jos laikomos 70° temperatūros vandenyje. Pasterizuotos sultys tinka gydymui, kisieliui, kompotui, gazuotam vandeniui dažyti ir t. t.

Aronijos vyno gamyba

Imama 10 litrų sulčių, 2 litrus virinto vandens, 3 kg cukraus. Po 1,5 mėn. pridėti dar 1-3 kg cukraus ir laikyti 20° temperatūroje iki pavasario, sandariai neuždarant, kad išsifermentuotų. Po to išpilstyti į mažesnės talpos indus ir sandariai uždaryti. Mielių į sultis dėti nereikia. Po metų vyne dar rasta 0,4% vitamino P. Vyno skonis savotiškai malonus ir šiek tiek laiškus.

SAMSUNG
Aronijos vaisius galima ir džiovinti. Jie džiovinami ne aukštesnėje kaip 50° temperatūroje.

Džiovintų vaisių nuoviros turi būti ryškiai raudonos spalvos, tik ne rudos, o tai jau būtų įrodymas, kad vitamino P savybėmis pasižyminčios medžiagos suiro. Džiovintų vaisių 50 g (3 valgomi šaukštai) turi vitamino P tiek, kiek reikia žmogui per parą.

Užšaldytus vaisius atšildant, vitaminas P yra. Tai pakartojus keletą kartų, vitaminas P gali visiškai suirti.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.4 / 5. Įvertinimų skaičius: 59

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia