Kaip rinktis, pirkti ir laikyti augalus

0
1058
kur laikyti augalus

Ką veikti su kambariniais augalais? O gi štai ką: čia pat, pašonėje susikurti lopinėlį tolimos šalies gamtos, derinti kuo įvairiausių spalvų guotus bei žalumo atspalvius, praturtinti savo buitį egzotiškais kvapais arba paryškinti interjero daiktų grožį. Svarbiausia sėkmės prielaida – parinkti augalui tinkamą vietą.

Būna, kad augalas perkamas impulsyviai, apėmus pasigėrėjimo džiugesiui: koks jis gražus! Tačiau iš anksto nusprendus įsigyti augalą, reikia mintyse išrinkti jam tinkamą vietą, kad busimasis bendras žmogaus ir augalo gyvenimas teikti; malonumą jiems abiems.

Pirmoji mintis: kokią vietą (labai svarbu šviesa ir šiluma) aš galiu pasiūlyti savo išrinktajam, artoji vieta galės atitikti jo gimtųjų vietų sąlygas?

Antroji mintis: kokio dydžio augalai tiktų mano butui bei mano interjero stiliui?

Bene svarbiausia – šviesa

Šviesa — augalų duona. Gamtoje augalai šviesą paprastai gauna iš visų pusių, o bute — dažniausiai tik iš vienos. Taip pat nederėtų užmiršti, kad daugelis kambarinių augalų kilę iš atogrąžų, kur diena lygi nakčiai, todėl mūsų rudenį ir žiemą jiems labai stinga šviesos. Augalai geriausiai veša tada, kai gauna tiek šviesos, kiek jų protėviai gaudavo gimtosiose vietose. Prie tų sąlygų jie pratinosi milijonus metų. Pirmiausia prisitaikė lapai.

Pagal lapus galima atspėti, daug ar mažai augalui reikia šviesos. Rinkdamiesi ir pirkdami nežinomus augalus atkreipkite dėmesį į jų lapus ir tikrumo dėlei pasiteiraukite, kiekjiems reikia šviesos. Dažnai augalai parduodami su priežiūros instrukcija, kurioje poreikis šviesai išreiškiamas taip:

• Saulėje = augalas mėgsta kuo daugiau šviesos, vadinasi, geriausiai jam tiks gyventi ant pietinės palangės arba tokioje kiemo vietoje, kur saulė jį apšvies iš visų pusių, jei augalą sumanėt laikyti lauke. Skaitmeninė išraiška — 20 000 apšviestumo vienetų liuksų (k) ir daugiau.

• Šviesoje = vieta prie pat lango, kur saulės spinduliai krenta ryte arba vakare, pavyzdžiui, rytų arba va-
kari; pusėje. Šviesos intensyvumas 10 000 — 20 000 lx.

• Pusiau šešėlyje = vieta prie šiaurinio lango arba netoli lango, kur saulė tiesiogiai nekrenta. Šviesos intensyvumas 5000 — 10 000 lx.

• Šešėlyje = vieta prie nedidelio šiaurinio lango arba kambaryje, kur šviesos intensyvumas 2500 — 5000 k.

Apsiniaukusiomis žiemos dienomis šviesos intensyvumas esti tik 400 — 500 k, saulėtomis vasaros dienomis — net iki 90 000 k. Augalo gyvenimui būtinas minimalus šviesos kiekis 700 — 1000 k, o daugelis augalų normaliai gyvuoti gali tik esant 10 000 k šviesai.

Plants in a Window

Nuo ko priklauso šviesos kiekis

Daugiau ar mažiau šviesos į mūsų būstus patenka priklausomai nuo to, į kurią pusę išeina langai jr kuriame aukšte esame įsikūrę. Šiaurinis langas ketvirtaine aukšte, jeigu jo niekas neužstoja, teikia daugiau šviesos nei pietinis hnsgas po balkonu pirmame aukšte, ypač jei priešais jį auga, sakysim, didelis kaštonas.

Jeigu augalą ketinate statyti ne tiesiai prie lango, pravartu neužmiršti, kad šviesą smarkiai filtruoja ne tik tankios, bet ir visai permatomos užuolaidos bei žaliuzės. Traukiantis tolyn nuo lango šviesos intensyvumas mažėja maždaug taip:

• 1m atstumu augalai gauna 80 – 50 % šviesos,

• 1,5m atstumu — 50 – 25%,

• 2m atstumu — 25 – 10%.

Patarimas: Pirkdami didelį, brangų kambarinį augalų patikrinkite liuksometru vietų, kurioje ketinate jį laikyti. Sis šviesomatis panašus į fotoaparato eksponometrą. Jį įsigiję tikrai nesigailėsite. Saulę ar daug šviesos mėgstančius augalus įsigykite tik tada, jei galite jiems pasiūlyti vietą tiesiai prie pietinio, rytinio bei vakarinio lango arba jei galite įrengti dirbtinį apšvietimą. Trumpam perkėlus tokį augalą į tamsesnę vietą, pavyzdžiui, stalo papuošimui, papildomai apšviesti jo nereikia.

liuksometras

Nemažiau svarbu ir šiluma

Įsigydami naują augalą pagalvokite ir apie šilumą. Vasarą jos lyg ir nestinga, priešingai, dažnai reikia žiūrėti, kad per langų stiklus patalpa neprikaistų per daug. Žiemą šiek tiek kebliau. Augalų netrikdo, jei nakčiai sumažinate šildymą: tai dažnai atitinka jų gimtųjų vietų sąlygas. Radiatoriai po langais ar šildomos grindys, o tiksliau — nuo jų kylanti šiluma taip pat jiems visai patinka. Blogai tiktai, kad nuo dirbtinio šildymo labai išdžiūva oras ir žemė. Daugeliui augalų šiuo metų laiku kaip tik reikalingas kuo drėgnesnis oras .

Kai kurie augalai mėgsta žiemoti šviesioje, bet vėsioje vietoje. Pirkdami tokius augalus pagalvokite, ar galėsite įrengti jiems tinkamą žiemos būsią!

siluma'
Kur geriau laikyti augalus

Kaip jau kalbėjome, augalams normaliai tarpti svarbu šviesa ir šiluma. Atsižvelgdami į tai aptarsime įvairaus pobūdžio patalpas ir kokiems augalams jos labiausiai tiktų. Visas metus šiltoje, saulėtoje ar bent šviesioje vietoje. Vidutinė dienos temperatūra 20° C ir daugiau, nakties — ne mažesnė kaip 15°C. Tokios sąlygos paprastai būna ant palangės nuolat gyvenamuose butuose ir šildomuose žiemos soduose. Čia per dieną augalai gauna keletą valandų saulės: ties pietiniu langu — vidudienį, ties rytiniu — priešpiet, ties vakariniu —- po pietų ir vakare, o žiemos sode — nuo ryto ligi vakaro. Prie pietinio lango lyškią vidudienio saulę gali iškęsti tik tie augalai, kurie savo tėvynėje auga po tokia pat ryškia saule, pa-vyzdžiuynnrgenis (Coleus) arba Beaucarnea. Rytinis ir vakarinis langas puikiausia vieta visiems šviesą mėgstantiems, bet nepake-liantiems ryškios saulės augalams. Vėsioje, saulėtoje arba šviesioje vietoje — prie lango mažai Šildomame miegamajame, retsykiais pritylančiame vonios kambaryje, priemenėje arba negyvenamame žiemos sode — keletą valandų būna daug šviesos, vasarą šilta, žiemą vėsu: 10-15°C. Čia veša subtropiniai, Viduržemio jūros pakrančių ir tropinių aukštikalnių augalai: gale-nis (Abutilon), araukarija (Arauca-ria), citrinmedis (Citrus), Coelogyne, kiparisas (Cupressus), cikas (Cycas), dendrobts (Dcndro-biuni), grevilėja (Grevillea), mirta (Myrius), azalijos (Rhododendron) mišrūnai.

Šiltoje vietoje šešėlyje, kur temperatūra apie 15-21°C ir niekad neužklysta saulės spinduliai. Tokios vietos paprastai būna ties šiauriniu langu, ties bet kuriuo kitu langu, kai jį kas nors užstoja, arba viduryje labai šviesios patalpos. Čia puikiai jaučiasi visi miško gyventojai, įpratę prie šešėlių arba išsklaidytos šviesos: paparčiai, tropinės palmės bet ajerinių šeimos augalai. Vėsi vieta šešėlyje. Tai žiemą šiek tiek šildoma, vasarą esanti šešėlyje, į šiaurę, rytus ar vakarus atsigręžusi patalpa arba žiemos sodas, kurio vidutinė temperatūra 10 – 15°C. Čia patiktų gyventi šešėlius mėgstantiems tropinių bei subtropinių kalnų giriose kilusiems augalams: aspidistrai (Aspidistra), kalnarūtei (Asplenium), gebenei (Hedera), kratiniam pteriui (Pteris cretica), rapipalmei (Rhapis), Soleirolio elksinei (Soleirolid). Drėgna, šilta, šviesi vieta, daug šviesos, tačiau be tiesioginių saulės spindulių. Oro drėgnumas 60 %, temperatūra niekad nenukrenta žemiau 18°C. Tokias sąlygas galima sukurti gėlių vitrinose arba šiltnamiuose. Čia puikiai jaučiasi atogrąžų miško gyventojai: maranta, Įvairūs paparčiai, daugelis gesnerinių bei ajerinių šeimos augalų, taip pat epifitinės orchidėjos, bromelijos bei ti-landsijos.

Kaip tinkamai derinti bei išdėstyti augalus

Rinkdamiesi ir pirkdami kambarinius augalus nepamirškite, kad jie gali pabrėžti, o kartais net lemti bendrą būsto nuotaiką bei stilių. Kas šiek tiek nusimano interjero dalykuose, neabejotinai įžvelgs kiekvieno augalo esminius bruožus, prie vienokio arba kitokio stiliaus derančias formas bei spalvas. Kambariniams augalams reikia vietos. Nepamirškite, kad augalas, kurį ketinate pirkti, nebus visąlaik tokio pat dydžio. Kiek jis dar užaugs, priklauso nuo genetinės augimo programos, nuo gėliapuodžio, galiausiai nuo priežiūros. Savo tėvynėje aukštais medžiais ar krūmais augančios rūšys — juka (Yucca), įvairios fiko rūšys, sparmanija (Sparmannia) arba hovėja (Ho-weid) – gerai prižiūrimos gali siekti lubas arba galingai išsikeroti kaip, pavyzdžiui, pandanas (Pandanus). Tad rinkdamiesi bei pirkdami kambarinį augalą pagalvokite apie vietą, kur jis galėtų netrukdomai augti ir teikti jums kuo daugiau pasigėrėjimo. Nepamirškite: vienam dideliam augalui reikia tiek pat vietos, kaip ir vienam baldui.

kambariniu augalu istorija

Kiti patarimai

• Didelius augalus geriausiai,statyti po vieną. Mažai patalpai parinkite tik vieną augalą!

• Didžialapiai augalai sušvelnina ryškius apmušalu raštus ir gali būti puikus fonas smulkialapiams.

• Palmių, paparčių arba į juką panašių augalų lapai itin dailiai atrodo apšvietus juos iš priekio.

• Mažesnieji augalai gražiai atrodo sustatyti grupėmis. Pavyzdžiui: krepšelis arba dubuo su geru tuzinu sanpaulijų , raktažolių, mažųjų ciklamenų arba Įvairių violetinių bei rožinių atspalvių streptokarpų mišrūnų.
• Augalų spalvomis atkartokite užuolaidų, sienų ar baldų apmušalų, paveikslų spalvas arba, priešingai, sufonn uokite kontrastiškus spalvinius akcentus, pavyzdžiui, prie juodų baldų derindami ryškiai raudonus anturius. Dailus augalas padarys daug patrauklesnį net prieškambarį. Jei tenai jam trūksta šviesos, įtaisykite specialų apšvietimą.

• Sieną, ant kurios krenta tiesioginė šviesa, apželdinkite vijokliniu augalu. Vyniotis augalui geriausiai padės medinės grotelės. Groteles galima įkasti didesniame gėliapuo-dyje šalia augalo. Jam užaugus turėsite puikią sienelę erdvės dalijimui.

• Jeigu gyvenate senos statybos itin aukštame bute, žalumynus galite kabinti palubėje,prie lubų pritvirtinę skersai ir išilgai sukryžiuotus bambuko strypus. Tokia konstrukcija padengę visas lubas, bet kurioje vietoje galėsite kabinti puodus su gėlėmis.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.9 / 5. Įvertinimų skaičius: 8

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia