Sodininkystės ir daržo terminų žodynas (4 dalis)

0
1221
daržo terminų žodynas

Paruošta žemė-Parduotuvėse parduodami pramoniniu būdu pagaminti žemės mišiniai, skirti įvairiems augalams atitinkamai pagal jų poreikius.

Paviršinės šaknys-Jas turi augalai, neišauginantys gilyn siekiančios pagrindinės arba lie-meninės šaknies, pavyzdžiui, azalijos. Šios šaknys keroja negiliai ir į šomis.

Pemza-Vulkaninės kilmės standi, kieta, bet trapi uoliena stambiomis poromis, galinti sukaupti tik nedaug vandens, Jos primaišius į dirvožemį, šaknys lengviau kvėpuoja. Dažnai naudojama drenažui, pavyzdžiui, auginant orchidėjas.
Perlitas-Vulkaninės kilmės, pramoniniu būdu apdorota uoliena. Kaip ir keramzitas puikiai praleidžia orą bei vandenį, netrūnija ir suriša mažai maistingųjų medžiagų, naudojamas orchidėjoms bei kaktusams dauginti.

Perdžiūvęs gniužulas-Jei šaknų gniužului trūksta drėgmės, jis atšoka nuo gėliapuodžio krašto. Daugelis augalų netrukus po to žūsta. Pirmoji pagalba: gėlia-puodį su visu augalu pamerkti į vandenį

Persodinimas-Taip vadinamas augalo perkėlimas į didesnį indą ir naują dirvą

pH norma-Lotyniškai potentia Hydrogenii. Nurodo vandenilio jonų koncentraciją ir yra išreiškiama skaičiais iki 7 ir daugiau 1.1 — neutrali, iki 7 reiškia rūgščias, daugiau — šarmines reakcijas. Beveik visi kambariniai augalai geriausiai auga, kai pH yra 5,5 — 6,5. pH normą nesunku nustatyti indikatorių lazdelėmis (jų galima įsigyti zoologijos arba sodo reikmenų parduotuvėse).

Piestelė-Moteriškas žiedo organas, sudarytas iš mezginės, liemenėlio ir purkos

Pilnaviduriai žiedai-Žiedai su daugeliu vainiklapių. Jie neturi kuokelių, kurie dažniausiai būna virtę vainiklapiais. Priešingi jiems yra paprastieji žiedai

Pilnosios trasos-Trąšos, kuriose yra visų augalui reikalingų pagrindinių maistingųjų medžiagų, neretai h mikroelementų

Piltuvėlis-Taip vadinami broinelijų skrotelių darbiai, kitaip — cisternos.Jie surenka lietaus, rasos vandenį bei maistbgąsias medžiagas.
Pinciravimas-Vokiškai pinzieren » nugnybti galą. Kitaip — skabymas.

Piretrumas-Skaistenis (lotyniškai pyrethrum, graikiškai pyrethron) — daugiausia Žolė arba puskrūmis Pyrethrum.Kai kurių rūšių lapuose ir žieduose yra insekticidbių medžiagų, nekenksmingų bitėms. Šios medžiagos buvo laikomos nenuodingomis žmonėms ir žinduoliams, nes per skrandį ir sveiką odą beveik neveikė, bet naujausių tyrimų duomenimis kenkia sveikatai, jei patenka į atviras žaizdas. Per kraują gali pasiekti nervų sistemą. Elgtis atsargiai, ypač susižeidus arba sergant odos ligomis bei alergija! Purkšti tik užsimovus pirštines ir kai nėra vėjo. Dar daugiau abejonių kelia insekticidai su piretroidais — sintetiniu šių augalhiių medžiagų pakaitalu.

Plunksniškas lapas-JĮ sudaro keletas poromis iš abiejų lapkočio pusių išaugusių lapelių.

Porūšis-Augalai su šiek tiek nuo rūšies nukrypusiais požymiais. Porūšiui prie jo botaninio pavadmimo papildomai pridedama ssp .-subspccies

Pražengus-Lapų išsidėstymas, kai lapai išaugę ne vienas priešais kitą, o pražangiai.

Pridėtinės šaknys-Jos išauga ne šiaip sau, o įtrūkimų ar įpjovimų vietose, auginiuose arba apdorojus vienaskiltį augalą augimą bei šaknijimąsi skalbančiom is priemonėmis.

Priešiniai lapai-Iš vieno stiebo bamblio priešpriešiais išaugę lapai.

Prisodrinimas-Priemonė padidinti oro drėgnumui augalo aplinkoje

Pumpurai-Augalu organai, iš kurių auga ūgliai, lapai, žiedai arba ataugos. Viršūninius pumpurus krauna viršūnės, pažastinius — lapų pažastys, Yra dar vadinamieji miegantys pumpurai (miegančios akys), kurie metų metus gali išbūti pumpuro būvyje ir tik susidarius tam tikroms sąlygoms išsprogsta. Iš meristeminio audinio išauga pridėtiniai pumpurai, iš žiedpumpurių bei lapų pumpurų išauga žiedai bei lapai, iš visimo pumpurų — visas augalas.

Puodai palmėms-Tai aukštesni ir siauresni indai nei paprastai, nes palmės veikiau leidžia šaknis aukštyn ir žemyn, negu j šonus. Jei nėra pirkti puodų palmėms, galite naudoti tokius pat aukštus ir siaurus konteinerius rožėms.

Purka-Viršutinioji piestelės dalis ir tikrasis apvaisinimo organas. Ji aptraukta gleivėtu arba lipniu sluoksniu, kad geriau priliptų žiedadulkės

Puskrūmiai-Augalai, kurių apatinės dalys sukietėja ir sumedėja, o viršutinės lieka žoliškos (pavyzdžiui, Columnea, Pelargonium rūšys, Pantas lanccolata).

Pūstas molis-Kitaip — keramzitas. Nuo seno naudojamas auginti gėles hidropo-niniu būdu. Gaminamas iš rinktinio molio ir degamas 1200°C temperatūroje. Molio rutuliukuose esantis vanduo išgaruoja, jie pasidaro kieti ir poringi, sugeria nemažai vandens, puikiai praleidžia orą, nedūla, netrūnija, nepasidaro rūgštus ir nepūna kaip žemė. Be to, juose puikiai įsitvirtina augalų šaknys.
Rafidės-Graikiškai rhaphis (kilmininkas rhaphidos) = adata. Adatų pavidalo kalcio oksalato kristalai augalų ląstelėse. Jie pluošteliais guli vieni šalia kitų. Rafidžių turi daugelis ajerinių, pirmiausia difenbachijos, chlorofitai ir dracenos. Jų itin gausu augančiose ląstelėse. Net menkiausiai jas spustelėjus, jos akimoju atsidaro ir kalcio oksalatas ištrykšta laukan. Patekęs į burnos gleivinę gali ją išėsti arba suerzinti.

Ramybės periodas-Laikotarpis, kuomet augalas nebeauga, nebeleidžia nei lapų, nei ūglių. Daugelis kambarinių augalų ilsisi rudenį ir žiemą, kai mažiau šviesos. Tuo metu juos reikia saikingiau lieti, beveik netręšti ir laikyti vėsesnėje vietoje.

Retinimas-Sėjinukai dažniausiai sudygsta taip tankiai, kad juos reikia retinti. Glež-niausi išraunami, kad stipresniesiems liktų daugiau erdvės.

Rezistencija-Kitaip — atsparumas. Lotyniškai resistentia — pasipriešinimas. Įgytas arba jau esantis atsparumas ligoms ir kenkėjams (augalų) arba cheminėms medžiagoms (vabzdžių).

Rizoma-Graikiškai rhizoma ~ šaknis. Požeminė gulsčia ūglio dalis, viršun leidžianti ūgius, o žemyn — šaknis. Rizomos dar vadinamos šakniastiebiais ir nuo šaknų skiriasi tuo, kad suformuoja pumpurus ir žvynelius. Jas turi, pavyzdžiui, įvairios Gesne-riaccac rūšys ir kalijos.

Rūšies mišrūnai-Rūšies mišrūnai arba hibridai — tai augalai, išaugę sukryžminus tos pačios rūšies skirtingų veislių augalus. Itin dažni rūšies mišrūnai tarp orchidėjų.
Rūšis-Tai augalo botaninio pavadinimo dalis, paprastai nusakanti išvaizdą, savybes arba kilmę. Pavyzdžiui:cIivia miniota. Rūšies pavadinimas miniota reiškia, kad kalbama apie geležies rūdžių spalvos Idiviją (lotyniškai miniotus = tamsrudis, raudonai rudas, rūdžių spalvos). Vienai rūšiai (species) priklauso augalai, kurių esminiai požymiai sutampa.
Samanojimas-Dažniausiai samanoti ima pernelyg sulaukėjusi arba per drėgna žemė. Samanos trukdo orui patekti į dirvą arba gali pakenkti augalams, kurie nepakenčia drėgmės prie stiebo, todėl retsykiais šakute atsargiai sujudinkite viršutinį žemės sluoksnį. Stenkitės nesužeisti šaknų ir augalo! Samanų sluoksnį pašalinkite.

Samanomis aprišta lazda-Tai iš tiesų samanų kuokštais aprišta lazda arba kotas, naudojamas kaip atrama augalams su orinėmis šaknimis (pavyzdžiui, Philoden-dron ir Syngonium rūšims). Be kita ko, teikia jiems reikalinga drėgmę

Sovidulka-Kitaip — įvaisa, incuchtas (vokiškai Inzucht), inbrydingas (angliškai inbreeding). Apdulkinimas, kai to paties žiedo žiedadulkės apdulkina purką. Paveldimos tik to paties augalo savybės.

Sėkla-Apvaisinta žiedinio augalo dalis, galinti dygti ir išaugti nauju augalu. Dažnai turi maisto atsargų ir apsauginį apvalkalą.

Sėklaskiltės-Pirmieji augalo lapai. Vos išvydę šviesą jie ima gaminti chlorofilą — nuo tada augalas ima pats maitintis. Yra augalų, turinčių tik vieną sėklaskiltę ir tokių, kurie išleidžia dvi sėklaskiltės.

Sėklos gemalas-Naujas augalas, atsiradęs iš apvaisintos kiaušialąstės. Gemalą sudaro šaknelė, sėklaskiltės ir tarp jų esantis gemalo pumpuras, sudarytas iš gemalo lapelių ir stiebo auginio kūgelio. Iš gemalo šaknies vystosi šaknys, iš gemalo pumpuro

Siera (S)-Cheminis elementas, viena iš pagrindinių maistingųjų medžiagų. Augalui jos reikia gaminti baltymams, vitaminui B į ir aštriems aliejams (česnakai, krienai, garstyčios). Siera pateikiama jiems trąšose kaip kalio, magnio, amonio ir kalcio sulfatai.

Silicis (Si)-Cheminis elementas, iš kurio sudaryta 80% mūsų žemės plutos. Iš augalų jo daugiausia turi asiūkliai bei viksvos. Silicio rūgšties junginiai sutvirtina augalų ląstelių sieneles ir padaro juos atsparius grybelių ir bakterijų antpuoliams. Todėl asiūklių nuovirai bei arbatos yra puiki priemonė augalams stiprinti. Neblogai tinka vadinamasis titnagžemis, specialus dirvožemis, prisodrintas silicio.

Simpodinis-Graikiškai priešdėlis sint- reiškia tą patį, ką ir lietuviškai są-, opus (kilmininkas podos) — pėdą, pagrindą. Daugiaašis augimas, priešingas mo-nopodiniam (->). Ūglis liaujasi augęs, sunyksta viršūninis pumpuras arba iš jo susidaro žiedas. Aukščiausiai esančių lapų pažastiniai pumpurai tęsia ūglio augimą.

Sisteminė augalu apsaugos priemonė-Chemikalai, kurie į augalą prasiskverbia per šaknis arba lapus ir pasiskirsto visoje jo indų kūlelių sistemoje. Kenkėjai, paragavę tokio augalo, žūsta.
Siurbiantieji žvyneliai-Juos turi tilandsija. Jie gali siurbti drėgmę. Todėl vandeniu ir maistingosiomis medžiagomis šie augalai aprūpinami juos apipurškiant ir panardinant.

Skabymas-Minkštu ūgio galiukų nugnybimas. Augalas labiau šakojasi ir tankiau suauga.

Skrotelė-Itin tankus lapų išsidėstymas, kuomet visi lapai, regis, auga iš vieno ūglio ašies taško. Toks įspūdis susidaro todėl, kad ūglio ašis be galo trumpa. Skrotelėmis auga bromelijos, eševerijos, kalnarūtės, sanpaulijos.

Soras-Graikiškai soros = krūva. Paparčių sporangių telkinys. Priklausomai nuo rūšies jie būna išsidėstę įvairaus dydžio grupelėmis apatinėje lapų dalyje. Kai kurių rūšių nesunokusias sporanges dengia gleivės.

Species-Botaninis rūšies pavadinimas (lotyniškai species = rūšis).

Spirito ir muilo tirpalas-Naudojamas nuo skydamarių

Spygliai-Išsirutuliojo iš lapų (kaktusai) ir prielapių (robinijos).

Sporangės-Sporų kapsulės, kuriose bręsta sporos. Susidaro paparčiuose. Auga grupėmis  apatinėje paparčio lapo pusėje.

Sporos-Vienaląsčiai belyčiai daigų grūdeliai be gemalo ir maitinamojo audinio. Bręsta sporangėse. Iš jų išsviedžiami, kai tik subręsta.
ssp.-Santrumpa subspecies, kitaip porūšis

Stambūs kambariniai augalai-Augalai, kurie santykinai greitai užauga. Jiems reikia atitinkamai didelių indų (kubilų) ir nemažai erdvės. Kubiluose auginami augalai dažniausiai kilę iš Viduržemio jūros sričių ir tik tuomet gerai auga, jei vasaroja lauke ramioje ir saulėtoje vietoje. Daugelis jų mėgsta žiemoti šviesioje, vėsioje patalpoje (5 -10°C). Kai kuriuos galima auginti ir kambaryje

Sterilizuoti-Padaryti sterilų, sunaikinti mikrobus arba jų sporas kurioje nors medžiagoje. Gėlių žemė sterilizuojama chemikalais arba kaitinant specialiose krosnelėse. Ją pravartu sterilizuoti, nes dirvoje būna apstu įvairių ligų sukėlėjų. Parduotuvėse parduodama žemė gėlėms būna sterili.

Sterilus-Lotyniškai = sterilis. Nevaisingas arba be bakterijų. Priešingas jam — fettilus

Stiebo puvinys-Dažniausiai susidaro dėl grybinės infekcijos

Stolonas-Lotyniškai stalo (kilmininkas stolo-nis) = šoninis ūglis. Kitaip — palaipa

Substratas-Lotyniškai substratum = pagrindas. Tai gali būti ne tik dirvožemis, bet ir šiaip kokia medžiaga (perlitas, molio gurvuoliai), kurioje šaknijasi augalas.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3 / 5. Įvertinimų skaičius: 2

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia