Viskas apie kaktusus – jų auginimas, priežiūra, dauginimas ir persodinimas

0
6000
kaktusų auginimas, priežiūra, dauginimas ir sodinimas

Kaktusai, kaktusinių šeimos daugiamečiai augalai. Labiausiai paplitę Amerikos žemyno dykumose ir pusdykumėse. Daugelio rūšių kaktusų lapai redukuoti, vietoj jų yra spygliai. Stiebai sukaupia daug vandens atsargų. Visi kaktusai turi areoles (pažastinio pumpuro metamorfozė), iš kurių vystosi žiedai, išauga kaktusų „vaikučiai“. Dėl savitos išvaizdos ir labai gražių žiedų kambarinių gėlių augintojai labai mėgsta šiuos augalus. Kambaryje auginti patartina tokias rūšis ir rūšių grupes.

Peireskijos turi tikrus lapus ir išauga į didelius krūmus. Dažnai į jas skiepijama kaktusai su silpnomis šaknimis.

Opuncijų stiebas susidaręs iš paplotėlių formos narelių, turi areoles, ant kurių, be spyglių, auga labai aštrūs smulkūs šeriai (glochidės), lengvai praduriantys odą ir rūbus. Kai kurios opuncijos labai dekoratyvios (pvz., baltašerė opuncija).
Stulpiniai kaktusai turi briaunotus, į stulpą panašius stiebus; kaktusai originaliai apsipūkavę įvairaus ilgio plaukeliais (priklauso nuo rūšies) arba būna pliki ir melsvi (cereusas, cefalocereusas, espostoja, oreo-cereusas, lemereocereusas, trichocereusas).

Ežinių kaktusų grupei priklauso labai daug genčių, kurių būdingas požymis — apvali forma ir daug spyglių (dėl to taip pavadinti). Patartina kambaryje auginti echinopsį, echinokaktusą (ežiakaktusį), echinocereusą, rebuciją, ailosterą, lobiviją ir pseu-dolobiviją, parodiją, gimnokaliciumą, faro-kaktusą, hamatokaktusą ir daug kitų.

Mamiliarijos — spenelinių kaktusų grupė; pasižymi formų ir spyglių įvairove. Mami-liarijų gumbeliai (speneliai) išsidėstę spirale aplink stiebą, o ant jų, tarp areolių, auga žiedai.

Skirtingai nuo minėtų rūšių epifiliumas, ripsalis, epifilopsis, ripsalidopsis ir zigokak-tusas yra miško kaktusai. Dauguma jų — epifitai, todėl kambaryje jie geriau auga įskiepyti (pvz., į peireskiją). Tai pavėsį mėgstantys augalai, nepakenčia tiesioginių saulės spindulių. Žiemą reikia nuolat drėkinti. Sodinami į purią žemę su smėlio ir anglių priemaiša.

Visus dykumų kaktusus galima auginti žemėje, sudarytoje iš velėninės ir lapinės žemės su upių smėlio, grūstų plytų arba šukių, kreidos ir medžio anglių priemaiša. Jie mėgsta šviesą, todėl reikia kuo daugiau saulės; labai gerai auga lauke. Žiemą kaktusai laikomi šaltoje (6—8°C) ir būtinai sausoje vietoje. Nuo spalio iki kovo mėnesio šaltai žiemojančių kaktusų nereikia laistyti, tada jie gausiai žydi. Geriausias laistymo būdas — panardinti vazonus su augalais į vandenį ir laikyti, kol nustos kilti oro burbuliukai, o išėmus gerai išdžiovinti. Vazono apačioje turi būti 3— 4 cm storio smulkių šukių sluoksnis. Jauniems augalams reikia daugiau drėgmės, todėl žiemą juos kartą per mėnesį reikia laistyti ir neleisti perdžiūti žemei. Nuvytinti suaugusius kaktusus sunku, o nuo vandens pertekliaus jie greit ima pūti. Žiemą, nors ir sumažinus laistymą, kaktusams dar neprasideda ramybės laikotarpis, tam reikia šalto oro. Kad temperatūra pažemėtų, tereikia palangę su kaktusais atitverti nuo kambario stiklu arba polietileno plėvele.

Kaktusus dauginti sėklomis reikia ypatingo atidumo. Į išpurentą upės smėlį, sumaišytą pusiau su lapine žeme, sėklos pasėjamos ir lengvai prispaudžiamos. Kol sudygsta, pasėlys laikomas 25—30° C temperatūroje ir laistomas tik purkštuvu. Iš pradžių daigai pridengiami stiklu. Juos reikia keletą kartų persodinti\, kad geriau vystytųsi. Pirmaisiais metais jų negalima perdžiovinti, laikyti labai ryškioje saulėje arba skersvėjyje.

Lengviau kaktusus dauginti auginiais. Auginiai nupjaunami aštriu peiliu, apiberiami sieros arba anglies milteliais ir 3—4 dienas laikomi, kad apdžiūtų. Auginiai šaknydinami išplautame upės smėlyje (geriau pašildytame). Kai tik atsiranda šaknys ir auginiai ima augti, juos galima persodinti į nedidelį indą. 3—5 dienas prieš persodinimą nebelaistomi, kad žemė išdžiūtų ir lengvai nubirtų nuo šaknų. Persodintas augalas pastatomas šešėlyje ir 5 dienas nelaistomas, kad neimtų pūti sodinant netyčia pažeistos šaknelės. Geriausiai persodinti pavasarį. Kad nebadytų rankų, persodinami kaktusai laikomi kelių sluoksnių standžiai suvynioto popieriaus juostele.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.5 / 5. Įvertinimų skaičius: 52

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia