Kaip auginti aguonas pas save sode?

0
2883
aguonų auginimas

Aguonos (daržinės), aguoninių šeimos vienmečiai augalai. Labiausiai paplitusi biruolė aguona, kurios dėžutės smulkios, anksti atsidaro, dėl to sėklos išsisėja pačios, ir daržuose ji paplinta kaip piktžolė. Kultūrinių maistinių aguonų žiedai dideli, įvairiaspalviai, tuščiaviduriai ir pilnaviduriai, kartais labai dekoratyvūs ir puošnūs. Dėžutės neatsidaro. Sėklose yra iki 20% baltymų ir 40 – 50% riebalų, todėl iš jų spaudžiamas aliejus. Šviežios aguonų sėklos beveik nekvepia, o padžiūvusios arba kepiniuose įgauna malonų, riešutus primenantį skonį. Vartojamos kaip aromatingas priedas kepiniams, įdarams ir įvairiems saldiems patiekalams.

Derlingos aguonų veislės ’Altajec’, ’Barnaulskij 490’, ’Voronežskij 1042’. Jų vegetacija trunka 85 – 135 dienas.

Aguonos gerai auga derlingoje, nepiktžolėtoje, lengvokoje dirvoje, patręštoje organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Ypač tinka fosforo trąšos, o nuo azoto pertekliaus augalai išgula.

Dauginama sėklomis. Sėjama eilėmis su 50 – 60 cm tarpueiliais. Į 10 m2 beriama 3 – 4 g sėklų. Kad pasėlis būtų gero tankumo, prieš sėją sėklas pravartu sumaišyti su smėliu. Priesmėlio dirvoje sėjama 2 – 3 cm, o sunkesnėje – 1,5 – 2 cm gyliu. Sudygsta per 10 – 12 dienų. Tankiai sudygusias aguonas reikia retinti, tarp daigų paliekant 5 – 10 cm tarpus. Augimo pradžioje aguonoms reikia drėgmės, o žydint ir brandinant sėklas, – kuo daugiau saulės. Lietingu oru aguonos suserga įvairiomis ligomis, o sėklos dėžutėse gali imti gesti ir dygti. Aguonos išauga 60 – 120 cm aukščio.

Dėžutės pjaunamos, kai aguonų subręsta apie 50%. Nupjautos surišamos ir pakabinamos pastogėje. Vėliau sėklos iš dėžučių
iškrečiamos, paskleistos dar gerai išdžiovinamos ir, supiltos į maišelius, sausai laikomos vėdinamoje patalpoje.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.3 / 5. Įvertinimų skaičius: 6

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia