Baltūjų gūžinių kopūstų auginimas

0
1958
baltųjų gūžinių kopūstų auginimas

Baltieji gūžimai kopūstai, jie jau buvo žinomi senovės Romoje, Graikijoje. Lietuvoje auginami nuo XIII a. Veislių yra labai daug. Jos skiriasi augimo spartumu (yra ankstyvų, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvų), gūžių didumu, tinkamumu rauginti arba ilgiau laikyti. Ankstyvosios veislės (gūžės užauga per 90-115 dienų nuo sudygimo; tinka vartoti tik šviežios): ’Nomer pervyj Gribovskij 147’, ’Ditmarskaja raniaja’, ’Skorospelaja’, ’ljunskaja’, ’Kuuziku varijane’. Vidutinio vėlyvumo veislės (gūžės užauga per 135-155 dienas): ’Slava 1305’, ’Jubileinaja 29’, ’Beloruskaja 455’, ’Dotnuvos baltarusiškieji’, ’Minskaja’. Šių veislių kopūstai tinka rauginti, o paskutiniųjų 3 veislių gūžes galima ir laikyti (išsilaiko iki kovo-balandžio mėnesio). Iš vėlyvųjų veislių (gūžės užauga per 160 ir daugiau dienų) geriausios yra ’Podarok 2500’ ir ’Ama-ger 611’. Juos galima rauginti (ypač ’Podarok 2500’) ir išlaikyti iki balandžio-gegužės mėnesio.

Dirva. Baltieji gūžiniai kopūstai gerai auga vidutinio sunkumo ir sunkioje dirvoje.
Lengvesnė dirva ir aukštesnė vieta parenkama tik ankstyviesiems kopūstams. Rūgšti dirva netinka, nes kopūstai suserga gumbu. Ją reikia kalkinti iš rudens (2-8 kg kalkių į 10m2).

Kopūstai auginami mėšlu patręštoje dirvoje (60 kg į 10m2). Jis krečiamas iš rudens ir giliai apariamas arba apkasamas. Mineralines trąšas – kalio chloridą (300 g) ir superfosfatą (600 g) – taip pat geriausiai berti rudenį. Amonio salietros beriama tik per papildomą tręšimą.

Kopūstai gerai auga po agurkų, svogūnų, bulvių, pomidorų, ankštinių ir burokėlių.

Daigų auginimas. Ankstyvųjų veislių kopūstai (ankstyvam derliui gauti) sėjami kovo

1 pusėje į dėžutes ir laikomi šiltai kambaryje arba šiltnamyje. Išdygę daigai pikuojami į puodelius, auginami gerai vėdinamuose inspektuose arba polietileniniuose šiltnamiuose. Kad visą vasarą būtų šviežių kopūstų, ankstyvųjų veislių sėjama 2-3 kartus kas 10- 14 dienų.

Vėlyvųjų veislių kopūstai auga lėtai. Sėjami balandžio 1 dešimtadienį į inspektus arba po plėvelės priedangomis (10 cm tarpueiliais). Daigai iškart praretinami 1-2 cm atstumu. Kiek atšilus, inspektų langai ir plėvelės priedangos nuimamos.

Vidutinio vėlyvumo veislių daigams auginti parenkama lengvesnė, trąši dirva šiltoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Sėjama nuo balandžio 25 iki gegužės 5 dienos 20 cm tarpueiliais. Daigai tuoj pat praretinami 1-2 cm atstumu.

Sodinimas. Puodeliuose išauginti ankstyvųjų veislių daigai po polietileninės plėvelės priedangomis sodinami balandžio 10-15 dienomis 40X40cm atstumu. Jei pridengti nėra kuo, sodinama, sužaliavus ievai. Vėliau pasėti sodinami tada, kai išauga daigai.

Vėlyvųjų veislių daigai sodinami, ėmus žydėti vyšniai (ne vėliau kaip gegužės 15- 25 dieną) 60X60 cm atstumu. Vidutinio vėlyvumo kopūstai sodinami, alyvai pražydus, 60X60 arba 60X50 cm atstumu.

Priežiūra. Dirva turi būti puri ir švari. Purenama po kiekvieno lietaus ir piktžolėms dygstant. Paaugę kopūstai apkaupiami iki pat apatinių lapų, kad išleistų papildomas šaknis ir greičiau augtų. Pirmą kartą papildomai tręšiama, kai daigai prigyja (200 g amonio salietros į 10m2 10 cm atstumu nuo kopūsto), antrą kartą – po 30 dienų (200 g amonio salietros į 10 m2; beriama į tarpueilius). Trąšos įterpiamos kauptuku.

Kopūstai – labai reiklūs drėgmei augalai. Laistymo norma – 2 kibirai vandens į 1m2 per parą.

Kopūstus puola daug kenkėjų, todėl svarbu laiku pastaruosius naikinti.

Derliaus nuėmimas ir laikymas. Anksti pasodintų ankstyvųjų veislių kopūstų gūželes iki 1 kg galima pjauti jau gegužės viduryje. Tų veislių kopūstai, kurie gerai laikosi per žiemą (’Amager 61 T, ’Podarok 2500’, ’Belo-ruskaja 455’, ’Dotnuvos baltarusiškieji’, ’Minskaja’) nuimami prieš pat šalčius. Geriausiai rūsyje laikosi gūžės, išrautos su šaknimis ir prikastos į drėgną žemę arba smėlį. Atrenkamos tik sveikos, kenkėjų nepažeistos, neapšalusios gūžės. Galima jas laikyti rūsyje ir be šaknų, sudėjus 2-3 eilėmis ant lentynų arba ant grotelių, 10 cm pakeltų nuo grindų. Nupjaunant gūžes, reikia palikti 2-3 cm ilgio kotus ir gūžę dengiančius žalius lapus. Temperatūra rūsyje turi būti ne aukštesnė kaip 2-3°C.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.3 / 5. Įvertinimų skaičius: 6

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia