Kaip patiems užsiauginti baziliko?

0
2978
baziliko auginimas darže

Bazilikas, notrelinių šeimos vienmetis prieskoninis ir medingasis augalas. Kilęs iš Pietų Azijos (pirmiausia pradėtas auginti Indijoje). Jis buvo žinomas senovės Graikijoje ir vadinamas karališkuoju prieskoniu. Bazilikų yra keletas rūšių ir formų, kurios viena nuo kitos skiriasi lapų didumu, forma, spalva (šviesiai žalia, tamsiai žalia, rausva), lapijos gausumu, taip pat kvapu ir jo stiprumu. Vienų bazilikų kvapas panašus į gvazdikėlių, kitų – į lauro lapelių arba muškato riešutų kvapą. Todėl bazilikai gali pakeisti minėtus prieskonius. Kaip prieskonis vartojami švieži arba džiovinti bazilikų lapai bei lapų ir žiedų mišinys (63% visos augalo antžeminės dalies). Lapuose yra 0,34% eterinio aliejaus, lapų ir žiedų mišinyje – 0,52%. Be to, lapuose yra 69,7 mg% vitamino C. Bazilikas tinka mėsos, ypač žvėrienos, žuvies, daržovių, varškės patiekalams, kepeninei dešrai bei paštetams, taip pat sriuboms (ypač pupelių), padažams ir majonezui paskaninti. Jo dedama į rauginamus bei konservuojamus agurkus ir pomidorus. Ypač gerą prieskonį patiekalams suteikia baziliko, krapų ir peletrūno mišinys. Baziliko lapų sultimis tinka aromatizuoti daržovių bei vaisių sultis, gaivas ir kokteilius; veikia stimuliuojančiai.

Bazilikams tinka saulėta, nuo vėjų apsaugota, derlinga, gerai įdirbta priesmėlio arba priemolio dirva. Ji tręšiama perpuvusiu mėšlu ir mineralinėmis trąšomis: rudenį, prieš ariant arba kasant dirvą, į 1 m2 išberiama 60 g superfosfato, 40 g kalio chlorido, pavasarį, prieš sodinant daigus, išberiama 10-20 g amonio salietros.

Bazilikai dauginami sėklomis, kurios balandžio pradžioje sėjamos į dėžutes kambaryje arba į šiltadaržius 5 cm tarpueiliais 0,5- 1,0 cm gyliu. 1 m2 apsėti reikia 0,1-0,2 g sėklų. Sudygsta po 7-10 dienų. Kai pradeda formuotis tikrasis lapelis, daigai retinami, eilutėje tarp daigų paliekant 5 cm tarpus. Išrauti daigai pikuojami į dėžutes 5X5 cm atstumu. Daigams augant, dieną palaikoma 18-20° C temperatūra, naktį – 15° C. Likus 10-12 dienų iki sodinimo į dirvą, daigai pradedami pratinti prie lauko sąlygų. Bazilikai labai jautrūs šalnoms, todėl į dirvą sodinami, joms praėjus, kai ima žydėti alyvos (gegužės II pusėje). Daigai sodinami su kuo daugiau žemių 40X20 arba 20X20 cm atstumu. Pasodinti daigai palaistomi, nuolat purenama dirva ir ravimos piktžolės. Prigijusius daigus naudinga patręšti amonio salietra. Augalas išauga 30-50 cm aukščio.

Bazilikai aromatingiausi žydėjimo pradžioje, todėl tuo metu antžeminė augalo dalis nupjaunama ir džiovinama gerai vėdinamoje, nesaulėtoje patalpoje. Išdžiovintą bazilikų žolę reikia laikyti sandariai uždarytuose induose.

Bazilikus galima auginti ne tik darže, bet ir virtuvėje ant palangės arba balkone.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.5 / 5. Įvertinimų skaičius: 21

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia