Kaip prižiūrėti daržoves darže: ravėjimas, retinimas, purenimas, mulčiavimas, laistymas ir kiti darbai

0
1327
daržo priežiūra

Daržovių priežiūra. Svarbiausieji daržovių priežiūros darbai: laiku ravėti, purenti dirvą, laistyti ir tręšti augalus, ginti juos nuo ligų ir naikinti kenkėjus.

Dirvos purenimas

Daržovės sėjamos ir sodinamos tik į purią dirvą. Joms augant, žemė apie jas irgi purenama, kad būtų daugiau oro, kurio reikia ne tik daržovių šaknims, bet ir bakterijoms, gaminančioms augalams maistą. Po smarkesnio lietaus ar palaisčius viršutinio dirvos sluoksnio dalelės sulimpa, ir džiūstant susidaro plutelė. Kuo dirva turi daugiau molio dalelių ir mažiau tręšta organinėmis trąšomis, tuo stipresnė susidaro plutelė, kuri trukdo sėkloms dygti ir orui patekti į dirvą. Todėl dar neperdžiūvusią plutelę reikia suardyti. Tuoj pasėjus plutelė ardoma rotaciniu kauptuku, grėbliu ar mediniu voleliu, į kurį prikalinėta be galvų vinių. Šie įrankiai traukiami skersai eilių, stengiantis per daug neišjudinti žemės ir dygstančių daigų.

Daržovėms pradėjus augti, po kiekvieno stipresnio lietaus arba laistymo purenami tarpueiliai ir žemė aplink augalus, nepažeidžiant šaknų. Purenama ir sumindžius dirvą bei nuravėjus. Dirvos dalelių per daug susmulkinti nereikia, nes po lietaus tokia dirva labai susmenga. Purenama kauptukais, purentuvais.

Puri dirva būna šiltesnė, lengviau praleidžia vandenį ir daugiau sugeria bei išlaiko drėgmės negu supuolusi. Purenant dirvą, suardomi vandens kapiliarai ir sutrukdomas garavimas, o svarbiausia – naikinamos piktžolės.

Kaupimas padidina kai kurių daržovių derlių. Kopūstai, agurkai, pomidorai, pupos iš apkauptos stiebo dalies išleidžia papildomų šaknelių, kurios gali paimti iš žemės daugiau maisto. Apkaupti augalai sustiprėja ir mažiau išvirsta nuo vėjo. Apkauptų burokėlių, morkų paviršiuje šaknų dalys nežaliuoja ir nemedėja, o porų stiebai išbąla ir pasidaro tinkamesni maistui. Apkauptos bulvės išaugina daugiau gumbų. Agurkų, be to, moliūgų, melionų ir arbūzų ūsus reikia apžerti žemėmis tose vietose, kur jie prismeigti prie žemės, nes prismeigti ūsai leidžia papildomas šaknis. Smulkių daržovių (salotų ir kt.) kaupti nereikia. Daržoves kaupti naudinga tik drėgna puria žeme. Smėlio dirvose sausą vasarą daug kaupti nereikia, nes labai išdžiūsta dirva.

Ravėjimas

Piktžolės ima iš dirvos maistą, drėgmę, užstoja šviesą ir užkrečia daržoves įvairiomis ligomis bei kenkėjais. Piktžoles reikia naikinti, kai tik jos ima augti. Geriausiai ravėti po lietaus, kai dirva būna drėgna, puri ir piktžolės lengvai išsirauna su šaknimis. Išrautas piktžoles reikia išnešti iš dirvos ir sukrauti į komposto krūvą, kad dirvoje neatželtų ir nekliudytų purenti tarpueilių. Kad piktžolių nesiveistų daržuose, jos naikintinos ir patvoriuose, pagrioviuose, pakelėse apie gyvenvietes. Čia jas reikia nupjauti dalgiu, kol dar sėklos neprinokusios.

Retinimas

Sėjant daržoves, sėklų visada išberiama daugiau negu reikia augalų, todėl sudygusios daržovės retinamos. Laiku neišretinus, tankiai arba krūvomis sudygę daigai vienas kitą stelbia, ištįsta ir susilpnėja. Pirmą kartą daržovės retinamos, pasirodžius pirmam tikrajam lapeliui, paliekant tarp daigų pusę reikiamo atstumo. Išretinus burokėlius ir salotas, išrautais daigais galima atsodinti tuščias vietas. Morkų, petražolių atsodinti negalima, nes jos neprigyja.

Antrą kartą retinama tada, kai morkas, burokėlius ir salotas galima vartoti valgiui. Šį kartą tarp augalų paliekami tokie atstumai, kokių reikia. Retinant kartu purenama dirva ir ravimos piktžolės. Po retinimo patartina daržoves truputį patręšti.

Dirvos mulčiavimas

Dirvos paviršius užberiamas durpėmis, puvenomis, užtiesiamas popieriumi, polietilenine plėvele ar kitkuo. Mulčiuota dirva esti drėgnesnė, o smarkiai palijus, neleidžia susidaryti dirvos plutelei. Tokia dirva dieną mažiau įšyla, o naktį mažiau atvėsta. Mulčiuotoje dirvoje pagyvėja mikroorganizmų veikla, todėl greičiau pūva organinės medžiagos, daugiau pasigamina augalams maisto, gaunamas didesnis derlius. Ypač gerai dera agurkai, nes jiems reikia daug drėgmės. Mulčiuojant dirvą 2-4 cm storio durpių sluoksniu, pakanka ravėti tik 1 kartą – išrauti daugiametes piktžoles, o popieriumi mulčiuotoje dirvoje piktžolės neauga ir nereikia purenti tarpueilių.

Patartina mulčiuoti tik lengvą dirvą, padengiant tarp daržovių visą paviršių, kai daigai išretinti ar pasodinti, o dirva supurenta. Mulčiavimui tinka nerūgščios durpės, plėvelė arba popierius su skylutėmis, kad įsisunktų į dirvą lietaus vandens. Plėvelės arba popieriaus kraštus reikia apkasti žemėmis, kad nenupūstų vėjas.

Laistymas

Sultingos, nesumedėjusios ir skanios daržovės išauga, kai yra pakankamai drėgmės. Ypač daug drėgmės reikia didžia-lapėms daržovėms, t.y. kopūstams, salotoms, salierams, agurkams, ridikėliams. Dažnai per sausrą drėgmės trūksta ir kitoms daržovėms. Sunkių, supuolusių, neįtręštų ir piktžolėtų dirvų laistymas mažai ką gelbsti ir gali net pakenkti.
Daržui laistyti geriau tinka upės, ežero ar tvenkinio vanduo. Šulinio arba vandentiekio vanduo yra šaltas, todėl jį bent parą reikia palaikyti statinėje, kad sušiltų. Šaltas vanduo kenkia ypač agurkams, pomidorams ir kitoms šilumą mėgstančioms daržovėms. Jų taip pat nereikia laistyti, kai oro temperatūra žemesnė kaip 15 °C. Anksti pavasarį šiltnamiuose ir inspektuose daržovės bei jų daigai laistomi tik pašildytu iki 20-25°C vandeniu.

Jaunų augalų anksti pavasarį, kol dar žemė drėgna, dažnai ir gausiai laistyti nereikia, nes iš dirvos išstumiamas oras, augalai skleidžia šaknis viršutiniame sluoksnyje ir nepaima drėgmės iš giliau. Tačiau pasodinti daigai laistomi gausiai, kad prigytų.

Smėlio ir priesmėlio dirvoje (kai nelyja) vidutinė laistymo norma 10-12 1 vandens į 1 m2 daržo kas 2-3 dienos, o puveningoje priemolio dirvoje – 20-30 1 kas 5 dienos. Ar augalus reikia laistyti, lengva nustatyti iš dirvos drėgnumo ir augalų būklės.

Paprastai daržovės laistomos laistytuvais arba vanduo iš žarnos leidžiamas vagomis. Laistytuvą reikia laikyti kuo žemiau, arčiau prie žemės. Nereikia laistyti stipria srove ir pilti daug vandens, nes dirva suplakama ir vanduo nespėja susigerti. Kad jis nenubėgtų, paaukštinami lysvės kraštai arba aplink augalą supilamas iš žemių pylimėlis. Laistant vanduo turi įsigerti į dirvą tiek, kad pasiektų daugumą augalo šaknų, t.y. ne mažiau kaip 15-20 cm. Palaisčius naudinga duobutę užberti puria žeme, kad nesusidarytų plutelė ir mažiau išgaruotų vandens. Laistant daržoves galima kartu papildomai tręšti (mineralinių trąšų tirpalu, srutomis).

Apsauga nuo šalnų

Šalnoms jautrių daržovių (agurkų, pomidorų, pupelių ir kt.) nereikia anksti sėti ir sodinti, kol dirva gana nesušilus ir nėra praėjęs šalnų pavojus (/ Sėja). Šių daržovių nereikia sodinti ir sėti uždarose žemumose, daubose, šalia durpynų, kur šalnos būna ypač stiprios. Augalai, patręšti kalio ir fosforo trąšomis, daug lengviau pakelia staigius temperatūros svyravimus ir būna atsparesni šalnoms.

Vakare prieš šalną patartina daržoves palaistyti, nes drėgna dirva naktį atvėsta lėčiau ir jos temperatūra būna 1,5-2°C aukštesnė už nelaistytos dirvos. Nukentėję nuo šalnų augalai apipurškiami vandeniu. Tada jie pamažu atsigauna.

Papildomasis daržovių tręšimas (tręšimas augalų augimo ir vystymosi metu)

Tręšiant papildomai, reikia duoti greitai veikiančių mineralinių trąšų: azoto, fosforo ir kalio. Silpni lapai, blyškiai žalia jų spalva rodo, kad trūksta azoto, ir atvirkščiai, vešlūs lapai, tamsiai žalia jų spalva rodo, kad dirvožemyje per daug azoto. Pirmuoju atveju reikia patręšti azoto trąšomis, antruoju – fosforo ir kalio. Tręšti reikia skystomis, vandenyje ištirpintomis trąšomis: į kibirą vandens dėti iki 30 g nitrofoskos arba 10-20 g amonio salietros, 30 g kalio chlorido, 20-30 g superfosfato. Gerai tręšti naminių paukščių, karvelių mėšlu. Į 4-5 kibirų talpos kubilą dėti 1 – 1,5 kibiro paukščių mėšlo ir užpilti vandeniu. Prieš laistant šį skystį reikia atskiesti vandeniu dar 10 kartų.

Be tręšimo skystomis trąšomis, patartinos ir sausos trąšos, ypač kai oras drėgnas, lietingas. Į 1 m2 žemės reikia berti 2-3 g azoto ir kalio ir 4-6 g fosforo trąšų. Labai naudinga kaitalioti organines ir mineralines trąšas, be to, tręšimą mikrotrąšų tirpalu pro lapus. Papildomasis tręšimas pro lapus – tai lapų suvilgymas trąšų tirpalu. Per gausus augalų tręšimas stipriu trąšų tirpalu gali pakenkti ir net pražudyti derlių.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.8 / 5. Įvertinimų skaičius: 4

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia