Griežčiai – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
1740
griezčiai

Griežčiai, bastutinių šeimos dvimetė daržovė. Kultivuojami valgomieji ir pašariniai griežčiai. Jie vartojami žali ir virti. Šiuose šakniavaisiuose yra daug cukraus, todėl jie yra labai skanūs. Griežčiuose yra 87,8% vandens, 1,2% proteino, 0,2% riebalų, 1,3% celiuliozės, 8,8% beazočių ekstraktinių medžiagų, 0,7% pelenų.

Griežčių šaknys rutuliškos, suplotos, geltonos, išauga iki 0.5-1.5 kg. Priekiniai griežčiai nedideli – šakniavaisio skersmuo 7-15 cm. Pašarinių griežčių šakniavaisiai yra balti. Epidermis geltonas arba geltonai baltas, minkštimas geltonas arba baltas.

Griežčiai gerai auga įvairiuose dirvožemiuose. Sunkiose, šlapiose, naujai įsavintose, rūgščiose dirvose taip pat užauga ir duoda derlių. Geriausiai dera drėgnose priemolio ir priesmėlio dirvose. Tinkamiausi priešsėliai – bulvės, ankštinės ir kitos mėšlu tręštos daržovės. Griežčiai ir kopūstai yra sodinami viename sėjomainos lauke. Tačiau griežčių nereikia auginti po kopūstų, nes juos puola tie patys kenkėjai ir ligos.

Griežčių sėklos smulkios – 1 g yra 350-400 sėklų. Jos dygsta 3-5C temperatūroje, daigai lengvai pakenčia 2-4C, o suaugę net 6-9C trumpalaikį šaltį.

Griežčiai gali būti sėjami tiesiog į dirvą arba sodinami daigais. Pasodinus daigais, gaunamas geresnis ir didesnis derlius. Sėklos sėjamos, ievai sužaliavus (balandžio pabaigoje), o daigai sodinami, alyvoms pražydus (gegužės pabaigoje). Sėjama ir sodinama 60 cm tarpueiliais, o tarp daigų paliekami 30-35 cm atstumai.

Kad griežčiai gerai derėtų, juos reikia gausiai tręšti. Iš organinių trąšų jiems tinka mėšlas, durpės, įvairūs kompostai. Mėšlas įterpiamas rudenį. Be organinių trąšų, reikia ir mineralinių: azoto 100-150, fosforo 60-140, kalio 60-200 kg/ha veiklios medžiagos. Fosforo ir kalio trąšos beriamos rudenį, o azoto trąšos ir boro magnis (50-70 kg/ha) – pavasarį, ruošiant dirvą sėjai.

Pasėliai prižiūrimi taip, kaip ir kitų šakniavaisių – purenama dirva, naikinamos piktžolės ir apkaupiamos šaknys. Derlius nuimamas taip, kaip ir burokėlių ir laikomas kapuose arba rūsiuose.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.4 / 5. Įvertinimų skaičius: 5

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia