Rožės

0
3133
rožės

Dažnai pasitaiko nuomonių, jog rožes gali auginti tik patyrę sodininkai, nes ši gėlė yra itin lepus ir daug dėmesio bei sodininkavimo patirties reikalaujantis augalas. Tačiau žinant pagrindinius rožių sodinimo bei priežiūros principus savo kiemą kvapniomis rožėmis gali papuošti net pradedantysis sodininkas ar mažai laiko sodininkavimui turintis žmogus. Užtikriname, kad rožių auginimas ir priežiūra pareikalaus mažiau pastangų, nei gali pasirodyti iš pradžių.

Ruošiantis sodinti rožes, svarbiausi yra trys klausimai, kuriuos turime atsakyti teisingai: kada sodinsime rožes, kur sodinsime ir kaip sodinsime. Jeigu nesuklysime tiesiai šiais trimis aspektais – mus ryškūs ir kvapnūs žiedai džiugins kiekvienais metais, teliks reguliarus tręšimas kelis kartus per metus ir itin paprastas augalo paruošimas žiemai.

Kada sodinsime rožes?

Pagrindinis mitas kalbant apie rožes yra šių gėlių sodinimo laikas. Galima išgirsti, kad rožes reikia sodinti sulaukus šilto pavasario. Iš tikrųjų rožės yra sodinamos ramybės, „miego“ laikotarpiu – tai reiškia jau įsivyravus rudens orams (nuo spalio vidurio iki žemei užšąlant) arba ankstyvą pavasarį, kai tik pradedamas jausti pirmas atšilimas ir žemei vos atšilus. Rudenį pasodintos rožės ims žydėti anksčiau, todėl visada siūlome pasirūpinti rožių sodinimu rudenį.

Kur sodinsime rožes?

Rožė yra daugiametis augalas, todėl ypač svarbu yra parinkti tinkamą vietą rožės sodinimui – puikiai parinkta vieta nereikalaus papildomos rožių priežiūros ateityje. Kalbant apie vietą, galime sakyti, jog rožei reikalingas visiškas oro sąlygų „viduriukas“. Rožės mėgsta šviesą ir šilumą, todėl jokiu būdu negalima sodinti jų medžių paūksmėje ar kitose vietose, kur visą dieną krenta šešėlis. Tuo pačiu nuolatinė kaitra taip pat gali deginti augalą, todėl dalį dienos krentantis šešėlis nuo namo krašto ar gyvatvorės būtų rožei į naudą. Dar vienas svarbus veiksnys – vėjas. Rožė neaugs sveika ir vešli, jei bus pasodinta vėjuotoje, skersvėjų varstomoje vietoje. Tačiau jei rožę sodinsime visai uždaroje, gryno oro neturinčioje vietoje – gali laikytis drėgmė, kuri taip pat pražudys augalą. Geriausia rožes sodinti netoli gyvatvorių arba atvirame vidiniame kieme prie namo sienos. Taip pat venkite rožes sodinti prie kitų vešlių augalų, medžių – palikę kelis metrus laisvės apsaugosite augalą nuo nereikalingos konkurencijos ir užtikrinsite pakankamą vandens ir reikalingų medžiagų kiekį.

Kaip sodinsime rožes?

Paskutinis, tačiau ne ką mažiau svarbus aspektas – kaip sodinti rožes. Apie tai, kokias rožes išsirinkti, geriausia pasitarti su rožių augintoju. Specialistai turi ilgametę patirtį ir tiksliai patars, kokie augalai tinkami būtent Jums. Svarbiausia yra rožės paruošimas prieš sodinimą – šiek tiek patrumpiname šaknis – 1 cm ir stiebus, kad šaknų ir stiebų ilgis būtų vienodas. Prieš sodinant geriausia rožes nakčiai palikti mirkti vandenyje – taip rožė prikaups vandens atsargų prieš keliaudama į dirvą. Kaip tinkamai paruošti dirvą?  Prisiminkite, kad sodinant rožes mūsų pagrindinis tikslas yra padėti rožei įsitvirtinti, o ne skatinti iš karto vešliai užaugti. Dėl šios priežasties sodindami rožės netręšiame, o jei dirva atrodo labai nederlinga – patariame dėti tik komposto. Iškasame pakankamai didelę duobę, kad rožė su šaknimis laisvai tilptų į duobę. Labai svarbu, kad skiepo vieta atsidurtų po žeme, nes būtent šią vietą reikia apsaugoti nuo šalčio. Pasodinus derėtų žemė apmulčiuoti 10-15 cm dirvožemiu. Paskutinis štrichas – gausiai palaistyti.

Tolimesnė rožių priežiūra

Laistyti – ypač prie namo sienos pasodintas rožes reikia itin lepinti vandeniu. Pirmaisiais metais tręšti rožių nereikia, o vėliau – reguliariai tręšti vieną ar du kartus sezono metu (ne daugiau). Pavasarį geriausia palepinti augalą organinėmis trąšomis, o vasarą – žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Svarbu netrešti gėlių rudenį – nauji ūgliai nespės suvešėti prieš užklumpant šalčiams. Taip pat svarbu paruošti rožes žiemai – jokiu būdu nereikia jų kirpti. Atšalus orams bet dar laikantis pliusui reikėtų stiebus nulenkti ir kabliukais pritvirtinti prie žemės. Prasidėjus pirmiems šalčiams – uždengti agroplėvele. Jokių papildomų priemonių – pjuvenų ar eglių šakų naudoti nereikia – tai gali tik pakenkti augalui.

Prisiminkite – rožė nereikalaus daug dėmesio ir itin didelių pastangų auginant, jei sodindami atkreipsite dėmesį į visus tris sodinimo aspektus. Šios nuostabios gėlės laikomos karališkomis ne dėl to, jog yra itin lepios – bet dėl to, kad nori augti palankiomis sąlygomis. Tereikia užtikrinti palankias sąlygas ir kiekvienais metais galėsite džiaugtis vešliais, spalvingais bei kvapniais žiedais.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.5 / 5. Įvertinimų skaičius: 2

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia