Tulpės

0
2934
tulpės

Dažnam tulpės asocijuojasi su pavasariu – taip yra todėl, kad šiomis skintomis, spalvingomis gėlėmis apsipila visos gėlių prekyvietės jau ankstyvą pavasarį, o pirkėjai gali rinktis iš didelio tulpių rūšių ir spalvų pasirinkimo. Tačiau skintos gėlės nuvysta, tai kaip užsiauginti ir pasirūpinti tulpėmis savo kieme, kad jos džiugintų ilgiau?

Tulpės yra lelijų šeimos gėlės ir jų suskaičiuojama virš 150 rūšių, todėl kaip išsirinkti tulpes patariame klausti tulpių augintojo bei pardavėjo – su specialisto pagalba tikrai išsirinksite gražiausią ir tinkamiausią auginimui rūšį. Reikia paminėti, kad tulpės jau tapusios tradicinėmis gėlėmis lietuvio darže. Taip yra todėl, kad šioms gėlėms itin palankus mūsų klimatas, o oro sąlygos leidžia augti bei žydėti be didelės papildomos priežiūros. Vis dėl to yra keli aspektai, kuriuos reikia žinoti prieš pradedant auginti tulpes – kada sodinti, kur sodinti ir kaip prižiūrėti pasodinus augalus. Įsidėmėjus šiuos tris aspektus, tulpių auginimas atrodys lengvas, bet labai daug džiaugsmo teikiantis užsiėmimas.

    Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kada reikia sodinti šias ryškiažiedes gėles. Nepriklausomai nuo rūšies, daugumą tulpių reikia sodinti prasidėjus rudeniui ir šiek tiek nurimus karščiams – nuo rugsėjo vidurio iki spalio pradžios, kai oras dar nėra visiškai atvėsęs. Tokiu metu pasodintos tulpės iki įšalo turės laiko įsitvirtinti, suleisti šaknis, prigyti ir pasiruošti žiemai.

    Antras svarbus aspektas: kur sodinti tulpes. Nors kartais gali pasirodyti, kad šios gėlės gali augti daugumoje sodo ar kiemo vietų – reikėtų atidžiai parinkti vietą gėlėms sodinti, nes rudenį atrodžiusi tinkama vieta, pavasarį gali tapti medžių paunksme. Vieta turėtų būti lygi – tačiau dideli skersvėjai nebus palankūs šiems augalams. Didelio vėjo lankstomos tulpės gali lūžti, išbyrėti ar iškraipyti žiedų lapeliai, tulpės gali prarasti tavo išvaizdą. Todėl patariame sodinti tulpes atviroje vietoje, tačiau ne plyname lauke. Taip pat užtikrinkite, kad tulpė visą dieną gaus saulės ir šviesos – tai būtina gražiems žiedams formuotis. Tulpės yra svogūninės gėlės, dėl to jų nederėtų sodinti į sunkią, drėgną, ar molingą žemę – tokioje žemėje šaknys negali tinkamai vystytis ir tulpė tikrai nespinduliuos gyvybiškumu. Parinkite lengvą žemę su neužsistovinčiu vandeniu. Kelias savaites prieš sodinant reikėtų žemę sukasti, patręšti organinėmis trąšomis, o prieš patį sodinimą – supurenti dar kartą.

Ir paskutinis, paprastas, tačiau taip pat svarbus patarimas – kaip sodinti tulpes. Supurentą dirvą gausiai palaistykite. Svogūną sodiname trijų svogūnų gylyje – tai reiškia, kad dar du arba trys svogūnai galėtų būti pasodinti ant viršaus – žinoma, tokiu atstumu nuo žemės paviršiaus įkišame tik vieną svogūną. Jei matote, kad žemė sunki – sodinkite augalą keliais centimetrais aukščiau. Sodindami kitą tulpę palikite apie 10 – 15 cm tarpą tarp augalų. Rekomenduojame nesodinti tulpių tankiau – augalai ims konkuruoti dėl maistinių medžiagų bei vandens, ištįs stiebai ir neatlaikys tulpės žiedo svorio. Užklupus pirmam šaltukui, reikėtų dirvą pamulčiuoti – taip padėsime šaknims geriau įsitvirtinti, tam naudokite durpes ar pjuvenas.

Kai tulpės pasodintos tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje – telieka trumpai paminėti kelis tulpių priežiūros klausimus. Tręšti svarbiausia yra prieš sodinant, o ankstyvą pavasarį reikėtų palepinti augalus azoto trąšomis. Taip pat galime užtikrinti žiedlapių susidarymą tuo metu patręšdami gėles fosforo trąšomis. Visada naudinga papurenti žemę. Žinoma – visu šiltuoju laikotarpiu reikia gausiai gėles laistyti, tačiau stebėkite dirvą – ilgai neišdžiūnantis vanduo gali apsunkinti dirvą bei pražudyti augalą. Taip pat tulpes reikia nuolatos stebėti – tiek prieš sodinant svogūnėlius, tiek augalams dygstant, tiek žydint – pastebėjus ligos požymius iš karto pašalinti augalą su visomis šaknimis, kad neužsikrėstų kitos gėlės. Tulpių svogūnėliai yra iškasami ir sodinami kasmet – tai reikėtų padaryti tik visiškai nužydėjus ir nudžiuvus augalui, tačiau neužtrukti – vėliau iškasus tulpes jos gali būti labiau imlios ligoms.

Atsižvelgus į sodinimo laiką, vietą ir pagrindines taisykles sodinant – galime lengvai ir neskirdami per daug priežiūros užsiauginti iš tiesų nepaprastai dailių, spalvingų ir sveikų tulpių. Mažas patarimas norintiems pasiskinti šių gėlių į namus – palikite nors vieną lapą skindami tulpę. Ir atlikus visus pasiruošimo ir auginimo darbus tinkamai – džiaukitės nuostabiomis pavasario spalvomis.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Įvertinimų skaičius: 1

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia