Ankstyvosios bulvės – veislės, sodinimas ir priežiūra

0
2602
Ankstyvosios bulvės

Ankstyvųjų bulvių gumbų paruošimas sodinimui

Ankstyvam derliui gauti sodinami daiginti gumbai. Geriausia juos pradėti daiginti likus 30—45 dienoms iki sodinimo. Jeigu daiginimo patalpa šildoma, tai pirmomis daiginimo dienomis temperatūrą reikia pakelti iki 20C, o daigams prasikalus—sumažinti iki 8—14C. ilgesnį laiką daiginami aukštesnėje temperatūroje gumbai išgarina daug drėgmės, išaugina ilgus daigus, kurie be reikalo sunaudoja atsargines maisto medžiagas.

Bulves galima daiginti dėžėse, lentynose arba ant stelažų. Patogiausia daiginti 28 cm pločio ir 135 cm ilgio polietileninės plėvelės maišeliuose. Plėvelėje kas 10—15 cm padaromos vienos kapeikos dydžio skylutės, kad į maišelį patektų oras ir išeitų anglies dioksidas, susidarantis gumbams kvėpuojant. Į ‘maišelius pilama maždaug po 12 kg bulvių, galai užsiuvami arba užlydomi, o gumbai paskirstomi vienodai abiejuose galuose. Maišelis per vidurį persveriamas ant tam tikslui padarytų sijų. Šviesoje daiginami gumbai pažaliuoja. Tai gerai, nes gumbuose susikaupęs chlorofilas skatina šaknų sistemos, lapų ir stolonų vystymąsi.

Norint gauti dar ankstyvesnį bulvių derlių, jau sudaigintiems gumbams reikia sudaryti drėgną aplinką, kad prie jų pagrindo susidarytų šaknelės. Imama durpių, pjuvenų, komposto arba lygiomis dalimis visų šių medžiagų mišinio, supilama į dėžę 5—6 cm sluoksniu ir atsargiai dedamas daigintų gumbų sluoksnis, o ant viršaus vėl užpilamas durpių, pjuvenų ar komposto sluoksnis tokio storio, kad uždengtų bulvių daigus. Taip sluoksniuojama dėžėse po 4—5 gumbų sluoksnius. Užpylus viršutinį sluoksnį, gumbai iš laistytuvo palaistomi kambario temperatūros vandeniu. Gumbams dezinfekuoti 10 l vandens ištirpinama 10 g vario sulfato. Laistoma tiek, kad vanduo pasiektų apatinį bulvių sluoksnį. 15C temperatūroje po 2—3 dienų prie daigų pagrindo susidaro šaknelės. Tada galima palaistyti tokiu trąšų tirpalu: 10 l vandens ištirpinti dvi degtukų dėžutes superfosfato ir vieną dėžutę kalio chlorido. Laistyti taip, kad sudrėktų ir apatinis bulvių sluoksnis. Praėjus 3—4 dienoms sudaigintus gumbus jau galima sodinti į lauką.

Ankstyvųjų bulvių sodinimas

Daigintus gumbus galima sodinti anksčiau, nelaukiant, kol dirva 10 cm gylyje įšils iki 7—8C. Sodinti reikia labai atsargiai, kad nenusilaužytų daigai ir šaknelės.

Daiginti gumbai yra lepesni negu nedaiginti. Anksti sudygusios bulvės gali nukentėti nuo pavasario šalnų, todėl sodinamos lengvose dirvose, aukštesnėse vietose, dar geriau—nuolaidesnėse į pietų pusę. Dirva turi būti puri, turinti daug maisto medžiagų. Rudenį į 10m2 išberiama 400 g superfosfato ir 300 g kalio chlorido. Kad dirva būtų ne tik derlinga, bet ir šiltesnė, iš rudens „gausiai ,patręšiama mėšlu (40 kg/10m2). Pavasarį bulves geriau tręšti amonio sulfatu (500 g/10m2), tada jos esti skanesnės ir mažiau juoduoja negu patręštos amonio salietra. Kaip kalio trąša ankstyvosioms bulvėms labai tinka medžio pelenai, nes jie neturi chloro, kuris pablogina bulvių skonį.

Bulvės mėgsta šviesą, todėl »joms neskiriamos užpavėsintos vietos, po medžiais. Jos nesodinamos po pomidorų ar kitų bulvinių šeimos augalų. Daigintų bulvių, ypač su besivystančiomis šaknelėmis, nereikia sodinti į per daug išdžiuvusią dirvą. Sunkiose dirvose bulvės vėliau dera.

Parinkus tinkamą vietą, ankstyvąsias bulves geriausia sodinti balandžio antrojoje pusėje. Nesudygusioms bulvėms trumpalaikis atšalimas nepavojingas, o sudygusias bulves nuo pavasario šalnų galima apsaugoti kaupimu. Laukiant stipresnių šalnų, galima kaupti net užberiant lapus. Vagomis auginant bulves, geriau prieina prie šaknų oras, dirva geriau įšyla ir bulvės greičiau dygsta bei auga. Vagose geriau laikosi dieną įšilęs oras, todėl bulvės. gali mažiau nukentėti nuo šalnų. Nors bulvių lapai nušąla jau—1.5-2C temperatūroje, tačiau jei lieka stipri šaknų sistema, tokios bulvės greit atželia ir anksčiau dera negu vėlai pasodintos.

Sodintini tik sveiki, sveriantys ne mažiau kaip 80—100 g gumbai. Stambesni gumbai turi daugiau atsarginių maisto medžiagų, iš kurių išauga stipresni daigai. Nors sodinimui sunaudojama daugiau sėklinės medžiagos, bet iš stambių gumbų gaunamas ne tik didesnis, bet ir ankstyvesnis derlius.

Ankstyvąsias bulves geriausia sodinti paliekant 60 cm pločio tarpueilius ir 30 cm tarp augalų. Nepatartina daržuose bulves sodinti labai tankiai, nes ištįsta bulvienojai, būna daugiau smulkių gumbų.

Ankstyvąsias bulves reikia sodinti negiliai, priemolio dirvose tik 4 cm gyliu (kad virš gumbo susidarytų bulvės storio sluoksnis), o lengvose priesmėlio dirvose— giliau (7—8 cm gyliu). Pasodinus per giliai į nepakankamai įšilusią dirvą, bulvės ilgiau dygsta.

Ankstyvųjų bulvių priežiūra

Po kiekvieno lietaus, iki bulvėms sudygstant, bent geležiniu grėbliu reikia suardyti dirvos paviršiuje susidariusią plutą. Bulvėms sudygus, tarpueiliams purenti labai tinka rankiniai rotaciniai purentuvai. Jais išpurenama dirva ir sunaikinamos piktžolės. Normaliomis meteorologinėmis sąlygomis pirmą kartą bulves reikia kaupti, kai jos esti 8—10 cm aukščio, o antrą kartą — 15—20 cm aukščio. Kaupiant sekliai pasodintas bulves, padaromos aukštesnės vagos, kad bulvės galėtų normaliai augti ir vystytis.

Jeigu dirva buvo mažai įtręšta prieš pirmą, kaupimą, galima papildomai patręšti azoto trąšomis, saugant, kad jos „nepatektų ant daigų ar lapų. Papildomai srutomis netręšiama.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.9 / 5. Įvertinimų skaičius: 10

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia