Aguročiai ir patisonai – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
1668
Aguročiai ir patisonai - sodinimas, auginimas ir priežiūra

Jauni 15—20 cm ilgio aguročiai vartojami žali, virti, kepti, įdaryti, marinuoti, konservuoti. Biologinės brandos—subrendusių aguročių vaisių minkštimas esti kiek standesnis, luobelė kieta. Patiekalams. gaminti luobelė nulupama, išimamos sėklos. lš subrendusių aguročių vaisių verdamos sriubos. gaminami kiti įvairūs kepti, troškinti patiekalai bei konservai.

Patisonų jauni 3—6 cm skersmens vaisiai daugiausiai konservuojami. Iš žalių bei virtų patisonų gaminamos salotos, jie kepami; troškinami. Įdaryti tinka stambesni 8—12 dienų patisonai. Biologinės brandos. kieta luobele ir subrendusiomis sėklomis patisonai vartojami taip pat kaip aguročiai. Patisonų skonis geresnis už aguročių.

Dirva

Aguročiai ir patisonai auga kiekvienoje gerai patręštoje dirvoje. Jiems dirva tręšiama taip kaip moliūgams. Nepatartina aguročių bei patisonų sodinti ant kompostų krūvų, nes jie ne tik nualina kompostą, sunaudodami daug maisto medžiagų. bet ir labai vešliai augdami duoda mažesnį bei vėlyvesnį vaisių derlių.

Sėja

Aguročiai ir patisonai jautrūs šalnoms, todėl sėjami vėlai—paprastajai alyvai pradėjus žydėti (dirvos temperatūra turi būti 12—13C šilumos). Aguročiai ir patisonai sėjami 70×70 cm atstumais. Sėklos įterpiamos 3—4 cm gyliu. Į duobutę dedama po 2—3 sėklas.

Šaltą pavasarį arba norint gauti ankstyvesnį derlių, aguročiai ir patisonai gegužės pradžioje sėjami šiltadaržiuose arba kambaryje į 8×8 cm arba 10×10 cm dydžio puodelius. Daigai su 2—3 tikraisiais lapais, pripratinti prie lauko sąlygų, sodinami į dirvą, praėjus šalnoms tokiais pat atstumais kaip ir sėjant. Pasodinti daigai gausiai palaistomi (1 daigui 1 l vandens) ir apžeriami puria žeme, kad prie daigo nesusidarytų dirvos plutelė.

Priežiūra

Sėti aguročiai ir’patisonai retinami, kai susiformuoja pirmasis tikrasis lapas. Retinant lizde paliekama vienas stipriausias augalas. Išretinti aguročiai bei patisonai apkaupiami ir patręšiami kaip moliūgai. Tarpueiliai purenami ir naikinamos piktžolės iki augalų lapai užskleidžia dirvą. Aguročiai -ir patisonai mėgsta drėgmę, todėl. kai sausa, laistomi ir po 1—2 dienų purenami tarpueiliai. Silpnai augančius aguročius ir patisonus naudinga tręšti pro lapus kaip moliūgus.

Derliaus nuėmimas

Jauni aguročių ir patisonų vaisiai renkami kas 2—3 dienos, o masiškai derant—kasdien. Visus vaisius reikia nuimti prieš šalnas. Subrendusių (biologinės ‘brandos) aguročių ir patisonų vartojimo laiką galima pratęsti 1—2 mėnesiais, laikant juos vėsioje patalpoje (2—3C šilumos ir 60—75% santykinė oro drėgmė).

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.7 / 5. Įvertinimų skaičius: 7

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia