Brokoliai – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
1903
Brokoliai

Maistui vartojami brokolių žiedynai (galvutės) su 10—20 cm ilgio sultingais žiedstiebiais. Brokoliai ne blogesnio skonio už žiedinius kopūstus, maistingesni, o vitamino C, karotino, mineralinių medžiagų turi daugiau už pastaruosius.

Brokoliai vartojami žali, virti, kepti, troškinti, konservuoti. Iš jų gaminamos salotos, sriubos ir kiti patiekalai, kurie valgomi atskirai arba kaip priedas prie mėsos, žuvies ir kitų patiekalų. Brokoliai konservuojami vieni ir su kitomis daržovėmis.

Patariama auginti ankstyvą brokolių veislę ‘Green Sprouting’, kurios žiedynų derlius pradedamas imti, praėjus 40—50 dienų nuo daigų pasodinimo.

Dirva

Brokoliai gerai auga puveningoje nerūgščioje priesmėlio (pH ne mažiau kaip 6,5) arba priemolio dirvoje. Rūgštesnę dirvą rudenį reikia kalkinti. Brokoliai mėgsta drėgnesnes dirvas. Tinkamiausi priešsėliai—bulvės, agurkai, šakniavaisinės daržovės. Dirva ruošiama taip pat kaip kitoms kopūstinėms daržovėmis.

Daigų auginimas

Brokolius galima sėti keliais terminais. Nuo sėjos laiko priklauso derliaus ankstyvumas. Ankstyviausiam derliui gauti brokoliai sėjami kovo viduryje—balandžio pradžioje šiltnamyje arba kambaryje į dėžutes. Daigai pikuojami į puodelius arba dėžutes ir auginami kaip ankstyvųjų gūžinių kopūstų. Vėlyvesniam— vasaros derliui brokoliai sėjami balandžio antrojoje pusėje į lysves po polietileninės plėvelės priedangomis ir auginami kaip gūžinių vėlyvųjų kopūstų daigai. Dar vėlyvesniam—vasaros pabaigos derliui brokolius galima sėti į lysves gegužės pradžioje. Šios sėjos brokolių daigai auginami kaip vidutinio vėlyvumo gūžinių kopūstų daigai. Vartojimui rudenį brokoliai sėjami gegužės pabaigoje—birželio pradžioje į lysves.

Brokolius galima sėti tiesiai į dirvą taip pat keliais terminais—nuo gegužės pradžios iki birželio vidurio. Sėjama 60 cm tarpueiliais, eilėje kas 50 cm po kelias sėklas duobutėje. Susiformavus 2 tikriesiems lapeliams, retinama paliekant po 1 augalą.

Brokolių sodinimas

Daigai į dirvą sodinami, kai susiformuoja 4—5 lapai. lš peraugusių daigų stambūs žiedynai (galvutės) nesusiformuoja. Ankstyvos sėjos prie lauko sąlygų pripratinti daigai į dirvą sodinami paprastajai ievai sužaliavus (balandžio 25—gegužės 8 d.). Brokoliai nebijo šalnų, pakenčia iki 7C šaltį. Kitų sėjos terminų daigai į dirvą sodinami, daigams užaugus.

Brokoliai sodinami lygioje dirvoje 60×50 cm atstumais. Tankiau (60X20—30 cm) pasodintų brokolių susiformuoja stambesni centriniai žiedynai, bet esti mažesnis šoninių žiedynų derlius. Sodinant daigai į dirvą įleidžiami iki pirmųjų lapkočių.

Brokolių priežiūra

Augdami brokoliai sunaudoja daug maisto medžiagų ir vandens. Todėl, kai tik pasodinti daigai prigyja, o tiesiai į dirvą sėti brokoliai išretinami, pa-pildomai tręšiami (į 10 m2 beriama 150—200 g amonio salietros). Pradėjus formuotis žiedynams, tręšiama antrą kartą (į 10 m2 beriama 150—200 g amonio salietros ir 100—150 g kalio chlorido). Trečią kartą brokoliai papildomai tręšiami, nuėmus centrinių žiedynų derlių (į 10 m2 beriama 100—150 g amonio salietros ir 100 g kalio chlorido). Brokoliai prižiūrimi taip pat kaip kitos kopūstinės daržovės: naikinamos piktžolės, purenama, kaupiama. Kai sausa, brokolius reikia laistyti, o ypač gausiai, pradėjus formuotis žiedynams ir derant. Brokolių žiedynų (galvučių) nuo saulės „nereikia pridengti kaip žiedinių kopūstų.

Labai ankstyvą derlių galima gauti, brokolius auginant po polietileninės plėvelės priedangomis. Ankstyviausios sėjos puodeliuose išaugintus brokolių daigus po polietileninės plėvelės priedangomis galima pasodinti 10—14 dienų anksčiau negu į lauką. Sodinama tokiais pat atstumais kaip ir lauke. Brokolius auginant po priedangomis, reikia labai atidžiai stebėti oro temperatūrą. kuri saulėtomis dienomis turi būti ne aukštesnė kaip 24C, ūkanotomis —20C, naktį—12—15C. Kai oro temperatūra aukštesnė, vėdinama. Visa kita priežiūra kaip ir augančių lauke.

Paprastajai alyvai pradėjus žydėti, priedangos nuo brokolių nuimamos. Brokolių derlius nuo tų pačių augalų imamas keletą kartų. Žiedynai (galvutės) pjaunami su 10—25 cm ilgio žiedstiebiais prieš pat išsiskleidžiant žiedpumpuriams. Nupjovus centrinius žiedynus (galvutes), po 5—7 dienų iš lapų pažastyse esančių pumpurų susiformuoja šoniniai žiedynai. Antro derliaus ant vieno augalo susidaro 5—9 ir daugiau smulkesnių šoninių žiedynų, kurie sveria ne mažiau už centrinį žiedyną. Priklausomai nuo veislės centrinis žiedynas sveria 200—600 g. Šoninių žiedynų derlius kas 5—7 dienos imamas 4—8 savaites.

Derliaus nuėmimo nereikia vėluoti, nes su žydinčiais žiedais brokolių žiedynai (galvutės) maistui netinka. Jei žydi tik keli žiedai, juos išskynus, žiedynas maistui tinka. Jei, imant derlių, randama gausiai pražydusių žiedynų, juos reikia išpjauti, kad netrukdytų formuotis kitų žiedynų derliui. Brokolių žiedynai pjaunami iš ryto arba pavakary. Nupjautus žiedynus reikia tuojau suvartoti, nes jie greitai vysta, keičia spalvą, o kartais ir sužydi. Nupjautus žiedynus sudėjus į polietileninės plėvelės maišelius, šaldytuve galima išlaikyti kelias dienas.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4 / 5. Įvertinimų skaičius: 4

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia