Paprikos (ankštpipiriai) – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
1340
Paprikos (ankštpipiriai) - sodinimas, auginimas ir priežiūra

Pagal skonį ankštpipiriai (paprikos) skirstomi į karčiuosius ir saldžiuosius. Pirmųjų vaisiai pailgi, smaili, labai kartūs, tvilkinančio skonio, vartojami kaip prieskonis. iš jų gaminami milteliai įvairiems patiekalams, marinatams, padažams, rauginamiems agurkams, konservams paskaninti. Saldžiųjų ankštpipirių vaisiai esti stambūs, platūs, apvalūs, cilindro formos ar nusmailėję. iš jų gaminamos įvairios salotos, vartojami troškinti. kepti, įdaryti, rauginti bei įvairiai konservuoti, kaip prieskonis įvairiems patiekalams, marinatams, padažams.

Dirva

Apkštpipiriams parenkama šilta, nuo vėjų apsaugota, saulėta vieta. Jie gerai auga priesmėlio ai’-.ba lengvo priemolio dirvoje. Tręšiama kaip ir pomidorams. Ankštpipiriai labai jautrūs chloro junginiams, todėl kalio ir fosforo trąšas geriau berti rudenį, prieš gilų arimą ar kasimą. Nedaug puvenų turinti dirva rudenį tręšiama organinėmis trąšomis (į 10m2 iškratoma 40—50 kg gerai perpuvusio komposto, nes šviežio mėšlo ankštpipiriai nemėgsta). Tinkamiausi priešsėliai ankštpipiriams—mėšlu tręštos daržovės: kopūstai, agurkai, taip pat ankštinės daržovės.

Daigų auginimas

Ankštpipirių vegetacijos periodas ilgas— 125—150 dienų, todėl daigai auginami šiltadaržiuose arba saulėtame kambaryje. Sėjami ankštpipiriai tokiu pat laiku ir daigai auginami tokioje pat temperatūroje kaip baklažanų. Pikuoti prigiję daigai papildomai tręšiami mineralinių trąšų tirpalu arba praskiestomis organinėmis trąšomis— paukščių (1:15), karvių (1:10) išmatomis. 1—2 savaites prieš sodinant į lauką, daigai pradedami pratinti prie lauko sąlygų.

Paprikų sodinimas

Į dirvą ankštpipiriai sodinami praėjus šalnoms ir dirvai gerai įšilus, kai pražysta paprastasis erškėtis (birželio 7—22 d.). Prieš sodinimą daigai gausiai palaistomi. kad iš dėžučių arba puodelių juos galima būtų išimti su žemių kamuoliu ir mažiau nutrūktų šaknų. Sodinama 60X30 cm atstumais. Pasodinti daigai gerai palaistomi ir apžeriami puria žeme, kad, drėgmei garuojant, prie daigų nesusidarytų dirvos plutelė.

Ankštpipirius auginant po polietileninės plėvelės priedangomis, gaunamas ankstyvesnis ir didesnis derlius. Dirva ruošiama ir tręšiama taip kaip ir juos auginant lauke. Ankštpipirius galima auginti inspektuose po daržovių daigų, bet žemių sluoksnis turi būti ne plonesnis kaip 30 cm, kad šaknys nepasiektų mėšlo ir augalai nepradėtų skursti. Po polietileninės plėvelės priedangomis ankštpipirių daigai sodinami 2—3 savaitėmis anksčiau (paprastajai alyvai pradėjus žydėti-) negu į lauką 2 arba 3 eilių juostomis: tarp eilių 30—40 cm, tarp juostų 60 cm ir tarp augalų 25—30 cm atstumais.

Paprikų priežiūra

Lauke, po polietileninės plėvelės priedangomis arba inspektuose auginamiems ankštpipiriams dirva per visą: vegetacija turi būti puri ir nepiktžolėta. Jie reiklūs ir drėgmei. Sausą dirvą reikia laistyti pilant vandens tiek, kad .žemė sudrėktų iki 20 cm gylio. Pirmą kartą papildomai tręšiama, pipirams masiškai žydint (į 10 m2 beriama 50 g amonio salietros, 100 g superfosfato ir 50 g kalio chlorido). Įterpus trąšas, gausiai palaistoma. Minėtų trąšų kiekį galima ištirpinti ir palieti augalus. Antrą kartą tokiu pat trąšų kiekiu ankštpipiriai tręšiami, pradėjus vaisiams augti. Kad vaisiai užaugtų stambesni ir anksčiau subręstų. visus rugpjūčio antrojoje pusėje žydinčius žiedus reikia išskinti.

Ankštpipirių derliaus rinkimas

Derlius pradedamas imti. kai vaisiai užauga iki veislei būdingos formos ir dydžio. Vaisiai skinami su koteliu. Derlių nuimant parinktinai, greičiau auga ir bręsta likę vaisiai. Priklausomai nuo veislės užaugę vaisiai esti tamsiai, šviesiai žali arba šviesiai gelsvi, biologinės brandos—raudoni arba šviesiai gelsvi. Ankštpipirių vaisiuose gausu vitamino C. bet daugiausiai jo esti biologinės brandos vaisiuose. Lauke auginamų ankštpipirių visi vaisiai surenkami prieš šalnas, o šiltadaržiuose—prieš didesnį atšalimą. Apšalę vaisiai maistui netinka. Auginant saldžiuosius ankštpipirius po polietileninės plėvelės priedangomis, gaunama 2,2—3,4 kg/m2 vaisių, karčiųjų— 1,8—2,0 kg/ma. Kad žali vaisiai greičiau prinoktų, laikomi 20—25C temperatūros patalpoje. Vaisiai ilgiau išsilaiko ir lėčiau bręsta, kai patalpoje būna 10-12C oro temperatūra ir 70—80% santykinė oro drėgmė.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.3 / 5. Įvertinimų skaičius: 3

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia