Petražolės – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
3614
Petražolės - sodinimas, auginimas ir priežiūra

Petražolės yra lapinės ir šakniavaisinės. Lapinių petražolių užauga daug lygių, karpytų arba garbanotų lapų, bet jų šaknys esti plonos, šakotos. Šakniavaisinių petražolių šaknys storos, lygios arba mažai šakotos, lapai lygūs, karpyti.

Petražolės ne tik paskanina ir puošia patiekalus, bet yra vertinga dietinė daržovė. Žali ir džiovinti petražolių lapai vartojami salotoms, sriuboms, įvairiems kitiems mėsos, žuvies, silkių, grybų, daržovių patiekalams, padažams, marinatams, aptepams, konservams paskaninti. Petražolių šaknimis paskaninamos sriulbos, ypač sultiniai, mėsos, žuvies, grybų, taip pat ir daržovių patiekalai. į pastaruosius dedamos žalios ir virtos petražolių šaknys.

Dirva

Petražolės gerai dera giliai įdirbtoje, priesmėlio arba lengvo priemolio gausiai puvenų turinčioje dirvoje. Tinkamiausi petražolėms priešsėliai yra organinėmis trąšomis tręštos daržovės—kopūstai, agurkai, pomidorai. Jei priešsėlis nebuvo tręštas organinėmis trąšomis, tai rudenį, prieš ariant ar kasant dirvą į 10 m2 iškratoma 40—50 kg komposto, išberiama 500 g supertostato ir 300 g kalio chlorido. Pavasarį išberiama ir 10 cm gyliu įterpiama-200. g amonio salietros. Supuolusią dirvą reikia perkasti.

Sėja

Petražolės’sėjamos anksti pavasarį (rugiams pradėjus augti) arba prieš žiemą. Pasėtos sausos petražolių sėklos sudygsta tik po 18-20 dienų. Norint kad jos greičiau sudygtų, pavasarį į drėgną dirvą galima sėti pamirkytas arba padaigintas sėklas. .Petražolės lygioje dirvoje sėjamos 30—40 cm atstumais-tarp eilių. o lysvėse išilgai jų po tris eilutes. Sėklos įterpiamos 1—1,5 cm gyliu. Į 10 m2 išsėjama 6—8 g sėklų.

Prieš žiemą petražolės sėjamos į iš anksto paruoštose lysvėse padarytus griovelius, kai pastoviai pradeda šalti. Į 10 m2 išsėjama apie 10 g sėklų, t.y. apie 20—30% sėklų daugiau negu sėjant pavasarį. Sėklos užpilamos nesušalusia žeme (krūvą reikia iš anksto pridengti), o paskui visas lysvės paviršius mulčiuojamas 3—4 cm storio durpių sluoksniu.

Priežiūra

Kai susiformuoja 2—3 lapeliai, petražolės retinamos 3—5 cm atstumais tarp augalų. Išretinus papildomai tręšiamos amonio salietra (100—150 g į 10 m2). Tarpueiliai pradedami purenti, vos petražolėms sudygus. Iš pradžių purenama 4—6 cm, o vėliau 8—10 cm gyliu. Per visą vegetacija dirva palaikoma puri ir nepiktžolėta, nes piktžolių stelbimui petražolės labai jautrios. Kai trūksta drėgmės. petražoles reikia laistyti.

Derliaus nuėmimas

Lapinių petražolių lapai pjaunami, kai susiformuoja lapų skrotelės, _t. y. vasaros viduryje. Per vegetacija lapai pjaunami 2—3 kartus, nepažeidžiant galvutės ir pumpuro. Petražolės šalčiui ištvermingos, todėl paskutinieji lapai nupjaunami ir šaknys iškasamos prieš užšąlant. Iškastas šaknis galima pasodinti į puodelius arba dėžutes ir laikyti šiltnamyje, kambaryje arba virtuvėje ant palangės. Tuomet šviežių lapų galima turėti visą žiemą.

Šakniavaisinių petražolių derlius imamas tuo pat metu, kai kasamos lapinių;šaknys. Lapai nupjaunami (nepažeidžiant galvutės) ir surenkami, o šaknys atsargiai iškasamos, nes pažeistos blogai laikosi. Paprastai jos laikomos rūsyje dėžėse susluoksniuotos su smėliu. Gerai petražolių šaknys išsilaiko, prikastos darže dirvoje, pridengus eglišakėmis (apsaugai nuo pelių) ir 20 cm storio durpių sluoksniu.

Petražolių lapai, sudėti po 200—300 g į 80—100 mikronų storio 20X50 cm dydžio polietileninės plėvelės maišelius du kartus užlenkus jų viršų ir susegus sąvaržėlėmis, šaldytuve išsilaiko 1,5—2 mėnesius.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.7 / 5. Įvertinimų skaičius: 21

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia