Ridikėliai – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
2827
Ridikėliai - sodinimas, auginimas ir priežiūra

Dirva

Ridikėliai gerai auga lengvoje ir vidutinio sunkumo dirvoje. Sunkios molio, drėgnos, taip pat rūgščios dirvos jiems netinka, nes jose išauga deformuoti, blogesnio skonio šakniavaisiai. Dirvos reakcija turi būti neutrali arba silpnai šarminė.

Ridikėliams skirtų dirvų negalima tręšti šviežiu mėšlu. nes augalai išauga j lapus ir nesuformuoja šakniavaisių. Jiems geriausiai tinka kompostas. Ridikėliai gerai auga antrais metais po daržovių, tręštų mėšlu. Dirva tręšiama ir mineralinėmis trąšomis (į 10 m? beriama 400 g superfosfato, 200 g kalio chlorido ir 300 g amonio salietros). Derlingose, puveningose dirvose reikia sumažinti, o lengvose, mažai derlingose—padidinti azoto trąšų kiekį.

Sėja

Lauke ridikėlius galima sėti prieš žiemą arba anksti pavasarį, kai tik išdžiūsta dirva. Masiškai jie sėjami balandžio pradžioje, šalpusniui pražydus, o rudeniui—rugpjūčio—rugsėjo mėn. Norint ridikėlių turėti ilgesnį laiką, pavasarį jie sėjami kas dvi savaitės (iki gegužės vidurio). Sėklos sėjamos lysvėse eilutėmis atstumais tarp eilučių. Į 10 m2 išsėjama 20—30 g sėklų.

Priežiūra

Gausiai ir „laiku laistomų ridikėlių derlius būna didesnis, geresnės kokybės—šakniavaisiai gražios formos, sultingi, skanūs. Kai trūksta drėgmės, augalai ‘išauga į lapus, nesuformuoja šakniavaisių, greitai perauga į žyduolius.

Sudygę ridikėliai retinami, paliekant 3—4 cm tarp augalų. Praretinti ridikėliai gauna daugiau šviesos. šakniavaisiai gerai išsivysto, būna stambūs, greičiau užauga. Išretintus ridikėlius naudinga apkaupti. Sunkesnę dirvą reikia dažnai purenti, kad į ją daugiau patektų oro, ji būtų puresnė, lyjant ar laistant geriau susi’gertų vanduo. Kai »būna sausi ir karšti orai, kad augalai neišaugtų į lapus, pasėlį reikia gausiai laistyti šaltu vandeniu. Užaugę ridikėliai raunami ne iš karto, o atrinktinai.

Ridikėlių auginimas šiltadaržiuose

Žieminiuose šiltnamiuose ridikėlius galima sėti sausio pabaigoje į dėžutes ir persodinti į nuolatinę vietą. Tada šakniavaisiai greičiau užauga, esti „stambesni, geresnės kokybės. Sodinami eilutėmis 15 cm atstumais tarp eilučių ir 5 cm tarp augalų. Norint sparčiau pasodinti, daromi grioveliai, juose paguldomi skilčialapių fazės daigeliai ir pridengiami žeme. Polietileniniuose šiltnamiuose ridikėliai paprastai sėjami eilutėmis. o toliau prižiūrimi kaip ir lauke.

Jei ridikėliai auginami po agurkų, tręštų organinėmis trąšomis, jiems pakanka fosforo ir kalio trąšų (į 10 m2 beriama 500 g superiostato ir 300 g kalio chlorido). Gerai augančių ridikėlių papildomai tręšti nereikia. Pasėti ridikėliai retinami, purenami, kaupiami ir tarpueiliuose naikinamos piktžolės.

Ridikėliams sudygti palaikoma aukšta temperatūra—24—26C, o sudygus (kol pradeda formuotis tikrieji lapeliai), kad daigai neištįstų žemesnė (8—10C). Kadangi pavasarį trūksta šviesos, todėl ir toliau palaikoma neaukšta temperatūra (16—18C), iki šakniavaisiai visiškai išaugs. Šiltomis, giedriomis dienomis šiltnamius reikia nuolat vėdinti.

Jeigu ridikėlių lapeliai smulkūs, gelsvi, juos reikia papildomai tręšti mineralinių trąšų tirpalu (į 10 l vandens dedama po 25 g kalio chlorido ir superfosfato) kartą per savaitę, paskui palaistyti grynu vandeniu. Pavasariniuose šiltnamiuose pasėtų ridikėlių ‘Zara’ ir ‘Kretingos pagerintieji šakniavaisiai subręsta per 22—26 d., o pasėtų žieminiuose sausio viduryje—per 40—45 d.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4 / 5. Įvertinimų skaičius: 11

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia