Žiediniai kopūstai (kalafiorai) – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
3432
Žiedinis kopūstas - kalafioras

Žiediniai kopūstai nebijo šalnų, todėl daugiausiai auginami pavasarį ankstyvai produkcijai gauti. Anksčiausiai jų galima išsiauginti po plėvele.

Dirva žiediniams kopūstams

Žiediniams kopūstams tinkamiausia dirva—nerūgštus, puveningas priemolis. Lengvoje dirvoje su lengvu podirviu žiediniai kopūstai neduoda gausaus derliaus, nes jiems trūksta drėgmės. Be to, lengva dirva greičiau įšyla, joje greičiau praeina atskiros augalų augimo ir vystymosi fazės, todėl galvutės greičiau .prasiskleidžia, netenka standumo, perauga.

Geriausi priešsėliai žiediniams kopūstams— agurkai ir bulvės, tačiau neblogai tinka ir kitos nekryžmažiedės daržovės, jeigu po jų dirva patręšiama organinėmis trąšomis. Ziediniams kopūstams ji tręšiama taip, kaip ir baltiesiems gūžiniams.

Žiediniams kopūstams reikia daug šviesos. Jie nemėgsta pavėsio arba arti esančių medžių ir krūmų. Pavėsyje galvutės būna smulkios, deformuotos.

Daigų auginimas

Ankstyvą ir gausiausią derlių galima gauti daigus išauginus puodeliuose. Sėklos sėjamos balandžio mėn. į dėžutes. Pasirodžius tikriesiems lapeliams, daigai ‘pikuojami į 8—10 cm skersmens puodelius ir auginami apšildomame šiltnamyje.

Žiedinių kopūstų sodinimas

Puodeliai su daigais į dirvą sodinami gegužės antrojoje pusėje. Reikia vengti daigus sodinti prieš „pat šalnas, nes nespėję prigyti jie nukenčia nuo šalnų. Prigiję daigai šalnų nebijo.

Kad visą vasarą nepritrūktų žiedinių kopūstų, jie sėjami kas 10—15 dienų (paskutinė sėja —birželio viduryje). Vasariniam kopūstų derliui daigai auginami lauke lysvėse.

Žiedinių kopūstų priežiūra

Pasodintus „žiedinius kopūstus reikia dažnai ir gausiai laistyti, paskui daigus apkaupti arba mulčiuoti, o po gausesnio lietaus—purenti.žemę. Apkaupti daigai greitai išleidžia papildomas šaknis, sutvirtėja šaknų sistema, gaunamas geresnis derlius. Kad žiediniai kopūstai gerai augtų, jiems reikia daug azoto trąšų: pirmą kartą papildomai tręšiama daigams prigijus (beriama po 20 g amonio salietros apie augalą), antrą kartą—galvutėms formuojantis (po 40 g). Žiediniams kopūstams labai kenkia kopūstinė musė, todėl pasodinus daigus reikia intensyviai ją naikinti.

Žiedinių kopūstų galvutės jautrios tiesioginiams saulės spinduliams ir rudens šalnoms. Nuo tiesioginių saulės spindulių galvutės pagelsta, greitai ima skleistis, praranda standumą ir skonį, o šalnos paliestos—ima ruduoti, gesti. Galvutėms apsaugoti nulaužomi apatiniai lapai ir jais pridengiama.

Baigtinis auginimas

Jeigu rudenį lauke žiedinių kopūstų galvutės nespėja subręsti, galima iškastus augalus su šaknimis baigti auginti šiltadaržiuoše arba rūsiuose.

lškasami visiškai sveiki augalai (galvutės skersmuo ne mažesnis kaip 5—7 cm) su lapais ir šaknimis spalio pabaigoje, kai oro temperatūra būna žema (1—5C). Kuo augalo lapų daugiau, tuo galvutės užauga didesnės. Patalpose oro temperatūra turi būti palaikoma kiek galint žemesnė (0—3C), tada galvutės lėčiau bręsta ir sausio mėn. galima sulaukti geriausios produkcijos. Aukštesnėje temperatūroje galvutės auga ir bręsta greičiau, bet mažiau priauga ir būna prastesnės. Prikasami augalai statomi eilutėmis vienas šalia kito ir šaknys iki pirmųjų lapų pridengiamos žemėmis arba durpėmis.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 3.8 / 5. Įvertinimų skaičius: 20

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia