Kada ir kaip persodinti orchidėjas?

0
4634
Ochidėjos persodinimas

Kartkartėmis orchidėjas reikia persodinti. Tai patariama atlikti tada, kai indas tampa per mažas arba kai blogas substratas. Laikui bėgant pušų žievės – substrato pagrindas, suyra ir substratas pasidaro per rūgštus, netinkamas augalams augti.

Persodinti galima tik tada, kai augalas pradėjęs augti – kai šaknų galiukai žali.

Pirmiausia reikia nupurtyti seną substratą, nukarpyti negyvas šaknis, atskirti senus storus stiebus. Naudoti tik labai švarius, geriau – sterilius įrankius. Apkirptos šaknys užbarstomos sutrinta medžio anglimi arba fungicidais.

Į pasirinkto indo dugną pilamas drenuojamasis sluoksnis. Augalas sodinamas taip, kad seniausias sustorėjęs stiebas būtų prie indo krašto. Monopodinio augimo tipo orchidėjos sodinamos vazono centre. Tų šaknų, kurios augo išorėje, į substratą kišti nereikia. Simpodinio augimo tipo orchidėjų šakniastiebis paliekamas virš substrato.

Orchidėjas plonomis šaknimis reikia sodinti taip, kad visos šaknys būtų uždengtos komposto. Substrato negalima labai suspausti. Būtinai patikrinkite, ar drenažo skylutės neužkimštos.

Persodintas augalas turi tvirtai stovėti, nejudėti. Tam galima panaudoti atramas.

Vazonas

Orchidėjas galima auginti keraminiuose, plastikiniuose skaidriuose ar spalvotuose induose. Tai kiekvieno augintojo pasirinkimas. Keraminiai vazonai sunkesni, todėl tvirtai laiko augalą. Per akytas sieneles išgaruoja drėgmės perteklius. Plastikiniuose induose pasodintus augalus reikia rečiau laistyti. Jeigu indas skaidrus, galite stebėti šaknis: laiku pamatysime augimo pradžią, pastebėsite supuvusias šaknis. Plastikinį vazoną galite įstatyti į gražų vandeniui nelaidų indą, priderintą prie interjero. Jis turi būti pakankamai didelis, kad laistant augalą būtų lengva iškelti.

Substratas

Orchidėjoms skirtas substratas turi būti gerokai puresnis, sugerti mažiau vandens ir turėti nedaug mitybinių medžiagų, palyginti su kitiems augalams tinkamais substratais.

Substratas gali būti gaminamas iš organinių (medžių žievių, aukštapelkių durpių, kiminų, kokosų plaušo) ir neorganinių medžiagų (mineralinės vatos, keramzito, putplasčio).

Dažniausiai naudojamos pušų žievės. Jų negalima painioti su mulčiuoti skirtomis žievėmis, nes jose būna medienos gabaliukų. Daugumos rūšių orchidėjoms tinkamiausi 0,5-2,5 cm skersmens žievių gabaliukai, o storašaknių (Vanda) atstovėms — didesni kaip 2,5 cm skersmens. Prieš sodinant žieves reikia nusijoti. Žievės sugeria nedaug vandens, todėl dažnai dar pridedama drėgmę sugeriančių medžiagų – kiminų, perlito.

Aukštapelkių durpės tinkamos plonašaknėms orchidėjoms. Tačiau tai nepakankamai orui laidi medžiaga, todėl maišoma su keramzitu ar žievėmis.

Mineralinė vata naudojama supjaustyta 1 ar 2 cm kubeliais. Maišoma su kitomis medžiagomis.

Kokosų plaušas lėtai suyra, gerai sugeria drėgmę, bet per ilgai ją išlaiko. Kokosų plaušas dedamas į substratus kaip drėgmę išlaikantis priedas.

Kiminai ilgai išlaiko drėgmę. Į substratą dedami kaip priedas.

Perlitas laidus orui ir gerai sugeria drėgmę, lėtai suyra. Naudojamas mišiniams gaminti.

Lapuočių medžių anglies gabaliukai dedami į substratus, kad sugertų nuodingąsias medžiagas ir rūgštis.

Žemėje augančios orchidėjos sodinamos į substratą, gerai išlaikantį drėgmę. Jis maišomas iš pušų žievių, medžių (bukų, ąžuolų) lapų komposto, durpių.

Iš Afrikos kilusios žemės paviršiuje augančios orchidėjos – liežuvenė (Spathoglottis), diza (Disa) – sodinamos į nederlingą substratą iš žvyro ir rupaus smėlio, pridedama truputį komposto ir durpių.

Auginimo būdai

Tradiciškai gėlės (taip pat ir orchidėjos) sodinamos į vazonėlius, tačiau galima pasirinkti ir kitą auginimo būdą.

Orchidėjas, gamtoje augančias ant vertikalių paviršių, galima auginti pririštas prie medžio šakų ar žievių gabalų. Čia jos jaučiasi daug geriau. Tinkamiausia tam kamštinio ąžuolo Žievė, bet galima auginti ir ant kitų medžių storų žievių gabalų arba kamienų. Po šaknimis orchidejoms padedama kiminų ir jos pririšamos sintetine juostele arba viela. Kai šaknys įauga į žievę, rišti nebereikia. Pirmas šešias savaites reikia reguliariai drėkinti kiminus ir purkšti šaknis. Paskui šaknys gausiai apipurškiamos arba augalas kartą per savaitę panardinamas į vandenį.

Orchidėjos, kurios auga ant šakų (horizontalių plokštumų) ir kurių žiedynai nukreipti žemyn, auginamos krepšeliuose. Jie gali būti pinami iš vytelių, plastikinių juostelių ir kitų medžiagų. Substratui naudojami kiminai, kokosų plaušas. Mineralinė vata netinka, nes greitai išdžiūsta, o žievių gabaliukai iškrinta per skylutes.

Krepšeliuose galima auginti vandas. Ten jos auga be jokio substrato arba įdėjus nedaug didelių medžių žievių gabalų, truputį kiminų. Auginant ne substrate reikia reguliariai purkšti: augančias – du kartus per dieną, ramybės periodu – kas kelias dienas.

Orchidėjos gali būti auginamos dar vienu būdu, vadinamu hidroponika. Augalai pasodinami į mineralinį substratą — perlitą, keramzitą. Vazonas statomas į padėklą, kuriame yra 2-2,5 cm vandens. Vanduo kyla kapiliarais ir sudrėkina substratą. Į padėklą reikia vis pripilti vandens. Kartą per mėnesį į vandenį pridedama trąšų. Taip gerai auga ir žydi tų rūšių orchidėjos, kurioms nereikia ramybės periodo, – liežuvės (Odontoglossum), kai kurie dendrobiai (Dendrobium). Orchidėjos, kurioms reikia ramybės periodo, taip gali būti laikomos tik augančios.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.2 / 5. Įvertinimų skaičius: 16

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia