Salotos – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
2567
Salotos - sodinimas, auginimas ir priežiūra

Dirva salotoms

Salotoms geriausiai tinka lengvo priemolio ar priesmėlio dirva prieš metus patręšta mėšlu. Jeigu nebuvo tręštas priešsėlis, mėšlas (40—60 kg į 10 m2) krečiamas iš rudens. Salotoms dirva turi būti nerūgšti (pH 6,5—7). Rudenį į 10 m2 beriama 400 g superfosfato ir 300 g kalio chlorido, pavasarį prieš sėją ar sodinimą — 300 g amonio salietros.

Sėja ir sodinimas

Lapines salotas galima sėti į dirvą šalpusniui pražydus. Norint jų turėti ilgesnį laiką, sėjama kas 5—10 d. iki gegužės vidurio (iš vėliau pasėtų išauga daug žyduolių). Sėjama eilutėmis kas 10 cm. 10 m2 apsėti reikia 1,5—2 g sėklų. Pasėtos sėklos užberiamos žeme tiek, kad po lietaus jų neliktų dirvos paviršiuje Svarbu pasėti ne per tankiai, o pradėjusias augti—laiku išretinti. Retinama, kai salotos turi 1-2 tikruosius lapelius, paliekant tarp daigų 4—5 cm tarpus.

Gūžinių salotų ankstyvąsias veisles geriau auginti daigais, tada gaunamas ankstyvesnis derlius. Iš 1 g sėklų galima išsiauginti apie 600 geros kokybės daigų, kuriais galima apsodinti 20—25 m2 plotą. Kovo pradžioje į dėžutes eilutėmis (kas 5 cm) sėjamos ankstyvųjų veislių salotos. Iki sudygimo dėžutės laikomos 20—23“C temperatūros kambaryje, šiltnamyje ar inspekte. Salotoms sudygus, temperatūra sumažinama iki 10—12C, kad daigai neištįstų. Dėžutės padedamos šviesioje vietoje. 1—2 tikruosius lapelius turintys daigeliai pikuojami į dėžutes 5 cm atstumais vienas nuo kito. Tinkami sodinti daigai išauga per 25—30 dienų.

Prieš sodinant į lauką, daigus reikia gerai užgrūdinti. Tam tikslui paskutines 2 savaites kiekvieną dieną dėžutės su daigais išnešamos į lauką, o paskutines 3—4 dienas prieš sodinimą paliekamos lauke ir naktį. Taip užgrūdintos salotos nenušąla net trumpą laiką nukritus temperatūrai iki – 6C.

Salotų daigai sodinami į lauką. kai turi 5—6 tikruosius lapelius. Ankstyvųjų gūžinių salotų veislės sodinamos 20×15 cm, vėlyvųjų—20X25 arba 25×30 cm atstumais. Gūžinių salotų daigų nereikia sodinti į lauką giliau negu jie augo dėžutėse. Pasodintų salotų daigų skilčialapiai turi būti dirvos paviršiuje. Vėlyvąsias gūžinių salotų veisles gegužės viduryje galima sėti tiesiai į lauką. Sėjamaeilutėmis, paliekant 20 cm tarpueilius. Pirmą kartą retinamos kaip ir lapinės salotos, antrą kartą — kai turi 8—9 lapus, paliekant tarp augalų 20 cm atstumą.

Salotų priežiūra

Dirva salotų lysvėse visą laiką turi būti drėgna, kad apie salotas būtų drėgnas oras. Jei salotos blogai auga, laistant į 10 l vandens reikia pridėti 20 g amonio salietros. Palaisčius trąšų tirpalu, salotas reikia aplieti švariu vandeniu. Reguliariai laistomoje dirvoje salotos anksti nežydi. Laistyti geriau vakare. Priliejama tiek, kad dirva būtų drėgna iki kitos dienos vakaro. Palaistytą dirvą reikia supurenti, kad greičiau augtų gūželės.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.7 / 5. Įvertinimų skaičius: 7

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia