Krapų auginimas ir sodinimas

0
2348
Krapų auginimas sode

Krapai (Anethum graveolens L.) — aromatinga prieskoninė daržovė. Visose augalo dalyse yra daug eterinių aliejų, o lapuose vitamino C ir karotino. Kulinarijoje įvairūs valgiai paskaninami jaunais krapų lapais ir stiebeliais. Krapų derlius imamas, praėjus 20-30 dienų nuo sudygimo, kai augalai būna 15-20 cm aukščio. Daržovėms sūdyti bei rauginti vartojami 60-80 dienų krapai (nuo sudygimo). Tada augalai būna užmezgę sėklas, bet dar jų nesubrandinę, išaugę apie 0,7-1,2 m aukščio. Tuo metu juose būna daugiausia eterinių aliejų. Krapai vartojami žali, džiovinti ir sūdyti.

Krapai — tai vienametis skėtinių šeimos augalas, kilęs iš Viduržemio jūros pakrančių. Stiebas šakotas, stačias, lapai pražanginiai plunksniškai skaldyti. Dauginasi sėklomis. Krapų sėklos smulkios, lėtai brinksta, sudygsta per 10-15 dienų. Žydi šis augalas birželio—rugsėjo mėnesiais. Vegetacijos pradžioje krapams reikia daug drėgmės. Dideli krapų derlių galima gauti puriuose, daug maisto medžiagų turinčiuose dirvožemiuose. Krapai, kaip ir salotos bei špinatai, sėjami kelis kartus pavasarį, vasarą ir prieš žiemą. Norint užsiauginti tik lapų, sėjama 20-25 kg/ha, o norint gauti ir sėklų — 12 kg/ha. Krapai sėjami, auginami prižiūrimi taip pat, kaip ir salotos bei špinatai.

Jauni krapai raunami su šaknimis arba pjaunami peiliu rankomis. Vidutinis derlius — 80-90 cnt/ha. Pieninės brandos krapai nuimami pjaunamosiomis. Vidutinis derlius — 100-120 cnt/ha. Derlių galima imti ir atrankiniu būdu. Krapai gali būti auginami ir kaip tarpinė kultūra kopūstų, agurkų ir kitų daržovių pasėliuose.

Inspektuose ir pavasariniuose šiltnamiuose krapai auginami ir kaip pagrindinė, ir kaip tarpinė kultūra. Šiltadaržiams sėklos dezinfekuojamos ir mirkomos iki išbrinkimo. Į 1 m2 išsėjama 20 g sėklos. Temperatūra šiltadaržyje iki sudygimo palaikoma 20-25°C, o sėkloms dygstant ir 4-5 dienas po sudygimo — 10 °C. Vėliau krapai auginami 20-22°C temperatūroje. Liejami retai, bet gausiai, ypač pirmoje vegetacijos pusėje. Pagrindine kultūra auginamų krapų gaunama 2-3 kg/m2, o auginamų tarpine — 0,5-0,6 kg/m2.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4.3 / 5. Įvertinimų skaičius: 14

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia