Rabarbarai – sodinimas, auginimas ir priežiūra

0
4188
Rabarbarai - sodinimas, auginimas ir priežiūra

Rabarbarų lapkočiai vartojami marmeladui, kompotui, uogienei ir vynui gaminti. Juose yra daug obuolių ir nemažai oksalo rūgšties bei vitamino B ir C.

Dirva

Rabarbarai gerai auga visose giliai įdirbtose, derlingose, pakankamai puveningose, priesmėlio ir vidutinio sunkumo dirvose. Reiklūs drėgmei. Smėlynai rabarbarams netinka, nes, kai trūksta drėgmės, gaunamas mažas, prastas derlius, lapkočiai būna kieti, kartūs.

Rabarbarams dirva ruošiama iš rudens. Pridedama gausiai mėšlo (120—150 kg į 10 m2) ir giliai sukasama. Vietoj mėšlo galima naudoti ir paruoštas su mineralinėmis trąšomis durpes. Paskui tręšiama mineralinėmis trąšomis—į 10 m2 beriama 500 g superfosfato, 200 g kalio chlorido. Amonio salietrą (400 g) geriau išberti pavasarį.

Sodinimas

Rabarbarai dauginami sėklomis ir šaknimis. Auginant mažame plote, geriau juos dauginti seno (4—5 metų) augalo šaknimis negu sėklomis. Tačiau kiekvienoje atskirtoje šaknies dalyje turi būti 1—2 pumpurai, iš kurių susiformuoja keras.

Geriausiai rabarbarus dauginti rudenį, kai kero lapai ima gelsti. Pasodinti anksti rudenį gerai prigyja ir puikiai auga pavasarį ir tais pačiais metais galima pradėti imti derlių. Pavasarį sodintų rabarbarų tais pačiais metais derliaus imti nepatartina. Kad rabarbarai galėtų laisvai augti ir vystytis, jie sodinami 1×1 m atstumu.

Priežiūra

Tankiau pasodintų augalų derlius būna mažesnis ir menkesnis. Gausiau tręšiamų mėšlu (120 kg/10 m2) ir laistomų rabarbarų išauga ilgi ir stori lapkočiai. Be to, rabarbarams reikia daug mineralinių trąšų. Todėl pavasarį į 10 m2 beriama 200 g amonio salietros ir po 100 g superfosfato ir kalio chlorido. Nuėmus pirmąjį derlių, pasirinktinai tręšiama antrą kartą. lšbarsčius minėtas trąšas, dirva gausiai palaistoma. Trečią kartą tręšiama, nuėmus visą derlių—birželio viduryje.

Derliaus nuėmimas

Rabarbarų lapai nepjaunami, o laužiami su lapkočiais. Vienu kartu negalima nulaužti per daug lapų. Pusę jų reikia palikti, kad augalai per daug neišsektų. Lapai laužomi nuo pat lapkočio apačios, jį pasukant į šoną. Derlių galima imti nuo gegužės iki birželio pradžios. Vasarą rabarbarai išaugina stambius žiedinius ūglius, kurie sunaudoja daug maisto medžiagų, nusilpnina augalą. Todėl besiformuojančius žiedinius ūglius reikia tuoj pat šalinti.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?

Vidutinis įvertinimas 4 / 5. Įvertinimų skaičius: 42

Įrašas dar neįvertintas.

Palikite komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia